بیشتر وسایل روشنایی دارای قسمت‌های تزئینی و قسمت‌های الکتریکی هستند. قسمت‌های تزئینی شامل حباب و تمامی لوله‌های نوری درخشان و سایر تزئیناتی می‌شود که موجب زیبا به نظر رسیدن وسیله مورد نظر می‌شوند. بخش‌های الکتریکی از سرپیچ‌ها و سیم کشی آن‌ها تشکیل می‌شود. سرپیچ‌ها ممکن است خراب شوند چرا که به سادگی فرسوده شده و قادر نیستند اتصال خوبی با حباب لامپ برقرار کنند و یا این که بیش از اندازه گرم می شوند ( معمولا به علت استفاده از حباب با وات بالا رخ می دهد). خوشبختانه در صورت خراب شدن یک سرپیچ شما می‌توانید آن را خارج کرده و تعویض کنید، بنابراین وسیله تزئینی شما مانند یک وسیله جدید دوباره کار خواهد کرد. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع تعویض سرپیچ لامپ می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد 🙂

راهنمای تعویض سرپیچ لامپ و انتخاب یک سرپیچ مناسب

سرپیچ های لامپ در گستره وسیعی از انواع و مدل ها عرضه می شوند و برای مصارف خاص و یا برای لامپ های  با وات‌های مختلف طراحی شده‌اند. نحوه تعویض سرپیچ لامپ یک وسیله روشنایی در فضای داخلی یا بیرونی یکسان است، اما استفاده از سرپیچ مناسب برای وسیله مورد نظر حائز اهمیت می باشد. به طورکلی سرپیچ های مناسب فضای بیرونی نسبت به سرپیچ های داخلی مستحکم تر بوده و اغلب دارای ویژگی های خاصی نظیر مقاومت در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی هستند. برای هر نوع وسیله، سرپیچی یکسان ( یا تقریبا یکسان ) با سرپیچ اصلی آن و با بیشینه وات همسان انتخاب کنید.

درخواست برقکار شبانه روزی

بهترین متخصص با کمترین قیمت

تعویض سرپیچ لامپ

وسایل و لوازم مورد نیاز برای تعویض سرپیچ لامپ

  • نردبان ( درصورت لزوم)
  • ولتاژسنج غیرتماسی
  • پیچ گوشتی
  • انبر دست

روش کار برای تعویض سرپیچ لامپ

راهنمای تعویض سرپیچ لامپ

۱ . قطع جریان برق

جریان برق  وارده به مداری که قرار است روی آن کار کنید را با خاموش کردن کلید مناسب در تابلو برق خانه قطع کنید.

۲ . تست جریان برق

از یک ولتاژسنج غیرتماسی برای اطمینان از عدم وجود جریان برق در سرپیچ لامپ استفاده کنید. لامپ را از سرپیچ خراب جدا کنید و حسگر تستر ولتاژ را به زبانه فلزی داخل سرپیچ تماس دهید. کلید لامپ را بزنید و سرپیچ را دوباره امتحان کنید. ولتاژسنج در هیچ یک از دو آزمون نباید روشن شود.

انجام آزمایش با هر دوحالت کلید مربوط به ویژگی برخی کلید ها ( مانند کلید های سه فاز ) است که می توانند در هر دو وضعیت خاموش یا روشن باشند.

۳ . برداشتن حباب

حباب را از وسیله روشنایی مورد نظر جدا کنید. ممکن است حباب به کمک گیره های داخلی، پیچ های روی حلقه بیرونی وسیله و یا یک مهره نگه دارنده در کف حباب نگه داشته شده باشد. در حالی که با یک دست پیچ ویا مهره را شل می کنید با دست دیگر حباب را نگه دارید. حباب را فعلا کنار بگذارید.

۴ . شل کردن وسیله روشنایی و تست برق

پیچ هایی که پایه وسیله روشنایی را به جعبه الکتریکی داخل سقف یا دیوار محکم می کنند را شل کرده و یا باز کنید. با احتیاط و بدون لمس هیچ سیمی، وسیله را از از جعبه دور کنید. مجددا با تماس حسگر ولتاژسنج به هر کدام از سیم های وسیله مورد نظر و سیم های جعبه، جریان برق را تست کنید. چراغ تستر نباید روشن شود، اگر روشن شد به تابلو برق مراجعه کنید و کلید درست را خاموش کنید. سپس مجددا سیم ها را تست کنید تا از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل شود.

۵ . جدا کردن سیم کشی

ترمینال را خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را از هر مجموعه سیم خارج کنید سپس سیم ها را از هم جدا کنید. سیم اتصال به زمین (ارت) را از جعبه و یا وسیله قطع کنید ( طبق کاربرد ). وسیله را پایین بیاورید و روی میز کار خود قرار دهید. سیم های مشکی و سفید را از سرپیچ بد و از طریق حفره موجود در وسیله بیرون بکشید تا سرپیچ جدا شود.

۶ . برداشتن سرپیچ

به داخل سرپیچ نگاه کنید و پیچ یا پیچ های متصل کننده سرپیچ به وسیله را پیدا کنید. از سوی دیگر، ممکن است سرپیچ با یک مهره نگدارنده به پشت وسیله و یا پایه حباب متصل شده باشد و یا ممکن است یک پیچ و یک مهره وجود داشته باشد. پیچ یا مهره را با پیچ گوشتی یا انبردست خارج کنید ( طبق کاربرد ). سرپیچ را از وسیله روشنایی جدا کنید اما پیچ و یا مهره را  (در صورت نیاز ) برای نصب سرپیچ جدید نگه دارید.

۷ . نصب سرپیچ جدید

برای تعویض سرپیچ لامپ سرپیچ جدید را داخل وسیله و در موقعیتی همانند سرپیج اصلی قرار دهید و آن را با پیچ یا مهره و یا هردو محکم کنید. احتیاط کنید که بیش از حد محکم نکنید چرا که سرپیچ ها می توانند شکننده باشند.

۸ . نصب مجدد وسیله

وسیله روشنایی را تا جعبه داخل سقف یا دیوار بالا برده و سیم ها را مانند قبل با استفاده از همان ترمینال وصل کنید. سیم های سیاه زیر یک ترمینال بهم پیچیده شوند و سیم های سفید زیر یک ترمینال دیگر به یکدیگر گره بخورند. سیم اتصال به زمین را مجددا وصل کنید ( طبق کاربرد). وسیله روشنایی را به کمک پیچ های نگه دارنده خود وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ سیمی از پایه وسیله بیرون نزده باشد. شما نمیخواهید که به یک سیم برق آسیب بزنید.

۹ . تمیز کردن و نصب حباب وسیله روشنایی

حباب را تمیز کنید ( انجام این کار در هنگام پایین بودن حباب آسان است ) و دوباره آن را به وسیله متصل کنید. یک لامپ را داخل سرپیچ جدید پیچ کنید.

۱۰ . اتصال جریان برق

کلید واقع در تابلو برق را روشن کنید و برای اطمینان از عادی بودن کارکرد وسیله روشنایی آن را امتحان کنید.

این مطلب از مجله پین‌ورک در مورد آموزش تعویض سرپیچ لامپ برای شما بود. در صورت نیاز به تعمیرکار برای تعمیر وسایل الکتریکی میتوانید با کلیک بر روی سایت خدمات پین‌ورک سفارش خود را ثبت کنید تا تعمیرکاران مجرب پین‌ورک در اسرع وقت حاضر شوند.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.