میکرونیدلینگ به معنی درمان القاء کلاژن با استفاده از ابزاری است که دارای سوزن‌های ریز است که لایه‌های کمی در لایه‌ی بالایی پوست ایجاد می‌کند. ابزارهای میکرونیدلینگ شامل یک درماپن یا درمارولر هستند. درمان‌های کلاژن‌سازی، در مطب متخصص پوست یا متخصص زیبایی انجام می‌شوند. یک دستگاه میکرونیدلینگ نیز برای مصارف خانگی قابل خریداری است. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع میکرونیدلینگ برای درمان زخم آکنه می‌پردازیم.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یا میکروسوزن، یک درمان پوستی با حداقل جراحت است که در آن‌ یک متخصص پوست یا متخصص زیبایی با استفاده از سوزن‌های ریز، به‌طور عمدی سوراخ‌هایی در لایه بالای پوست ایجاد می‌کند. سوزن‌ها معمولاً از قطر ۰٫۵ تا ۲ میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شوند. میکرونیدلینگ همچنین می‌تواند در خانه با ابزارهای تخصصی انجام شود.

این روش درمانی به‌عنوان درمان القاء کلاژن نیز به کار گرفته می‌شود زیرا به دلیل تقویت تولید کلاژن در پوست شناخته‌شده است و می‌تواند برای تعدادی از نگرانی‌های پوستی ازجمله خطوط و چین‌وچروک مفید باشد. میکرونیدلینگ درواقع باعث تولید کلاژن جدید در پوست، معروف به نئوکلاژنز می‌شود.

کلاژن پروتئینی است که به کمک سلول‌های مرده پوست، به استحکام و ارتجاع پوست ما کمک می‌کند. با افزایش سن، تولید کلاژن به‌طور طبیعی شروع به کند شدن می‌کند که می‌تواند منجر به علائم پیری شود (چین‌وچروک، پوست گنگ و غیره).

آسیب‌های پوستی کنترل‌شده تولیدشده توسط میکرونیدلینگ، پوست را به حالت ترمیم درمی‌آورد که بدن را به سمت تولید کلاژن جدید و همچنین الاستیک تحریک می‌کند، این پروتئین دیگری است که در پوست یافت می‌شود و خاصیت انعطاف مطلوب را برای پوست ما فراهم می‌کند. میکرونیدلینگ همچنین رشد فیبروبلاست‌ها، سلول‌های اپیتلیال و اندوتلیال را افزایش می‌دهد که می‌تواند با یک تن پوست و یک درخشش سالم‌تر برابر باشد.

چرا افراد باید سوزن‌های ریزودرشت به پوست خود وارد کند؟

خوب، این عمل که به‌ظاهر عجیب‌وغریب شناخته‌شده است باعث روند طبیعی ترمیم زخم پوست می‌شود که می‌تواند به تولید کلاژن، بهبود زخم و داشتن یک چهره روشن‌تر کلی کمک کند.

در ابتدا از میکرونیدلینگ برای جوان‌سازی عمومی پوست استفاده می‌شد، اما اکنون از آن برای افزایش تولید کلاژن و کم کردن میزان گسترده‌ای از نگرانی‌های رایج پوستی که امکان بهبود آن دشوار است استفاده می‌شود، ازجمله آن‌ها می‌توان به چین‌وچروک، زخم، علائم کشش و حتی ریزش مو اشاره کرد.

میکرونیدلینگ با صورت شما چه می‌کند؟

قسمتی از مزایای احتمالی این روش درمانی شامل موارد زیر است:

 ۱ . کلاژن را تقویت می‌کند

همان‌طور که گفتم، تولید کلاژن در پوست برای ظاهر پوست ما بسیار مهم است. با افزایش سن، کلاژن کمتر به معنای ایجاد چین‌وچروک، خطوط ریز و ضخیم شدن پوست است؛ بنابراین کلاژن بیشتر به معنای یک چهره جوان‌تر است و تحقیقات نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ درواقع می‌تواند تولید کلاژن را تقویت کند!

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۰۸، بیماران تحت درمان با یک تا چهار جلسه میکرونیدلینگ و استفاده از کرم‌های آرایشی ویتامین A و C موضعی حداقل برای چهار هفته قبل از عمل، افزایش قابل‌توجهی در کلاژن و رسوب الاستیک را شش ماه پس از اتمام درمان تجربه کردند.

۲ . اسکار پوستی را بهبود می‌بخشد

آیا به دنبال یک روش طبیعی برای بهبود جای زخم‌های آکنه هستید؟ یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ به بررسی تأثیر چندین روش میکرونیدلینگ بر روی ۳۷ بیمار مبتلا به زخم صورت آتروفیک صورت پرداخت. زخم‌های آتروفیک در پوست آسیب‌دیده و زمانی که پوست قادر به بازسازی بافت نیست، شکل می‌گیرد. برخی از نمونه‌های از زخم‌های آتروفیک شامل مواردی است که ناشی از آکنه و آبله‌مرغان است. بعد از درمان، زخم‌های بیماران در ابتدا و دو ماه پس از نتیجه‌گیری پروتکل درمان، ازنظر بالینی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

نتایج مطالعه چه بود؟

از ۳۷ بیمار اولیه، ۳۶ برنامه درمانی را به اتمام رسانده‌اند و از بین این ۳۶ بیمار ۳۴ مورد از شدت زخم آن‌ها با یک یا دو درجه کاهش‌یافته بود. بیش از ۸۰ درصد از بیماران، میکرونیدلینگ خود را در مقیاس ۱۰ نقطه‌ای «عالی» ارزیابی کردند. هیچ عوارض جانبی قابل‌توجهی در هر یک از بیماران ثبت‌نشده است.

حتی اگر میکرونیدلینگ به زخم‌های آکنه کمک کند، خوب است بدانید که معمولاً برای آکنه‌های فعال توصیه نمی‌شود. اگر به دنبال گزینه‌های درمانی طبیعی برای پوست هستید، از برترین ۱۲ داروی خانگی آکنه استفاده کنید.

 ۳ . درخشندگی پوست را افزایش می‌دهد

اگر میکرونیدلینگ را قبل و بعد از عمل ببینید، تأثیر آن ممکن است برای شما کاملاً چشمگیر باشند! بعد از درمان، افراد اغلب افزایش درخشندگی پوست خود را گزارش می‌کنند.

یک خانم پس از میکرونیدل صورت گزارش داده است:

من از پوستم احساس بهتری دارد و اندازه منافذ پوستی من به‌طور قابل‌توجهی کوچک‌شده است. من هر روز صبح به دلیل خشکی پوستم، از روغن‌های آبرسان استفاده می‌کنم و به احساس نرمی در پوستم عادت کرده‌ام؛ اما الآن حس بهتری به پوستم دارم و بدون دردسر استفاده از لوازم‌آرایشی روزم را شروع می‌کنم. من تصمیم گرفتم که آرایش نکنم تا زمانی که پوستم کاملاً بهبود یابد.

۴ . نفوذ عمیق‌تر محصولات موضعی پوست

یک مطالعه آزمایشگاهی در ژورنال اروپایی علوم دارویی، در مورد تأثیرات دستگاه میکرونیدل با طول‌های مختلف سوزن شامل ۱۵۰، ۵۰۰ و ۱۵۰۰ میکرومتر منتشرشده است. محققان تأثیر درمان بر روی مورفولوژی سطح پوست، ریزش آب و همچنین میزان نفوذ ترکیبات موضعی مانند نمونه محصولات مراقبت از پوست را مورد بررسی قراردادند.

محققان پس از درمان، کاهش میزان ریزش آب را مشاهده کردند که به عقیده آن‌ها احتمالاً به دلیل کاهش اندازه منافذ ایجادشده است. آن‌ها همچنین متذکر شدند که سوراخ کردن پوست از طریق ابزار میکرونیدلینگ توانایی جذب آب برای نفوذ به پوست را افزایش می‌دهد.

به‌طورکلی، به نظر می‌رسد که میکرونیدلینگ به‌طورقطع توانایی جذب پوست را افزایش می‌دهد و ازاین‌رو از محصولات موضعی سود می‌برد. همچنین ممکن است به کاهش اندازه منافذ و ریزش آب سلول‌های پوست کمک کند.

۵ . ممکن است رشد مو را بهبود ببخشد

یک مطالعه منتشرشده در سال ۲۰۱۳، ۱۰۰ موضوع آزمایش را به دو گروه تقسیم کرد. یک گروه با یک لوسیون ریزش مو معمولی دو بار در روز و گروه دیگر نیز لوسیون دوبار در روز به‌علاوه یک میکرونیدلینگ هفتگی پوست سر دریافت می‌کردند. بعد از ۱۲ هفته، ۸۲ درصد از گروه میکرونیدلینگ گزارش بهبود ۵۰ درصدی در رشد مو و فقط بهبود ۴٫۵ درصدی در گروه لوسیون را نشان دادند.

چگونه کار می‌کند؟

کل مراحل میکرونیدلینگ توسط یک متخصص حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بسته به تحمل درد، ممکن است متوجه شوید که سوزن‌های کوچک باعث درد کم تا متوسط در پوست شما می‌شوند. طبیعی است که بعدازاین درمان تحریک‌کننده پوست که ممکن است تا دو روز ادامه یابد، قرمزی در پوستتان ببینید. چه مدت طول می‌کشد تا نتایج حاصل از میکروسوزن دیده شود؟ معمولاً در ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از درمان، بهبود پوست شما مشاهده می‌شود.

چند بار به انجام میکرونیدلینگ نیاز دارید؟ آیا میکرونیدلینگ دائمی است؟

توصیه‌های پزشکی متفاوت خواهد بود، اما بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که چهار تا شش درمان میکروسوزنی که بین چهار تا شش هفته از هم فاصله‌دارند را استفاده کنید. پس‌ازآن احتمالاً ظرف شش ماه تا یک سال دیگر برای نگهداری آن قادر خواهید بود.

واقعاً هیچ عوارض قابل‌توجهی بعد از میکرونیدلینگ وجود ندارد، اما احتمالاً بخواهید مواردی را در ارتباط بازمان بعد از درمان مطمئن شوید. اول‌ازهمه، مطمئن شوید که پوست خود را به‌خوبی با محصولات پوستی آب‌رسانی کرده و از محصولات زبر و یا ساینده مانند توترهای مبتنی بر الکل و مواد مضر محافظت می‌کنید تا پوست شما به‌طور کامل درمان شود.

حداقل ۲۴ ساعت اول بعد از درمان میکرونیدلینگ، از ورزشگاه، سونا و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم در مقابل نور خودداری کنید، زیرا عرق کردن می‌تواند منجر به افزایش التهاب پوست شود.

اقدامات احتیاطی میکرونیدلینگ

اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، میکرونیدلینگ برای شما ممنوع است:

  • آکنه فعال
  • تب‌خال (تب‌خال) یا هرگونه عفونت موضعی دیگر مانند زگیل
  • بیماری مزمن پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس
  • ایجاد کلوئید شدید (اسکار مطرح‌شده)
  • بیماری خونی یا اختلال
  • شما داروی ضد انعقاد خون (رقیق شدن خون) مصرف می‌کنید
  • شما یک بیمار تحت شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی هستید

عوارض میکرونیدلینگ چیست؟

طبق گفته پزشک متخصص پوست، میکرونیدلینگ مکرر می‌تواند منجر به شکسته شدن مویرگ‌ها شود. برای درمان، بهتر است که میکرونیدلینگ را به‌یکبار در ماه محدود کنید و همیشه قبل از جلسه بعدی اطمینان حاصل کنید که پوست شما به‌طور کامل بهبودیافته است.

به‌طورکلی، انجام درمان میکرونیدلینگ روی پوست‌های ملتهب و یا تحریک‌پذیر نباید انجام شود زیرا میکرونیدلینگ در این موارد می‌تواند باعث افزایش تحریک پوست شود و در صورت آکنه و سایر عفونت‌های پوستی می‌تواند شیوع عفونت را افزایش دهد.

میکرونیدلینگ ممکن است باعث افزایش حساسیت به محصولات مراقبت از پوست شود زیرا باعث می‌شود پوست شما محصولات را در سطحی عمیق‌تری جذب کند. در یک مطالعه، دانشمندان دانشگاه یوتا سه مورد از زنانی را نشان دادند که در واکنش به استفاده از سرم ویتامین C به همراه درمان میکرونیدلینگ، دچار خارش، بثورات و جای زخم شده‌اند.

عاقلانه است که با استفاده از محصول در یک ناحیه کوچک پوست، تست ۲۴ ساعته آزمایش را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که روی بدن شما واکنشی منفی نداشته باشد. در صورت بروز هرگونه واکنش یا نتیجه ناخواسته، انجام میکرونیدلینگ درمانی را قطع کنید.

جمع‌بندی نهایی در مورد میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟ درمان با میکرونیدلینگ یا القاء کلاژن یک روش درمانی با حداقل میزان تحریک پوستی است که در آن‌یک متخصص پوست یا متخصص زیبایی با استفاده از سوزن‌های ریز، عمداً سوراخ‌هایی در لایه بالای پوست ایجاد می‌کند.

آسیب‌های پوستی کنترل‌شده ناشی از این درمان، پوست را به حالت ترمیم تبدیل درمیاورد که بدن را به سمت تولید کلاژن جدید و همچنین الاستیک سوق می‌دهد.

مزایای میکرونیدلینگ ممکن است شامل افزایش کلاژن و تولید الاستیک، کاهش زخم‌ها، بهبود علائم کشش، کاهش اندازه منافذ پوستی، افزایش رشد مو و ظاهری درخشان تر باشد.

میکرونیدلینگ را در منزل می‌توانید با دستگاه‌ها میکرونیدلینگ انجام دهید، اما هر دو روش درمانی در منزل و داخل بدن نباید بیش از یک‌بار در ماه انجام شود.

در صورت داشتن آکنه فعال، میکرونیدلینگ توصیه نمی‌شود. در صورت وجود زخم سرماخوردگی، زگیل یا سایر عفونت‌های پوستی، بیماری‌های مزمن پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس، گرایش به زخم‌های کلوئیدی؛ یک بیماری خونی یا اختلال، همچنین اگر داروی ضد انعقادی را مصرف می‌کنید یا تحت شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی قرار دارید، میکرونیدلینگ برای شما نباید انجام شود.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع میکرونیدلینگ برای درمان زخم آکنه و تولید کلاژن پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.