تاتو چیزی بیشتر از یک کار هنری و روشی برای نشان دادن سبک شخصیتی شما است. این یک فرایند پزشکی است زیرا هنرمندان تاتوکار از یک سوزن برای واردکردن جوهر تاتو به زیر پوست شما استفاده می‌کنند. هر زمانی که پوستتان باز می‌شود درواقع خودتان را در معرض زخمی و عفونی شدن قرار می‌دهید، پس بهتر است از مراقب بعد تاتو آگاهی داشته باشید. در این مطلب از مجله پین‌ورک به بررسی مراقبت بعد تاتو و رعایت نکات ضروری انجام تاتو می‌پردازیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود

چرا مراقبت‌های بعد تاتو کردن مهم هستند؟

مراقبت بعد تاتو به معنای پیشگیری از وقوع چنین مشکلاتی است و شما را از بابت بهبود صحیح آن مطمئن می‌کند. هم شما و هم هنرمند تاتوکار نقش مساوی در این فرایند ایفا می‌کنید. نه تنها باید به یک تاتوکار متخصص و معروف مراجعه کنید بلکه در خانه هم باید از تاتوی جدیدتان مراقبت نمایید.

جای تاتو

گرچه که چگونگی مراقبت بعد تاتو نیازمند دقت و ظرافت است. بسیاری از ایالت‌ها هنرمندان تاتوکارشان را ملزم به ارائه کردن دستورالعمل‌های مراقبت بعد تاتو نمی‌کنند و بین ۳۰ ایالتی که چنین قوانینی دارند خود تاتوکار است که تصمیم می‌گیرد چه اطلاعاتی در اختیار مشتری‌اش قرار دهد. هر روز راهنمای مربوط به مراقبت‌ بعد تاتو را بخوانید زیرا این راهنمای روزانه به شما برای مراقبت از تاتو کمک کرده و نکاتی در مورد محصولات مراقبتی مناسب ارائه می‌کند.

چگونگی مراقبت بعد تاتو

مراقبت‌ بعد تاتو به محض انجام تاتو شروع می‌شوند. تاتوکار باید یک لایه نازک از پماد پترولیوم روی ناحیه تاتو شده استعمال کند و بعد آن قسمت را با بانداژ یا پلاستیک بپوشاند. این پوشش مانع از نفوذ باکتری‌ها به درون پوست شما می‌شود. همچنین از مالیده شدن جوهر تاتو روی لباس‌هایتان جلوگیری می‌کند.

چند ساعتی به بانداژ دست نزنید این کار سبب خواهد شد تا جوهر اضافی تاتویتان جذب شده و روی زمین نچکد. بعد از چند ساعت می‌توانید بانداژ را باز کنید. ابتدا دستانتان را با آب ولرم و صابون بشویید سپس به آرامی ناحیه تاتو شده را با صابون ساده غیر معطر و آب بشویید. با یک پارچه نرم پوست را خشک کنید. مقدار کمی پماد پترولیوم روی تاتو بمالید. در این مرحله می‌توانید بانداژ را کنار بگذارید تا پوستتان در معرض هوای آزاد قرار گرفته و کمی استراحت کند.

در مدتی که تاتو در حال بهبود یافتن است باید کارهای زیر انجام شوند:

 • هنگام بیرون رفتن از لباس‌های پوشیده برای محافظت در برابر نور خورشید استفاده کنید
 • در صورت مشاهده علائم مربوط به عفونت یا مشکلات دیگر با تاتوکار یا پزشکتان تماس بگیرید

کارهای زیر را نباید انجام دهید:

 • نباید تا زمانی که تاتو کاملاً بهبود نیافته از کرم ضد آفتاب روی آن استفاده کنید
 • تاتو را نخارانید یا با آن بازی نکنید
 • روی ناحیه تاتو شده از لباس‌ها تنگ و بسته استفاده نکنید
 • شنا کردن یا فرو کردن تمام بدن در آب ممنوع است اما دوش گرفتن اشکالی ندارد

مراقبت‌ بعد تاتو به صورت روزانه

تسریع در روند بهبودی تاتویتان بستگی به اندازه تاتو و میزان پیچیدگی طرح و شکل آن دارد. تاتوهای بزرگ‌تر مدت طولانی‌تری قرمز و متورم باقی می‌مانند زیرا این تاتوها صدمات بیشتری روی پوست ایجاد می‌کنند.

جای تاتو

روز اول

شما به خانه برمی‌گردید در حالی که تاتویتان را با بانداژ پوشانده‌اید. چند ساعت بعد می‌توانید بانداژ را بردارید. باید از تاتوکار در مورد جزئیات مربوط به مدت باقی ماندن بانداژ روی تاتویتان سؤال کنید.

به محض باز کردن بانداژ متوجه خواهید شد که مایعی قرمزرنگ در حال چکیدن از روی تاتو است. این مایع مخلوطی از خون، پلاسمای خون که شفاف است و جوهر اضافی تاتو است. این امر عادی است و پوستتان هم قرمز و دردناک خواهد بود. هنگام دست زدن به پوستتان اندکی احساس گرما خواهید کرد. با دستان تمیز جای تاتو را با آب گرم و صابون ساده غیر معطر بشویید. پماد پترولیوم را استعمال کرده و بانداژ را کنار بگذارید تا تاتو بهبود یابد.

روز دوم تا سوم مراقبت بعد تاتو

تاتوی شما اکنون ظاهری تیره‌تر و نامفهوم پیدا کرده است. این حالت هم‌زمان با بهبود یافتن پوست ایجاد می‌شود. به‌تدریج ناحیه تاتو شده شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌کند. روزانه ۱ یا ۲ بار روی تاتو را شسته و از یک مرطوب‌کننده فاقد عطر و الکل روی آن استفاده کنید. هنگام شستشو ممکن است متوجه شوید که مقداری جوهر به داخل روشویی ریخته می‌شود این صرفاً جوهر اضافی است که از منافذ پوست به بیرون تراوش می‌کند.

روز چهارم تا ششم

قرمزی پوست در این مرحله شروع به ناپدید شدن می‌کند. شما احتمالاً متوجه وجود پوسته‌پوسته شدن‌های جزئی روی تاتو خواهید شد. این پوسته‌پوسته شدن‌ها به اندازه وقتی که پوستتان بریده می‌شود ضخیم نیستند اما بیشتر خواهند شد. با این پوسته‌های خشک بازی نکنید زیرا می‌تواند منجر به ایجاد جای زخم و جراحت شود. به شستشوی روزانه ۱ الی ۲ بار تاتو ادامه دهید و از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

روز ششم تا چهاردهم

پوسته‌پوسته شدن‌ها اکنون بیشتر و زبرتر شده‌اند و شروع به کنده شدن خواهند کرد. به آن‌ها دست نزنید یا سعی نکنید آن‌ها را بکنید بلکه اجازه دهید به طور طبیعی از پوست جدا شوند. در غیر این صورت جوهر تاتو همراه این پوسته‌ها کنده شده و زخم به جا خواهد گذاشت. در این مرحله پوست ممکن است خارش زیادی داشته باشد. به آرامی چند بار در روز مرطوب‌کننده روی آن بزنید تا خارش تسکین پیدا کند. اگر تاتوی شما در این مرحله هنوز هم قرمز و متورم است ممکن است نشانه عفونی شدن آن باشد. پس به تاتوکار یا پزشکتان مراجعه کنید.

پانزدهمین روز تا سی‌امین روز

در این مرحله نهایی از بهبود تاتو اکثر پوسته‌پوسته شدن‌های بزرگ از بین رفته و جای زخم و پوسته‌پوسته شدن‌ها نیز باید رفع شده باشند. ممکن است مقداری پوست مرده در اطراف تاتو باقی مانده باشد اما به‌تدریج محو خواهند شد. ناحیه تاتو شده ممکن است هنوز هم خشک و تیره به نظر برسد. به مرطوب نگه‌داشتن آن ادامه دهید تا زمانی که پوست مجدداً حالت سلامت خود را به دست بیاورد.

در هفته دوم یا سوم لایه‌های بیرونی پوست باید به طور کامل بهبود پیدا کرده باشند. ممکن است بهبودی کامل لایه‌های زیرین پوست ۳ الی ۴ ماه طول بکشد. در پایان ماه سوم تاتوی شما باید به اندازه روز اولش درخشان و شفاف به نظر برسد.

محصولات مراقبت بعد تاتو

همیشه برای تمیز کردن ناحیه تاتو شده از یک صابون ملایم فاقد عطر یا پاک‌کننده‌های مخصوص تاتو استفاده کنید. تاتوکار شما می‌تواند استفاده از یک پاک کننده مخصوص تاتو را پیشنهاد دهد.

جای تاتو

گزینه‌های انتخابی برای صابون شامل موارد زیر می‌شود:

 • صابون داو (Dove)
 • صابون دیال (Dial)
 • صابون نئوتروژنا (Neutrogena)

روز اول یا دوم از یک پماد حاوی پترولیوم مانند پماد A&D یا Aquaphor برای کمک به بهبود تاتو استفاده کنید. کرم‌های آرایشی پترولیوم ژلی فاقد چربی هستند که یعنی از بسته شدن جای زخم ناشی از سوزن جلوگیری کرده و مانع بروز عفونت خواهند شد؛ اما یادتان باشد یک لایه نازک از پماد را روی تاتو استعمال کنید زیرا مالیدن مقدار زیاد پماد اجازه تنفس به پوست شما نمی‌دهد.

بعد از حدود ۲ روز می‌توانید از یک مرطوب‌کننده معمولی مانند مرطوب کننده‌های زیر استفاده کنید:

 • لابریدرم (Lubriderm)
 • آوینو (Aveeno)
 • کورل (Curel)

هر کدام را که انتخاب می‌کنید دقت کنید فاقد عطر بوده و حاوی افزودنی‌هایی مانند رنگ مصنوعی نباشد که پوست را خشک می‌کند. اگر از تاتو به خوبی مراقبت شود می‌تواند به‌اندازه یکی از این تاتوهای الهام‌بخش در رابطه با سرطان سینه جلب توجه کند.

آیا از روغن نارگیل می‌توان برای مراقبت‌ بعد تاتو استفاده کرد؟

مردم جزایر پلینزی (Polynesian) مدت‌های مدیدی است که از روغن نارگیل روی تاتوهایشان استفاده می‌کنند. آن‌ها بعد از بهبود یافتن جای تاتو از روغن نارگیل استفاده می‌کنند تا طراحی هنری روی بدنشان بدرخشد.

برخی وب‌سایت‌ها ادعا می‌کنند که روغن نارگیل پوست تاتوشده را مرطوب نگه‌داشته و از آن در برابر عفونت محافظت می‌کند. هرچند مؤثر بودن آن به لحاظ علمی اثبات نشده است. قبل از استعمال روغن نارگیل یا سایر محصولات تائید نشده روی تاتویتان با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی و مشکلات احتمالی

در چند روز اول بعد از تاتو کردن پوست ممکن است قرمز و دردناک شده یا دچار خارش شود. ممکن است متوجه شوید که مخلوطی از خون و جوهر اضافی در حال نشت کردن از جای تاتو است این طبیعی است. در صورت مشاهده هر کدام از علائم یا مشکلات زیر حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

جای تاتو

عفونت

تاتویی که به خوبی تحت مراقبت بعد تاتو  قرار نگرفته باشد می‌تواند عفونی شود. پوست عفونی شده قرمز، گرم و دردناک می‌شود. همچنین ممکن است از پوست مایع چرکی ترشح شود.

در صورتی که ابزار یا جوهر استفاده شده توسط تاتوکار آلوده باشد می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های خونی نظیر هپاتیت بی یا هپاتیت سی، کزاز یا ایدز شود. همچنین سایر انواع عفونت‌ها نظیر عفونت‌های پوستی قارچی غیر کیستی گزارش‌شده‌اند که از طریق تاتو کردن قابل‌انتقال به فرد هستند.

واکنش‌های حساسیت‌زا

اگر پوستتان به جوهر استفاده شده توسط تاتوکار حساسیت نشان دهد ممکن است شاهد در ناحیه تاتو شده شاهد قرمز شدن و خارش پوستی باشید. جوهرهای قرمز، سبز، زرد و آبی به‌احتمال زیاد سبب بروز واکنش‌های حساسیت‌زا می‌شوند.

زخم و جراحت

صدمات ناشی از سوزن تاتو یا بازی کردن با تاتو می‌تواند سبب شود که بدنتان یک بافت زخم تولید کند که جای این زخم‌ها می‌تواند برای همیشه باقی بماند.

نکاتی در رابطه با مراقبت‌ بعد تاتو  برای طولانی‌مدت 

بعد از بهبود یافتن کامل تاتو وارد مرحله مراقبت بعد تاتو و نگهداری دائمی خواهید شد. هرچند لزومی ندارد ۳ یا ۴ ماه بعد از تاتو به طور ویژه مراقب آن باشید اما کارهایی هست که می‌توان برای پیشگیری از کمرنگ‌تر شدن جوهر تاتو انجام داد.

جای تاتو

شما باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • تاتو را تمیز نگهدارید. روزانه پوستتان را با یک صابون ملایم فاقد عطر بشویید.
 • آب کافی بنوشید. آب به مقدار زیاد بنوشید تا پوستتان همیشه مرطوب بماند.
 • در لباس پوشیدن دقت کنید. از لباس‌های محافظت‌کننده در برابر اشعه‌های خورشید استفاده کنید تا نور خورشید سبب کمرنگ‌تر شدن تاتویتان نشود. از لباس‌هایی با الیاف خشن و زبر مانند پشم استفاده نکنید زیرا می‌تواند به تاتویتان لطمه بزند.
 • مراقب باشید خیلی چاق یا خیلی لاغر نشوید. چاقی یا لاغری بیش از حد سبب کشیده شدن پوست ناحیه تاتو و خراب شدن طرح آن می‌شود.

مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به بررسی مراقبت بعد تاتو و رعایت نکات ضروری انجام تاتو پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.