شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی میخواهید اجاق گاز را روشن کنید، اجاق جرقه نزند و شعله ها روش نشوند. جرقه نزدن اجاق گاز میتواند دلایل زیادی داشته باشد که همگی قابل حل اند ولی مهم است که بدانید چگونه باید دستگاه خود را عیب یابی کنید و برای حل مشکل آن اقدام کنید.

اجاق گاز، به علت کار کردن با گاز جزو دستگاه های پر خطر دسته بندی میشود و تعمیر آن بدون اطلاعات کافی و حرفه ای ممکن است خسارت های جبران ناپذیری داشته باشد. شما میتوانید برای گرفتن خدمات حرفه ای، از تعمیرکاران مجرب پین ورک ؛ نمایندگی معتبر تعمیرات اجاق گاز اعم از؛ سینجر، پیلوت، تکنوگاز و… کمک بگیرید؛ کافیست با شماره تماس ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تمای حاصل کنید تا تعمیر کاران ما در کوتاه ترین زمان درب منزل شما حضور یابند.

تعمیر اجاق گاز در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

در ادامه دلایل جرقه نزدن گاز را برسی میکنیم.

در مرحله ی اول مهم است بدانید که مشکل از کدام بخش از دستگاه شما است و سپس اگر قطعه ای خراب بود آن را تعویض و یا تعمیر کنید. جرقه نزدن اجاق گاز یکی از مشکلات متداولی است که ممکن است برای اکثر اجاق گاز ها پیش بیاید.

۱ . مرطوب بودن سر شعله ها باعث جرقه نزدن فندک اجاق گاز می شود

اگر اجاق گاز خود را به تازگی تمیز کرده اید، ممکن است هنوز رطوبت ناشی از تمیزکاری بر روی شعله ها باقی مانده باشد. در برخی موارد هم، سررفتن غذا موجب مرطوب شدن شعله ها میشود. اگر شعله ها مرطوب باشند، فندک عمل نمیکند و گاز روشن نمیشود.

  • قبل از هر کاری، از خشک بودن شعله ها اطمینان حاصل کنید. اگر شعله ها مرطوب بودند، صبر کنید تا خشک شوند و بعد دوباره سعی کنید تا اجاق را روشن کنید. اگر عجله دارید و نمیتوانید تا خشک شدن شعله ها صبر کنید، میتوانی از یک تکه پارچه یا سشوار برای خشک کردن شعله ها استفاده کنید.
  • گاهی این مشکل ممکن است باعث بروز مشکلاتی همچون نرسیدن گاز به شعله شود. توصیه می شود مطلب “ دلایل نرسیدن گاز به اجاق” را مطالعه نمایید.

نفوذ مایعات به اجاق گاز

۲ . فعال بودن قفل فندک میتواند از دلایل جرقه نزدن اجاق گاز باشد

اجاق گاز های امروزی، اکثرا به سیستم قفل فندک یا به اصطلاح قفل کودک مجهز هستند تا والدین بتوانند از رخ دادن یک سری خطرات احتمالی برای کودک خود جلوگیری کنند. در صورتی که قفل فندک فعال باشد، فندک دیگر جرقه نمیزند و گاز روشن نمیشد.

  • اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما بر روی این حالت تنظیم نشده باشد. اگر قفل کودک اجاق شما فعال بود، کافیست دستگاه را از این حالت خارج کرده و از وسیله ی خود استفاده کنید. برای خارج کردن اجاق گاز از حالت قفل، باید ۳ الی ۴ ثانیه دست خود را بر روی قفل کودک نگه دارید تا دستگاه از حال قفل خارج شود.

۳ . مسدود بودن سر شعله ها، یکی از دلایل متداول جرقه نزدن اجاق گاز

بعضی وقت ها ممکن است شعله ها بر اثر سر رفتن غذا و یا تمیز نکردن به موقع اجاق گاز، کثیف شوند. سر شعله ها را برسی کنید تا کثیف و جرم گرفته نباشند. در صورت گرفتگی، میتوانید با استفاده از مواد شوینده مخصوص و مسواک، جرم ها را برطرف نمایید.

  • وقتی این کثیفی، جرم ها و چربی ها طولانی مدت بر روی شعله ها باقی بمانند و تمیز نشوند، باعث میشوند که سر شعله ها مسدود شده و در نتیجه موجب جرقه نزدن اجاق گاز میشوند. بهتر است در صورت کثیف شدن اجاق گاز، تمیز کردن آن را به بعد موکول نکنید و هر چه سریع تر مواد غذایی و چربی ها را پاک کنید تا با چنین مشکلی مواجه نشوید.
  • تمیز نبودن سر شعله در برخی از اوقات باعث می شود شعله روشن نماند. برای عیب یابی و رفع این مشکل پیشنهاد می شود مطلب ” علت روشن نماندن شعله اجاق گاز” را مطالعه نمایید.

۴ . وجود مشکل در برق دستگاه، منزل و نوسانات برق

اگر به تازگی اجاق خانه را نصب کرده اید ممکن است فراموش کرده باشید که اجاق را به برق متصل کنید، در این صورت فندک اجاق گاز جرقه نخواهد زد. کافیست دوشاخه ی دستگاه را به پریز متصل کنید و دوباره امتحان کنید. در بعضی موارد ممکن است مشکل جرقه نزدن اجاق گاز به دلیل ایراد در برق خانه باشد.

درست قرار ندادن سرپوش شعله

  • مطمئن شوید که سیم کشی های خانه ی شما سالم است و برق مشکلی نداشته باشد. و همچنین نوسانات شدید برق میتواند موجب خرابی فندک اجاق گاز و در نتیجه جرقه نزدن اجاق گاز شود و در صورت خرابی فندک اجاق گاز، باید فندک تعویض گردد. اگر اجاق شما به سیم رابط وصل است، بهتر است آن را مستقیما به پریز وصل کنید. بعضی وقت ها ممکن است سیم رابط دچاره مشکل شده باشد، سعی کنید یک بار هم با یک سیم رابط جدید وسیله را روشن کنید.
  • در برخی مواقع هم ممکن است مشکل از پریز برقی باشد که اجاق گاز به آن متصل است. پریز برق را چک کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. میتوانید برای این کار از یک دستگاه دیگر استفاده کنید.
  • در یک سری از موارد ممکن است سیم کشی داخل دستگاه مشکل پیدا کرده باشد و شما نیاز به جایگزین کردن سیم کشی داشته باشید. تعویض سیم کشی داخل اجاق گاز کاری دشوار و نیازمند تجربه و اطلاعات کافی بوده و کوچک ترین اشتباهی میتواند باعث خرابی بخش های دیگر اجاق گازتان بشود.
  • شما میتوانید برای هر گونه تعمیرات اجاق، فندک اجاق گاز و تعویض سیم کشی داخل اجاق گاز خود، از تعمیرکاران مجرب پین ورک کمک بگیرید. برای گرفتن خدمات به صرفه و حرفه ای تعمیرات وسایل منزل؛با شماره تماس ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس حاصل فرمایید.

۵ . نیم سوز شدن فندک اجاق گاز

در بعضی موارد ممکن است هنگام روشن کردن شعله ها متوجه تغییررنگ جرقه ی فندک، به نارنجی یا زرد بشوید. این تغییر رنگ نشان دهنده نیم سوز شدن و خرابی فندک دستگاه میباشد و نیاز است که هر چه سریع تر فندک اجاق گازخود را تعویض کنید.

جرقه زدن مداوم اجاق‌گاز

۶ . وجود نشتی گاز و یا اتصالات نامناسب در مسیر فندک اجاق گاز

در مواردی که گاز شما نشتی داشته باشد، فندک جرقه نمیزند.

  • ممکن است اتصال سیم های فندک از برد الکترونیکی قطع شده باشند،این مشکل میتواند باعث جرقه نزدن اجاق گاز و فندک اجاق گاز بشود. برای حل این مشکل در قدم اول باید برق را قطع کنید تا خطر برق گرفتگی رفع شود، سپس سیم قبلی قطع شده را با سیم جدید جایگزین کنید. از آنجایی که این کار خطر زیادی میتواند داشته باشد، بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای برای این کار کمک بگیرید.

تعمیرات اجاق گاز با پین ورک

شاید جرقه نزدن اجاق گاز و فندک اجاق گاز مشکلی ساده به نظر بیاید، اما میتواند دلایل زیاد و تخصصی ای داشته باشد که اگر تجربه و دانش کافی در مورد تعمیر این دستگاه نداشته باشید، عیب یابی این دستگاه برای شما بسیار سخت شده و یا بعضاً مشکلات بیشتری برای وسیله ی شما ایجاد میشود.

شرکت پین ورک، عرضه کننده ی خدمات حرفه ای تعمیرات وسایل منزل است که با تعمیرکاران حرفه ای، خدماتی مطمئن را برای مشتریان خود فراهم میکند. برای ثبت سفارش جهت گرفتن خدمات میتوانید با شماره تماس ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس حاصل کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش رضا حاجیلو

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.