حتما برای شما پیش آمده است که بخواهید لکه ای را از روی سطح شیشه ای پاک کنید اما بهترین راه برای انجام این کار را پیدا نکرده اید، شاید تعجب کنید اما از بین بردن انواع لکه روی سطوح شیشه‌ای آنطور که به نظر می‌رسد کار سختی نیست. با ما در این نوشته پین ورک همراه باشید تا روش های ساده پاک کردن انواع لکه ها از روی شیشه را بیاموزید.

 

درخواست نظافتچی منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

پاک کردن قطرات خشک شده آب بر روی شیشه خودرو

در بعضی از مناطق وجود مواد معدنی همچون آهک، کلسیم و منیزیم در داخل آب باعث به وجود آمدن لکه هایی رو شیشه خودرو می‌شود که از بین بردنشان کار راحتی نیست. لکه های آبی که به مدت زیادی روی شیشه هستند بهتر است که هر چه سریع تر پاک شوند چون در غیر این صورت روی سطح آن نقش می‌بندند. در این قسمت سعی شده که مراحل گام‌به‌گام پاک کردن لکه ها از روی شیشه خودرو را به شما آموزش دهیم.

پاک کردن لکه آب از روی شیشه خودرو

۱-مواد شست و شو را آماده کنید.

وقتی صحبت از بین بردن لکه های آب می‌شود، سرکه به عنوان یک شوینده سنتی گزینه خوبی است. برای حل مشکل لکه قطره آب خشک شده روی شیشه می‌توان از ترکیب مقدار کمی از مواد خانگی بهره برد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم؛

 • آب مقطر
 • سطل یا اسپری آب
 • سرکه سفید
 • الکل 
 • دستمال (میکروفایبر یا نخی)

آماده کردن مواد شست و شو

۲- شوینده (ترکیب مواد مذکور) را داخل سطل با آب مخلوط کنید.

برای هر فنجان از ترکیب آب گرم و الکل، یک قاشق غذا خوری سرکه اضافه کنید. متناسب با میزان لکه موجو‌د روی سطح شیشه‌ای می‌توان از این ترکیب شست‌‌و‌‌شوی خانگی استفاده کرد.

۳- هر قسمتی که لازم است با همین روش بشویید.

تا اینجای کار خودروی شما باید تمیز شده باشد و شاید تنها چند قطره معدود روی آن باقی مانده است، اطمینان حاصل کنید که  برای جلوگیری از ایجاد دوباره لکه آب روی شیشه در اثر تبخیر سریع قطره ها، خودروی‌تان را زیر نور آفتاب پارک نکنید.پاک کردن لکه آب از روی شیشه خودرو

۴- شیشه ها را پولیش کنید.

اگر هنوز شیشه خودروی شما به آن سطح از درخشندگی که انتظارش را دارید نرسیده است می‌توانید شیشه ها را پولیش کنید. برای این کار حتماً از یک دستمال نخی تمیز به همراه پولیش شیشه استفاده کنید.

 لکه های آب روی شیشه کابین حمام

استفاده مکرر از حمام باعث به وجود آمدن لکه های آب روی شیشه وان حمام و پنجره آن می‌شود که باید به صورت روزانه پاک شوند‌. در غیر این صورت لکه هایی را به وجود می‌آورند که پاک کردن آن سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. برای این کار می‌توان از دستمال نخی و یا میکرو فایبر استفاده کرد که هم لکه های آب و هم لکه های صابون را پاک کند. استفاده از دستمال میکرو فایبر مانع از تجمع مواد معدنی می‌شود و به داشتن کابینی شفاف و تمیز کمک می‌کند.

پاک کردن لکه های آب از روی شیشه حمام

پاک کردن و تمیز کردن شیشه پنجره منزل

شیشه‌ها و پنجره‌ها از حیاتی‌ترین قسمتهای هر خانه‌ هستند. تمیز نگه داشتن پنجره ها از این جهت مهم است که مدخل ورود نور و همچنین راه ارتباطی خانه با فضای بیرون هستند. معمولاً تمیز کردن شیشه به خصوص قسمت بیرونی آن در آپارتمان‌ها و خانه‌های امروزی کمی دشوار است که در این نوشته یک دستورالعمل برای تمیز کردن شیشه پنجره‌ها به شما خواهیم داد.

۱-اولین کار برای پاک‌سازی شیشه پنجره، تمیز کردن گل و‌لای و رسوبات یا فضولات پرندگان است. برای این منظور می‌توانید از یک اسفنج و پاک کننده شیمیایی کمک بگیرید. ابتدا گل‌ولای موجود در پنجره ها را خوب تمیز کنید سپس لکه ها را با استفاده از اسفنج و تمیز کننده شیمیایی از بین ببرید. در پایان می‌توانید با کمک یک دستمال مرطوب روی قسمت هایی که از شوینده شیمیایی استفاده کرده‌اید، پاک‌سازی نهایی کنید.

پاک کردن لکه ها از روی پنجره

۲-در این مرحله شیشه را با استفاده از محلول تمیز کننده شیشه و یک حوله یا روزنامه کاغذی پاک کنید. در مرحله قبلی می‌توانید از آب و مایع ظرف‌شویی نیز استفاده کنید.

۳-در صورتی که پنجره دارای قسمتهای کوچک باشد استفاده از اسفنج برای تمیز کردن آن مناسب تر‌ است، اما‌ اگر پنجره شیشه های بزرگ داشته باشند از طی با سر حوله‌ای یا اسفنج استفاده کنید. برای این کار آب و محلول پاک کننده مورد نظر را در داخل سطلی ترکیب کنید و سر طی را با این محلول بخیسانید، سپس آب اضافی آن را گرفته و بعد شیشه را پاک کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که بعد از پاک کردن لکه ها از روی شیشه، آب اضافی را با کمک دستمالی که پرز نمی‌دهد بگیرید.

از بین بردن لکه ها از روی پنجره

۴-با استفاده از طی مخصوصی که برای خشک کردن پنجره باشد، شیشه را با حرکتهای عمودی تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که آب شیشه کاملاُ گرفته شود زیرا وجود مقدار اندکی آب سبب ایجاد لک روی آن می‌شود و منظره را چندان خوشایند نمی‌کند.

۵- در پایان کار برای کامل کردن فرآیند تمیز کردن شیشه پنجره و همینطور از بین بردن رد طی بر روی شیشه از یک دستمال خشک و تمیز که پرز نمی‌دهد استفاده کنید.

پاک کردن لکه رنگ از روی شیشه

با کمک یک تیغ مخصوص شیشه می‌توانید رنگ‌های کشیده شده روی آن را از بین ببرید، همچنین با تیغ تراش و آب و مایع ظرفشویی می‌توانید این کار را انجام دهید. به این صورت که ابتدا مقداری آب گرم را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و با اسفنجی نرم روی قسمت رنگی شیشه بمالید. استفاده از ترکیب آب گرم و مایع مانع از خط افتادن روی شیشه می‌شود و لکه را تا حدودی نرم می‌کند.

در صورتی که تعداد لکه ها خیلی زیاد باشد بهتر است از یک حلال شیمیایی مانند الکل استفاده کنید؛ مخصوصا اگر رنگ روغنی باشد. برای این‌ کار الکل را روی یک تکه پارچه بریزید و رنگ را پاک کنید. البته به جای استفاده از الکل می‌توان از پد مخصوص پاک کردن لاک ناخن نیز استفاده کرد.

در نهایت اگر باز هم موفق به از بین بردن لکه رنگ روی شیشه با دو روش فوق نشدید استفاده از اسپری های مخصوص پاک کردن رنگ روی شیشه یا اسپری های گاز شور می‌تواند بهترین گزینه باشد؛ این اسپری ها در بیشتر مراکز فروش لوازم جانبی خودرو و کارواش ها موجود هستند و می‌توانید آ‌ن‌ها را تهیه کنید.

پاک کردن لکه رنگ از روی شیشه

پاک کردن موم شمع از روی شیشه

شما شمع را به دلایل متفاوتی روشن می‌کنید، بعضی برای آرامش گرفتن و برخی دیگر  نیز برای جشن گرفتن ازآن استفاده می کنند. فارغ از دلیل‌تان برای روشن کردن شمع  امکان دارد که به صورت ناخواسته با قطرات ذوب شده موم شمع بر روی سطوح مختلف رو‌به‌رو شوید.

تمیز کردن موم از روی شیشه

برای رهایی از این مشکل سشوار خود را روی درجه متوسط تنظیم کنید و به طرف نقطه ای که موم شمع ریخته شده بگیرید. با اینکار  موم شمع ذوب می‌شود و باید آن را پاک کنید. اگر شمع درون یک ظرف شیشه ای بود می‌توانید آن را داخل فریزر قرار دهید. زمانی که موم منجمد شد می توانید آن را بیرون بیاورید.

 

پاک کردن جای چسب از روی شیشه

اگر در زمان تمیز کردن شیشه ها با جای چسب (یا برچسب) رو‌ به‌رو شدید نگران نباشید زیرا به راحتی می توانید آن را پاک کنید. اکثر چسب‌ها به جای آب، در چربی حل می‌شوند و این یعنی که شما باید برای جدا کردن چسب، از یک محصول بر پایه روغن استفاده کنید. خوشبختانه اکثر شوینده ها برای جدا کردن لکه چسب از روی سطوح شیشه‌ای کاربردی هستند. در ادامه مراحل پاکسازی کامل چسب را توضیح می‌دهیم؛

پاک کردن جای چسب از روی شیشه

 

 1. اگر لکه ناشی از چسب روی قسمت بیرونی شیشه باشد، ابتدا ناحیه آغشته به آن را پاک کنید. اگر چه در نهایت باید شیشه را تمیز کنید اما  تمیز کردن آن در ابتدای کار باعث کم‌تر شدن چرک و کثیفی در مراحل بعدی می شود.
 2. از دستمال کاغذی یا مقوا استفاده کنید. دستمال یا مقوا را با نوار مخصوص نقاشی ساختمان که چسبندگی به نسبت کم‌تری از نوار چسب عادی دارد، به شیشه بچسبانید.
 3. – نوار چسب را آغشته به روغن گیاهی کنید. برای اینکار می‌توانید روغن را روی آن بریزید یا با استفاده از دستمالی آغشته به روغن آن را مرطوب کنید.
 4.  بهتر است روغن برای چند دقیقه روی شیشه بماند. اگر بخواهید برچسبی را از روی شیشه جدا کنید، پس از گذشت چند دقیقه می‌بینید که در اثر نفوذ روغن به لایه‌های برچسب، رنگ آن تیره تر می‌شود.
 5. از یک کاردک یا چاقو برای بلند کردن لبه‌های برچسب (جای چسب) استفاده کنید. این‌کار را تا زمانی ادامه دهید که برچسب شروع به جداشدن کند.
 6. روغن‌های اضافی را پاک کنید و با  آب و صابون ناحیه چرب شده را شست‌و‌شو دهید و پس از آن با یک اسفنج یا برس محکم آن قسمت را بسابید.

و در آخر ناحیه مورد نظر را با دستمال کاغذی خشک کنید.

امیدوارم که خوندن این مطلب برای شما مفید بوده باشه و بتوانید هر نوع لکه ای که روی شیشه به وجود آمده است را با این روش‌ها پاک کنید.

خوشحال میشم اگر نظری پیشنهادی یا انتقادی داشتید با ما در قسمت نظرات بلاگ خدمات پین‌ورک در میان بگذارید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

9 ماه پیش صبا احمدیان

درباره نویسنده

بعد از چند سال چشمام رو که باز کردم خودم رو تو امروز دیدم! اینجا. اینجایی که من ایستادم. صبا بیست و سه ساله، عاشق سفر، ماجراجویی، نوشتن. امروز در کنار پین ورکی ها هستم. برای یاد گرفتن و نوشتن. برای کلی تجربه خوب. از این که برای شما می نویسم بسیــــار خوشحالم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.