یادگیری نحوه آزمایش آب استخر بسیار مهم است و انجام این کار به طور حداقل یک‌بار در هفته استخر شما را تمیز و ایمن نگه می‌دارد. برای آزمایش آب، تمام چیزی که نیاز دارید یکی از چندین نوع متفاوت کیت‌های آزمایشی موجود است. با بررسی رنگ‌های موجود بر روی کیت آزمایش می‌توانید آب را با مواد شیمیایی تنظیم کنید تا هم استخر خود و هم هر فردی را که در آن شنا می‌کند را ایمن نگاه دارید.

نحوه‌ آزمایش آب استخر

بخش ۱ از ۳

برداشت نمونه

۱

به هنگام صبح برای ۱۵ دقیقه پمپ را روشن کنید.

سعی کنید تا قبل از ظهر این کار را انجام دهید چراکه گرمای روز و نور آفتاب مواد شیمیایی موجود در آب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر سیستم استخر شما خاموش بود، آن را روشن کنید و حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید تا مواد شیمیایی پراکنده شوند.

 • زمانی که سیستم برای حداقل ۱۵ دقیقه کار کرد می‌توانید بلافاصله نمونه را بردارید.

۲

برای نحوه‌ی آزمایش آب استخر نمونه را از میان استخر بردارید.

بیرون استخر و نزدیک به کنار آن بایستید و سپس دولا شوید تا به آب دسترسی پیدا کنید. باید از محل ورود آب به استخر یا اسکیمر دور بایستید چراکه در این محل‌ها تراکم مواد شیمیایی وجود دارد. میانه‌ی استخر جایی است که دقیق‌ترین نتایج را به دست شما می‌دهد.

آزمایش آب استخر

۳

نمونه را داخل یک لیوان یا بطری بریزید.

شما آب زیادی نیاز ندارید و آب تنها باید به میزانی باشد که برای پوشاندن نوارهای آزمایشی و یا برای مخلوط کردن با مایعات موجود در کیت آزمایش کافی باشد. یک لیوان یا ماگ تمیز موجود در آشپزخانه‌تان برای این کار مناسب است. اگر بطری پلاستیکی دارید نیز خوب است و زمانی که بخواهید آن را متخصص تحویل بدهید نیز بستن در آن آسان خواهد بود.

حتماً لیوان یا بطری را با صابون بشویید تا نمونه تا جایی که امکان دارد دقیق باشد.

آزمایش آب استخر

۴

لیوان را تا عمقی نزدیک به آرنج خود به داخل آب فرو ببرید.

راه ساده برای برداشتن نمونه این است که در ابتدا لیوان را برعکس بگیرید. بازوی خود را خم کنید تا آب تا بازوی شما در عمقی حدود ۱۲ تا ۱۸ اینچ (۳۰ تا ۴۶ سانتی‌متر) بالا بیاید.

آزمایش آب استخر

۵

برای نحوه آزمایش آب استخر حداقل آزمایش را هفته‌ای یک‌بار انجام بدهید.

یک روز در هفته را انتخاب کنید و در آن روز مشخص هر هفته آب را آزمایش کنید. با این روش می‌توان از اکثر استخرهای خانگی مراقبت کرد. اگر در طول زمستان استخر خود را تخلیه نمی‌کنید، همچنان باید این آزمایش را یک‌بار در هفته انجام دهید.

 • به طور ایده آل باید ۲ تا ۳ بار در هفته استخر را آزمایش کنید.
 • نباید اجازه دهید تا آب استخر در زمستان یخ بزند. سطح آب را پایین بیاورید تا به زیر اسکیمر برسد و پمپ را به طور عادی به راه بیندازید. از شکل‌گیری یخ جلوگیری کنید تا بتوانید از استخر محافظت کنید و به راحتی نمونه‌ها را جمع‌آوری کنید.

آزمایش آب استخر

۶

زمانی که مطمئن نیستید، نمونه را نزد متخصص ببرید.

بیشتر مغازه‌های لوازم استخر بدون دریافت هزینه نمونه‌ها را تأیید و بررسی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تفسیر دقیق‌تری به شما ارائه دهند و همچنین توصیه کنند که باید در مرحله‌ی بعدی چه کنید. این کار در زمانی که در رابطه با مشکلی مطمئن نیستید و یا مطمئن نیستید که چطور باید آن را بهبود بخشید بیشترین کمک را به شما می‌کند.

 • برای مثال ممکن است میزان pH شما خیلی بالا باشد اما زمانی که برای پایین آوردن آن مواد شیمیایی به آب اضافه کنید حالت قلیایی آن بیش از حد افت کند.
 • مثال دیگر زمانی است که آب شما سبز است اما روشی که برای دفع جلبک در نظر گرفته‌اید پاسخگو نبوده است و به همین جهت باید بدانید که آیا مواد فلزی سبب این رنگ سبز شده‌اند یا خیر. اینگونه به درستی نحوه آزمایش آب استخر را انجام می‌دهید.

آزمایش آب استخر

بخش ۲ از ۳

استفاده از کیت آزمایشی برای نحوه آزمایش آب استخر

۱

یک کیت آزمایش آب بخرید.

کیت‌های آزمایش استخر در انواع بسیار گوناگونی موجود هستند. نوارهای آزمایشی ارزان‌ترین نوع و آسان کاربردترین آن‌ها هستند. مطمئن شوید که این نوارها دارای جدول رنگ چاپی بر روی یک کارت و یا در پشت بطری هستند تا بتوانید نتایج را تفسیر کنید. زمانی که یک‌بار جدول را داشته باشید می‌توانید از دفعات بعدی فقط بطری‌های اضافی نوارها را به جای تمام کیت بخرید.

 • نوع دیگر کیت‌های آزمایشی مایع هستند. شما مواد شیمیایی موجود را به آب اضافه می‌کنید و بعد مشاهده می‌کنید که چه تغییری در رنگ به وجود می‌آید. مخلوط رنگ در میزان‌های دقیق و شخیص تغییر رنگ خفیف دشوار است.
 • آخرین گزینه تستر دیجیتال آب است. انتهای این تستر را در داخل آب قرار دهید تا نتایج را دریافت کنید. این موارد دقیق هستند اما گران‌اند و می‌توانند بد کار کنند.

آزمایش آب استخر

۲

برای نحوه آزمایش آب استخر نوارهای آزمایشی را برای ۱۵ ثانیه در معرض نمونه قرار دهید.

پس از این زمان نوارها تغییر رنگ خواهند داد. بلافاصله نوار را بردارید اما آب روی آن را تکان ندهید. برای تست‌های نواری فقط به یک نمونه آب نیاز دارید.

 • زمانی که تست مایع را انجام می‌دهید، چند قطره از رنگ را به داخل آب نمونه بریزید. برای هر رنگ باید یک نمونه‌ی جدید از آب استخر بردارید.
 • برای تسترهای دیجیتال نیز سنسور را وارد نمونه کنید.

آزمایش آب استخر

۳

نتایج را با جدول رنگ‌ها مقایسه کنید.

جدول رنگ‌ها به شکل بر روی کیت شما و یا در پشت بطری نوارهای آزمایشی خواهد بود. اگر نوارهای ۴ در ۱، ۵ در ۱ و یا ۶ در ۱ تهیه‌کرده‌اید ممکن است چندین تکه‌ی مختلف روی نوار تغییر رنگ بدهد. هر کدام از این بخش‌ها به ارزیابی شیمیایی متفاوتی بر روی جدول مرتبط است.

 • نوارهایی که یکجا نیستند تنها یک عنصر را آزمایش می‌کنند. شما باید به مغازه بروید و نوارهای مختلفی را برای کلر، pH و میزان قلیایی بودن آب تهیه کنید. نوارهای آزمایش اسید سیانوریک و سختی آب نیز توصیه می‌شوند.

آزمایش آب استخر

 

۴

به دنبال میزان pH بین ۷٫۲ و ۷٫۸ باشید.

آزمایش آبی که میزانی کمتر از ۷٫۲ را نشان دهد اسیدی‌تر است بنابراین اگر متوجه لکه‌های رنگی حاصل از فلز یا لوله‌های پوسیده و زنگ زده شدید ممکن است pH پایین به همین علت باشد. آب با pH بالاتر از ۷٫۸ بازی‌تر است و باعث می‌شود که مواد شیمیایی ‌بر روی پوشش استخر ته‌نشین شود و از کشتن باکتری‌ها و جلبک‌ها توسط کلر جلوگیری می‌کند. PH بالا یا پایین آب باعث سوزش پوست و چشم‌ها می‌شود.

 • سطح pH می‌تواند با افزودن کربنات دو سود که در تمامی فروشگاه‌های ابزار استخر یافت می‌شود افزایش یابد. دستورالعمل موجود بر روی برچسب را دنبال کنید تا بدانید میزان مناسب برای افزودن چقدر است.
 • میزان pH را با افزودن اسید موریاتیک کاهش دهید.

آزمایش آب استخر

۵

برای انجام صحیح نحوه آزمایش آب استخر آزمایش را برای یافتن میزانی بین ۱ تا ۳ ppm انجام دهید.

بار دیگر بخش‌های مشابه موجود بر روی نوار تستی تغییر رنگ می‌دهند برای همین برای یافتن میزان کلر جدول را مطالعه کنید. کلر از باکتری و جلبک‌ها جلوگیری می‌کند به همین جهت کلر پایین می‌تواند عامل سبز شدن آب یا بیماری باشد. کلر در صورت بالا بودن سبب آزار پوست می‌شود.

 • اگر استخر شما به جای کلر حاوی برم است رنگ موجود بر روی نوار باید به میزانی بین ۲ و ۴ ppm مربوط باشد.
 • قرص‌های کلر راهی عادی برای افزایش این میزان هستند. آن‌ها را از مغازه تهیه کنید و هر هفته یک عدد از آن‌ها را داخل ستگاه کلرزنی یا محفظه‌ی اسکیمر بگذارید.
 • کلر به طور طبیعی در طول روز از بین می‌رود. شما می‌توانید با افزودن مواد شیمیایی خنثی کننده‌ای همچون سدیم تیوسولفات یا سولفات سدیم این میزان را بیشتر کاهش دهید.

آزمایش آب استخر

۶

باید میزان قلیایی بودن آب بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ ppm باشد.

میزان قلیایی بودن آب تا حد زیادی بسته به میزان pH تغییر می‌کند و یا می‌تواند میزان pH را تغییر دهد. در صورتی که سطح قلیایی آب بالا باشد آب رسوبی و کدر می‌شود و پایین بودن این سطح نیز باعث پوسیدگی و لکه‌دار شدن استخر می‌شود.

 • جوش‌شیرین (سدیم بی‌کربنات) ماده‌ی اصلی برای افزایش سطح قلیایی آب است.
 • اسید موریاتیک و یا اسید خشک (سدیم بی سولفات) برای پایین آوردن سطح قلیایی آب مؤثر است.

آزمایش آب استخر

۷

بررسی کنید تا سطح سیانوریک اسید بین ۲۰ تا ۳۰ ppm باشد.

معمولاً قرص‌های کلر حاوی سیانوریک اسید هستند و باعث می‌شوند کلر مدت بیشتری در آب باقی بماند. سیانوریک اسید یک نوع اسید است به همین جهت می‌تواند عامل پایین بودن pH و خاصیت قلیایی باشد. همچنین این ماده برای نحوه آزمایش آب استخر و ثابت نگه داشتن سطح کلر نیز مهم است به همین جهت سطح پایین کلر می‌تواند در پی فقدان سیانوریک اسید به وجود بیاید.

 • سیانوریک اسید با استفاده‌ی منظم از قرص‌های کلر به آب اضافه می‌شود. همچنین افزودن محصولی با نام تثبیت کننده که در مغازه‌های لوازم استخر یافت می‌شود می‌تواند کمک کننده باشد.
 • برای پایین آوردن سطح سیانوریک اسید، برای مدتی استفاده از قرص‌های کلر برای مدتی متوقف کنید و از شوک کلر استفاده کنید. برای تأثیر فوری میزانی از آب را تخلیه کنید و آن را با آب تازه جایگزین کنید.

آزمایش آب استخر

۸

میزان سختی کلسیم را با توجه به نوع استخر خود انتخاب کنید.

برای استخرهای وینیل این سطح باید بین ۱۷۵ تا ۲۲۵ ppm باشد. در استخرهای بتنی بهترین میزان بین ۲۰۰ و ۲۵۰ ppm است. آبی که میزان کلسیم آن پایین باشد دیاوره ها و پوشش استخر را می‌ساید. همچنین سطح بالای کلسیم نیز باعث رسوبی و کدر شدن آب می‌شود.

 • شوک کلر باعث افزایش سطح کلسیم می‌شود.
 • برای پایین آوردن سطح کلسیم از مغازه‌های ابزار استخر فلوکولانت بخرید و آن را به آب اضافه کنید. گزینه‌ی دیگر این است که مقداری از آب را تخلیه کنید و آب تازه را جایگزین آن کنید. اینگونه به بهترین صورت نحوه آزمایش آب استخر را انجام داده‌اید.

آزمایش آب استخر

بخش ۳ از ۳

تصفیه‌ی آب استخر

۱

میزان مواد شیمیایی که باید اضافه کنید را محاسبه کنید.

هر محصولی که نیاز دارید را می‌توانید به صورت آنلاین و یا از مغازه‌های ابزار استخر تهیه کنید. اطلاعات محصول را بخوانید تا دریابید چه میزان از محصول را نیاز دارید و هر چند وقت یک‌بار باید آن را اضافه کنید.

 • برای دریافتن این موضوع ابزاری مثل com نیز می‌تواند به شما کمک کند.

آزمایش آب استخر

۲

مواد شیمیایی را در شب و در زمانی که همه خارج از استخر هستند اضافه کنید.

پیش از اینکه کسی وارد آب شود به مواد شیمیایی زمان دهید تا در آب پخش شوند. برای نحوه آزمایش آب استخر بلافاصله برای پراکندگی مواد شیمیایی حداقل به مدت نیم ساعت پمپ‌ها را روشن کنید.

 • برای اینکه استخر سلامت بماند هر روز ۶ تا ۸ ساعت پمپ را روشن کنید. برای این کار می‌توانید پمپ را در طول شب روشن کنید تا مواد شیمیایی به خوبی پخش شوند و آب برای آزمایش آماده شود.

آزمایش آب استخر

۳

مواد شیمیایی را یک به یک داخل استخر بریزید.

از یک ماده‌ی شیمیایی شروع کنید و پیش از اینکه به سراغ ماده‌ی شیمیایی بعدی بروید افزودن آن را به اتمام برسانید. درحالی‌که ماده‌ی دوم را آماده می‌کنید اجازه دهید تا ماده‌ی شیمیایی اول برای چند دقیقه در آب پخش شود. ترکیب مواد شیمیایی به صورت مستقیم با یکدیگر می‌تواند خطرناک باشد.

 • این همچنین بدین معناست که برای دو ماده‌ی شیمیایی نباید از یک پیمانه‌ی یکسان استفاده کنید مگر اینکه اول پیمانه را بشویید.

آزمایش آب استخر

۴

با توجه به دستورالعمل به تدریج مواد شیمیایی را به استخر اضافه کنید.

ابتدا برای یافتن دستورالعمل روی بسته‌بندی را برای نحوه آزمایش آب استخر بخوانید. مواد شیمیایی معمولاً باید پس از اینکه با یک لیوان آب رقیق شدند به آرامی وارد آب شوند. به علاوه تولید کننده مشخص خواهد کرد که چه میزان از ماده‌ی شیمیایی را هر چند وقت یک‌بار به آب اضافه کنید.

 • خوب است که ۲۴ ساعت پس از افزودن مواد شیمیایی آب را آزمایش کنید. این کار به شما امکان این را می‌دهد که در زمان ایجاد تغییرات بزرگ در سطح مواد شیمیایی، تغییرات را زیر نظر داشته باشید.

آزمایش آب استخر

۵

لکه‌های صفحات فلزی را با فیلتر خانگی یک تکه پارچه‌ی موجود در منزل و ماده‌ی رسوب پاک‌کن، پاک کنید.

فلز موجود در آب استخر به شناگران آسیبی نمی‌زند اما رنگ آب و پوشش استخر را تغییر می‌دهد. آب استخر را تخلیه کنید و لکه‌های موجود را با محصولات لکه بر تمیز کنید. یک فیلتر پیش ساخته را بر روی شلنگ نصب کنید و یا شلنگ را به خط آب منزل که دارای فیلتر است متصل کنید.

 • فلزات رنگ همه‌چیز را تغییر می‌دهند. برای مثال مس لکه‌های سبز به وجود می‌آورد و باعث می‌شود موهای کثیفی که طلایی رنگ هستند سبز رنگ شوند. آهن نیز لکه‌های قهوه‌ای – قرمز بر جای می‌گذارد.
 • نوارهای آزمایشی وجود دارند که سطح فلزات را اندازه‌گیری می‌کنند اما گران هستند.

آزمایش آب استخر

۶

آب سبز را با کلر تمیز کنید.

آب سبز به علت وجود جلبک به وجود می‌آید که می‌توان با کلر و شوک‌های کلر از آن جلوگیری کرد. این مواد را با توجه به دستورالعمل موجود بر روی بسته‌بندی به تدریج هر هفته داخل آب بریزید. سپس سطح کلر آب را بررسی کنید و زمانی که این سطح بالا آمد منتظر تمیز شدن آب باشید.

 • آب سبز همچنین نشان‌دهنده‌ی فیلترهای کثیف است، خصوصاً پس از افزودن شوک. فیلترها را دربیاورید و آن‌ها را با شلنگ آب بکشید. مقداری جوش‌شیرین به آب اضافه کنید تا در طول چند روز آن را تمیز کند.

آزمایش آب استخر

۷

زمانی که هیچ‌کدام از این راه‌ها جواب نداد آب استخر را تخلیه کنید.

گاهی ساده‌ترین راه برای از بین بردن مشکل آب استخر و جایگزینی آب است. آب را تخلیه کنید و هرگونه مشکلی که در لوله‌ها، فیلترها و سایر لوازمی که آب را تحت تأثیر قرار می‌دهند را رفع کنید. سپس استخر را با آب تمیز پر کنید و شروع به تصفیه‌ی آن با قرص‌های کلر کنید تا یک شروع تازه داشته باشید. این کار باعث می‌شود از هزینه‌های بالایی که صرف مواد شیمیایی می‌شود و تأثیر کافی ندارند جلوگیری شود.

آزمایش آب استخر


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که نحوه آزمایش آب استخر را به درستی بیاموزید و آن را برای استخر خود بکار ببرید و در این زمینه حتما با متخصصان مشورت نمایید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.