گربه‌ها با داشتن شخصیت بازیگوش، رفتار محبت‌آمیز و چهره‌ی دوست‌داشتنی خود، می‌توانند یک حیوان خانگی ایده آل باشند؛ اما برخلاف نظر عمومی، بدون مراقبت از گربه و نگهداری از آن نمی‌توان آن را بزرگ کرد. برای اینکه گربه‌ی خود را سالم و شاداب نگه دارید، بایستی نحوه مراقبت از گربه را بدانید که چگونه از او مراقبت کنید و بهترین زندگی ممکن را برای دوست جدید خز‌دار خود فراهم کنید. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی چگونگی مراقبت از گربه می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما کاربردی و جالب باشد.

روش اول | به گربه‌ی خود در خانه آموزش دهید

 

گربه را تشویق کنید که از جعبه‌ی فضولات استفاده کند

بیشتر گربه‌ها به دلیل بافت ویژه‌ی جعبه‌ی فضولات، آن را بر سایر قسمت‌های خانه ترجیح می‌دهند؛ اما هنوز مراحلی وجود دارد تا مطمئن شوید که گربه‌تان، جعبه‌ی مخصوص فضولات را بهترین مکان برای دستشویی می‌داند.

 • جعبه را در یک مکان ساکت و آرام قرار دهید تا توسط مردم، سگ‌‌ها و صداهای بلند اذیت نشود.
 • برای تمیز نگه‌داشتن جعبه‌ی فضولات، آن را هر روز خالی کنید و هفته‌ای یک مرتبه آن را تمیز کنید. شما بایستی هفته‌ای یک‌بار، جعبه را تمیز و یا تعویض کنید.
 • برای بیش از یک گربه جعبه‌ی فضولات تهیه کنید. اگر از ۲ گربه مراقبت می‌کنید، آنگاه مجبور هستید که ۳ جعبه در نقاط مختلفی از خانه قرار دهید. گربه‌ای که نسبت به دیگری غالب‌تر و برتر است ممکن است دیگری را در استفاده از یک جعبه‌ی خاص بترساند و اذیت کند.

 

برای مراقبت از گربه جعبه‌ی فضولات را به مکانی امن و راحت تبدیل کنید

هنگامی‌که گربه‌تان از جعبه استفاده می‌کند، او را نترسانید، در غیر این صورت ممکن است با جعبه ارتباط بدی برقرار کند و دفعات بعدی از آن استفاده نکند. یک جعبه‌ی بزرگ خریداری کنید، حتی اگر مجبور شوید برای آن مقداری هزینه کنید. گربه‌ها در مکان‌های بزرگ‌تر راحت‌تر هستند (طول جعبه بیشتر باشد نه ارتفاع آن).

 • برند و نوع جعبه‌ی فضولات خود را تغییر ندهید، چراکه گربه‌ها از تغییرات ناگهانی خوششان نمی‌آید. به‌عنوان‌مثال تغییر جعبه‌‌ی حاوی خاک رس به نوع قابل تمیز شدن و یا برعکس، ممکن است باعث اذیت شدن گربه‌تان شود به گونه‌ای که دیگر از جعبه استفاده نکند.
 • از جعبه‌های معطر استفاده نکنید چون‌که ممکن است گربه‌تان از آن استفاده نکند.

مراقبت گربه

 

نیاز‌های متفاوت گربه‌های جوان و پیر را در نظر بگیرید

این را در نظر داشته باشید که ممکن است بچه‌گربه‌ها و گربه‌های پیری که درد مفاصل دارند و یا درگیر مشکلات دیگری هستند، نتوانند به جعبه‌هایی که بلند هستند، وارد و یا از آن خارج شوند. برای بچه‌گربه‌ها و گربه‌هایی که نیاز‌های خاصی دارند، از جعبه‌ها کم ارتفاع استفاده کنید و یا جعبه‌ی قابل تنظیم آن را خریداری کنید.

مراقبت گربه

 

برای مراقبت از گربه، وسیله‌ای برای خراشیدن تهیه کنید

 چنگ زدن بخشی طبیعی از رفتار گربه‌هاست و با هیچ آموزشی نمی‌توانید این رفتار را از آن‌ها دور کنید. اگر گربه‌ی شما همچنان پنجه‌های تیزی دارد، به احتمال زیاد به یک یا دو میز خراش (میز کوچکی که دور تا دور پایه‌ی آن با نخ پوشیده شده است، Scratching post) احتیاج پیدا خواهید کرد تا دیگر به مبل‌ها و کار‌های چوبی و غیره چنگ نزند. با تهیه‌ی یک میز خراش، به گربه‌ی خود اجازه می‌دهید که رفتار‌های سالم، غریزی و طبیعی خود را بروز دهد.

مراقبت گربه

 

گربه را از جستجو در مکان‌ها و سطوح ممنوعه بترسانید

گربه‌ها حیوانات کنجکاوی هستند و بر روی اُپن آشپزخانه و یا هر مکانی که دوست دارید تمیز بماند می‌پرند. اکنون زمان آن رسیده است که جدی باشید. در این گونه مواقع استفاده از یک آب‌پاش و یا حتی گفتن بلند کلمه‌ی “نه!”، می‌تواند این رفتار را اصلاح کند. اگر کمی صبر داشته باشید و به گربه‌ی خود زمان بدهید، به مرور زمان می‌توانید گربه‌ی خود را از مناطق حفاظت‌شده و ممنوعه‌ی خود دور نگه‌دارید.

 • همچنین می‌توانید از یک قوطی نوشابه برای ترساندن گربه‌‌ی خود استفاده کنید. برای این کار، قوطی نوشابه را پر از ریگ و شن کنید و درب آن را ببندید. آنگاه، آن را به آرامی بر روی زمین گذاشته و به سمت گربه‌ی خود پرتاب کنید تا از حضور در مناطق ممنوعه بترسد. البته باید مواظب باشید که به گربه‌ی خود آسیب نزنید.

مراقبت گربه

 

استفاده از فرمون‌های گربه‌ای (فرمون‌ها، مواد شیمیایی آزاد شده توسط حیوانات هستند که باعث رفع استرس و اضطراب در اعضای همان‌گونه می‌شوند) را نیز در نظر داشته باشید

این محصولات که هوا را پر از مواد شیمیایی آرامش‌بخش می‌کنند، به‌صورت اسپری و یا دیفیوزر عرضه می‌شوند که به پریز برق متصل شده و مواد آرامش‌بخش را آزاد می‌کنند. این افشانه‌ها می‌توانند به مشکلات مربوط به جعبه‌ی فضولات و خراشیدن اجسام پایان دهند و همچنین ثابت شده است که باعث رفع استرس و اضطراب در گربه‌ها می‌گردد.

مراقبت گربه

روش دوم | به گربه‌ی خود غذا دهید

 

برای مراقبت از گربه تصمیم بگیرید که از چه نوع غذایی برای تغذیه گربه‌ی خود استفاده کنید

غذای گربه انواع مختلفی دارد: مواد غذایی خشک، نیمه‌خشک و کنسرو انواع متداول آن هستند. غذا‌های خشک به راحتی ذخیره می‌شوند، از طرفی غذاهای نیمه‌خشک و کنسرو شده، به دلیل طعمی که دارند، گربه را شیفته‌ی خود می‌کنند. غذاهای نیمه‌خشک و کنسرو شده، به نسبت غذاهای خشک، مایعات بیشتری به رژیم غذایی گربه اضافه می‌کنند؛ اما در کل غذای گربه به ترجیحات صاحب گربه بستگی دارد.

 • گاهی یک گربه به دلیل وضعیت پزشکی خاصی که دارد، به یک غذا بیشتر از نوع دیگر احتیاج پیدا می‌کند. با دامپزشک خود صحبت کنید و توصیه‌های او را بشنوید.

مراقبت گربه

 

مارک خوبی را به عنوان غذای گربه‌ی خود انتخاب کنید

 مانند سایر حیوانات، گربه‌ها نیز نیاز‌های غذایی خاص خود را دارند. آن‌ها “گوشت‌خوار” هستند و این بدین معنی است که آن‌ها برای اینکه از عواقب شدید در حوزه‌ی سلامت خود دور باشند، نیاز دارند که پروتئین‌های حیوانی مصرف کنند. با دامپزشک خود در مورد غذاهای با کیفیت و مناسب صحبت کنید. محصولات ارزان‌تر ممکن است مواد غذایی کافی برای سالم و شاداب نگه‌داشتن گربه‌تان را فراهم نکنند.

 • به دنبال غذاهایی باشید که حاوی مقادیر زیادی گوشت حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، بوقلمون یا ماهی باشد.
 • همچنین به دنبال اسیدهای آمینه مهم مانند تورین و آرژنین و اسیدهای چرب مانند آراشیدون و اسید لینولئیک باشید.
 • از دادن غذاهای انسانی به گربه‌ی خود خودداری کنید مگر اینکه این موضوع را با دامپزشک خود در میان گذاشته باشید.برخی غذاهای انسانی می‌توانند گربه را به شدت بیمار کنند و یا حتی برای گربه‌ها سمی باشند (مانند شکلات).

مراقبت گربه

 

راهنمای تغذیه‌ای مربوط به گربه‌ی خود را برای مراقبت از گربه دنبال کنید

به‌طورکلی گربه‌ها با توجه به سن، وزن و میزان فعالیتشان تغذیه می‌شوند. آن‌ها ترجیح می‌دهند در طول روز وعده‌های غذایی مکرر و کوچک بخورند.

 • در صورت وجود هر گونه شرایط استثنائی با دامپزشک خود صحبت کنید تا دستورالعمل‌هایی را به شما ارائه دهد.

مراقبت گربه

 

بیش از حد به گربه‌ی خود غذا ندهید

توصیه‌های دامپزشک خود را به طور دقیق دنبال کنید و مطمئن شوید که گربه‌ی شما به اندازه‌ی کافی تحرک و ورزش دارد چراکه چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه‌ی سلامت است که گربه‌های امروزی با آن روبه‌رو هستند. گربه‌های چاق با نزدیک شدن به سن میان‌سالی به احتمال زیاد به دیابت مبتلا می‌شوند. اضافه وزن همچنین آرتریت، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات مربوط به سلامت گربه‌ها را تشدید می‌کند.

مراقبت گربه

روش سوم | گربه‌ی خود را سالم نگه‌دارید

 

با توجه به پوست بدن گربه‌ی خود، او را بروس بکشید

چون‌که گربه‌ها تر و تمیز به نظر می‌رسند ممکن است فکر کنید که به بروس احتیاج ندارند اما شما باید هفته‌ای چند بار موهای بلند گربه‌تان را بروس بکشید و کوتاه کنید. این کار علاوه بر اینکه از ریختن مو در خانه جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود که موهای فرفری و مجعد گربه‌تان از بین برود.

 • برای گربه‌هایی که تمایل زیادی به بروس کشیدن موهایشان دارند (مخصوصاً آن‌هایی که موی بلند دارند)، از شانه‌ای استفاده کنید که تیغه‌های فلزی مناسبی داشته باشد. در این صورت به اندازه‌ی کافی نفوذ می‌کند و از ریختن مو در خانه جلوگیری می‌کند.

مراقبت گربه

 

هنگام بروس کشیدن گربه‌ی خود، وضعیت پوست او را نیز بررسی کنید

مراقب هرگونه کک و انگل و هرگونه قرمزی غیرمعمول، برآمدگی و یا سایر مشکلات پوستی باشید. اگر چیز مشکوکی دیدید، با دامپزشک خود در میان بگذارید و از او در مورد نحوه‌ی مراقبت از گربه‌ خود مشاوره بگیرید.

مراقبت گربه

 

سالانه به دامپزشک مراجعه کنید

 مانند دیگر اعضای خانواده، گربه‌ها نیز به مراجعه‌ی منظم پزشکی نیاز دارند. برخلاف نوزاد انسان، گربه‌ها زمانی که حال خوبی ندارند، می‌توانند آن را به ما بگویند. آن‌ها به صاحب خود اعتماد می‌کنند تا آن‌ها را به‌طور منظم برای معاینه‌ی پزشکی، نزد دامپزشک ببرند. برای گربه‌ها مهم است که لااقل سالی یک‌بار آزمایش‌هایی از قبیل: دندان، چشم، گوش، قلب، واکسیناسیون و تست تنفس را پیش دامپزشک انجام دهند. صاحبان گربه باید واکسیناسیون گربه‌ی خود در مقابل عفونت روده‌ی کوچک (FIE)، آنفولانزای گربه‌ای و ویروس لوسمی گربه (FeLV) را در نظر داشته باشند. اگر گربه‌تان به این عفونت‌ها آلوده شود، ممکن است باعث مرگ او شود، پس، از گربه‌ی خود در مقابل آن‌ها مراقبت کنید. همان‌طور که می‌دانید، اگر گربه‌ی شما واکسن‌های مورد نیاز را نزده باشد، نمی‌تواند از خدمات مؤسسات مخصوص گربه‌ها استفاده کند. دامپزشک شما نیز می‌تواند به صورت دقیق مشخص کند که گربه‌تان به چه واکسن‌هایی احتیاج دارد. اگر نگران سلامتی و رفتار گربه‌ی خود هستید، باید هر چه سریع‌تر به یک دامپزشک مراجعه کنید.

 • گربه‌های پیرتر، جهت سلامتی مطلوب خود، ممکن است به دو بار مراجعه به دامپزشک در سال احتیاج داشته باشند.

مراقبت گربه

 

برای سلامتی بچه‌گربه‌ها و مراقبت از گربه بیشتر به دامپزشک مراجعه کنید

 دقیقاً مانند نوزاد انسان، بچه‌گربه‌ها به معاینه‌ی بیشتری نسبت به گربه‌های بالغ احتیاج دارند. از ابتدای هفته‌ی هشتم، به ۲ تا ۳ بار مراجعه احتیاج دارند تا واکسن‌های خود را تزریق کنند و درمان‌ها مورد نظر را دریافت کنند. این واکسن‌ها حداقل شامل واکسن هاری می‌باشد. دامپزشک، در مورد مزایای سایر واکسن‌های اختیاری نیز با شما صحبت خواهد کرد. در مورد احتمال ابتلا به بیماری لوسمی گربه‌ای از او سؤال کنید و به صورت آگاهانه، تصمیم بگیرید که از کدام واکسن می‌خواهید استفاده کنید.

 • دامپزشک همچنین بچه گربه‌ها را از نظر داشتن کک و کرم گوش بررسی می‌کنند و اگر نیاز باشد، آن‌ها را درمان می‌کنند.
 • مطمئن شوید که گربه‌ها از نظر ابتلا به کرم و انگل به طور کامل درمان شده‌اند، چراکه بعضی از گربه‌ها کرم‌های گردی دارند که مانع رشدشان می‌شود و به طور بالقوه می‌توانند به انسان منتقل شوند.

مراقبت گربه

 

برای مراقبت از گربه، گربه‌های خود را عقیم کنید

عقیم کردن گربه‌های ماده و اخته کردن گربه‌های نر، مزیت‌های بی‌شماری داردو برای مراقبت از گربه ضروری به نظر می‌رسد. این‌ کار باعث می‌شود رفتار‌های ناخواسته مانند پرسه زدن برای پیدا کردن جفت و یا ادرار غیرارادی آن‌ها از بین برود. از نظر جسمی نیز آن‌ها را در برابر حاملگی‌های ناخواسته و بیماری‌هایی مانند پیومترا محافظت می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که این کار، تعداد بچه گربه‌های ناخواسته‌ی جهان را کاهش می‌دهد.

 • از دامپزشک خود بخواهید که زمان مناسب برای اخته و یا عقیم کردن گربه‌تان را به شما اطلاع دهد. آن‌ها معمولاً محدوده‌ای بین ۲ تا ۶ ماهگی را پیشنهاد می‌کنند.

مراقبت گربه

 

گربه‌ها را به مسواک زدن عادت دهید

گربه‌ها می‌توانند از بیماری‌های دندانی رنج ببرند. برای مسواک زدن دندان‌های گربه‌ی خود، به یک مسواک نرم و خمیردندان دامپزشکی احتیاج دارید. برای مراقبت از گربه هیچ‌گاه از خمیردندان انسان برای‌ آن‌ها استفاده نکنید. فلوراید بیش از حد ممکن است معده‌ی گربه‌تان را اذیت کند و یا این غلظت بالای فلوراید ممکن است برای گربه سمی باشد. برای این کار ابتدا مقداری خمیردندان دامپزشکی را به دندان‌هایش بزنید. در مرحله‌ی بعد انگشت اشاره‌ی خود را در جهت دندان‌های بالایی او، به بالا و پایین حرکت دهید. درنهایت همین کار را با مسواک نیز تکرار کنید. مسواک زدن گربه‌ی خود را از دندان‌های عقب شروع کنید و در یک حرکت دایره‌ای به سمت جلو بیاید. برای مسواک زدن یک دندان خاص، مسواک را در جهت خط لثه یعنی از بالا به پایین حرکت دهید. مسواک زدن دندان‌های او نباید بیشتر از ۳۰ ثانیه طول بکشد.

 • از همان ابتدا سعی نکنید کل دهان را مسواک بزنید. اگر به شما اجازه می‌دهد فقط ردیف بالایی و جلویی دندان‌هایش را مسواک بزنید، از هیچی بهتر است. شما هنوز هم به مهم‌ترین بخش پیشگیری از بیماری‌های دندانی پرداخته‌اید.

مراقبت گربه

 

برنامه‌ای تنظیم کنید و دندان‌های او را پیش یک دندان‌پزشک به‌صورت حرفه‌ای معاینه و تمیز کنید

حتی با بهترین مسواک زدن، بعضی از گربه‌ها ممکن است گه گاهی به یک تمیز کردن حرفه‌ای نیاز داشته باشند. اگرچه مسواک زدن می‌تواند پلاک‌های دندان را از بین ببرد و سطح آن را تمیز کند، اما هنوز هم ناحیه‌ای که دقیقاً زیر خط لثه قرار دارد را نمی‌تواند تمیز کند. پاک‌سازی حرفه‌ای این فرصت را به گربه می‌دهد که در آرامش کامل، زیر نظر دندان‌پزشک، دندان‌هایش را آزمایش کنند که این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می‌گردد:

 • بوی بددهان
 • شل شدن دندان
 • دندان‌هایی که رنگ خود را از دست داده و یا رسوب آن‌ها را پوشیده است
 • حساسیت و یا درد در دهان
 • خون‌ریزی
 • ریختن مقدار قابل توجهی غذا از دهان گربه هنگام غذا خوردن
 • از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن

مراقبت گربه

 

مطمئن شوید که گربه‌تان به اندازه‌ی کافی بازی می‌کند

گربه‌تان برای حفظ سلامت و شادابی جسمی و روحی خود، روزانه به مقداری تعامل و بازی کردن با شما احتیاج دارد. از اسباب‌بازی‌های گربه‌ای، صحبت کردن و آرایش کردن گربه‌ی خود به عنوان فرصتی برای وقت گذراندن با او استفاده کنید. برای اینکه گربه‌ی خود را درگیر بازی کنید، می‌توانید از لیزرها، توپ، عروسک و اسباب‌‌بازی‌های موشی و وسایل بال‌دار استفاده کنید بدین صورت اصول مراقبت از گربه را به درستی رعایت کرده‌اید.

مراقبت گربه

روش چهارم | گربه‌ی خوبی برای خود انتخاب کنید

 

تصمیم بگیرید که یک بچه گربه می‌خواهید و یا قصد خرید یک گربه‌ی بالغ را دارید

بچه گربه‌ها بسیار وسوسه‌انگیز هستند اما در عوض انرژی بسیار زیادی دارند. پس باید با خود صادق باشید که آیا می‌توانید با چنین انرژی خود را تطبیق دهید و یا توانایی کنترل چنین مسئولیتی را دارید یا خیر؟ پناهگاه‌ها مملو از گربه‌های بالغ و دوست‌داشتنی است که البته زمان زیادی طول می‌کشد که با شرایط جدید خود را تطبیق دهند. گربه‌های بالغ آرام‌تر و ساکت‌تر از بچه گربه‌ها هستند اما ممکن است یک سری مشکلات رفتاری داشته باشند که از اوایل زندگی با آن‌ها همراه بوده است. گربه‌های بالغ همچنین ممکن است شرایط پزشکی خاصی داشته باشد که باید سریع‌تر از بچه‌گربه‌ها به آن رسیدگی شود. همچنین بچه‌ گربه‌ها معمولاً به‌صورت دردناک‌تری چنگ می‌زنند. درنهایت انتخاب با شماست!

مراقبت گربه

 

نگرانی‌های پزشکی خاصی را که ممکن است با یک گربه همراه باشد را در نظر بگیرید

اگر گربه‌ی خاصی توجه شما را جلب کرده، از تاریخچه پزشکی آن سؤال کنید تا ببینید که آیا به مراقبت طولانی‌مدت نیاز دارد یا خیر. آیا قادر به تأمین نیازهای پزشکی این گربه هستید؟

 • حتی اگر گربه سالم است، نژاد آن را نیز در نظر بگیرید. گربه‌هایی که از نظر یک نژاد خالص هستند، معمولاً بیماری‌های خاص آن نژاد را با خود به همراه دارند که باید بر آن غلبه کرد. به عنوان مثال گربه‌هایی که صورت صافی دارند مانند نژاد Manx و Scottish folds، اغلب دچار مشکلات تنفسی می‌شوند.
 • گربه‌هایی که از نظر نژادی خالص هستند نسبت به بقیه، احتمال بیشتری دارد که به بیماری‌های ژنتیکی دچار شوند.

مراقبت گربه

 

زمانی که می‌توانید برای گربه‌‌ی خود صرف کنید را در نظر داشته باشید

اگرچه ممکن است گربه‌ها و بچه گربه‌ها مانند سگ‌ها به پیاده‌روی روزانه احتیاج نداشته باشند، اما این‌گونه هم نیست که هیچ تعهدی در قبال آن‌ها نداشته باشید. آن‌ها هنوز هم حیوانات فعالی هستند و به بازی کردن احتیاج دارند، از طرفی هم‌نشین خون گرمی هستند که به توجه احتیاج دارند. از طرفی باید زمانی را صرف غذا دادن به گربه و تمیز کردن جعبه‌ی فضولات کنید.

 • میانگین طول عمر یک گربه در محیط خانه ۱۳ تا ۱۷ سال است، بنابراین توجه داشته باشید که شما تعهدی طولانی مدت در قبال عضو جدید خانه‌تان قبول کرده‌اید.

مراقبت گربه

 

محاسبه کنید که برای مراقبت از گربه توانایی پرداخت هزینه‌های گربه‌ی خود را دارید؟

هزینه‌ی خرید یک گربه از پناهگاه گربه‌ها حدود ۴۵ دلار و هزینه خرید نژاد خالص آن تا چند صد دلار است. فراتر از این، شما باید هزینه‌های غذا، جعبه‌ی فضولات، اسباب‌بازی و هزینه‌های پزشکی معمولی را بپردازید. انجمن جلوگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA) تخمین می‌زند که در سال اول نگهداری از گربه، به‌احتمال‌زیاد شما ۱۰۳۵ دلار برای آن هزینه خواهید کرد. (این مقدار بعد از خریداری تجهیزات اصلی و انجام اقدامات اولیه پزشکی پایین می‌آید.)

مراقبت گربه

 

سعی کنید گربه‌ی خود را از پناهگاه‌های حیوانات خریداری کنید

با این کار هزینه‌ها به حداقل می‌رسد چراکه به طور کامل واکسینه شده‌اند، معاینه‌ی کامل انجام شده و همه‌ی آن‌ها اخته و یا عقیم شده‌اند. تنها هزینه‌ای که از پس ممکن است برای شما پیش‌ آید تجهیزات مورد نیاز و هزینه‌های انحراف از خط سلامتی اولیه است.

مراقبت گربه


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که به اصول مراقبت از گربه را به درستی بیاموزید و هر از گاهی گربه دلبندتان را به نزد دام‌پزشک برای معاینه بیشتر و بهتر ببرید. هرچه به مراقبت از گربه بیشتر اهمیت بدهید پیوندی عمیق‌تر میان شما و حیوان خانگیتان ایجاد می‌شود.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

12 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.