احتمال دارد بسیاری از شما با مشکل روشن نماندن شعله اجاق گاز رو به رو شده باشید و یا ناگهان ببینید پیلوت اجاق گازتان خاموش است. این مشکل ممکن است برای تمامی مدل‌های اجاق گاز اتفاق بیفتد اما احتمال دیر روشن شدن شعله اجاق گاز در مدل‌های قدیمی بیشتر و رایج‌تر است. ما در ادامه مقاله زیر به دلایل ایجاد مشکل روشن نماندن شعله اجاق گاز و روش‌های عیب یابی و تعمیر مشکل خاموش شدن پیلوت آن خواهیم پرداخت لازم به ذکر است اگر چه این روش‌های عیب یابی برای تمامی مدل‌های اجاق گاز است اما پیشنهاد می‌شود برای تعمیر اصولی مشکل روشن نماندن اجاق گاز و بررسی دقیقتر از همکاران با تجربه ما در نمایندگی رسمی تعمیرات انواع اجاق گاز مانند, اخوان، سینجر، تکنوگاز و… در پین ورک کمک بخواهید، برای راهنمایی و ارتباط بیشتر با شماره ۰۲۱۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس حاصل نمایید.

دلیل‌های روشن نماندن شعله اجاق گاز و روش‌های رفع آن

امروزه اجاق گاز نقش حیاتی در هر آشپزخانه دارد و تمامی مراحل پخت غذا و کیفیت پخت به اجاق گاز وابسته است اما اگر شعله اجاق گاز روشن نماند و یا دیر روشن شود علاوه بر هدر دادن زمان زیادی برای آشپزی موجب خستگی شما و یا منجر به مشکلات خطرناک‌تری نیز می‌شود پس بهتر است برای چک کردن حتماً از یک تعمیرکار متخصص نیز کمک بخواهید.

تعمیر اجاق گاز در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

۱ . درست قرار ندادن سرپوش شعله در جایگاه آن

گاهی با مشکل روشن نماندن اجاق گاز و یا خاموش شدن پیلوت آن مواجه می‌شوید و فکر می‌کنید اجاق گازتان دچار مشکل فنی شده است اما ابتدا به چند مورد باید توجه کنید. در اولین مرحله بررسی کنید که سرپوش شعله درست در جایگاه خود قرار دارد و محل خروج گاز را مسدود نکرده باشد زیرا در صورت مسدود شدن شعله گاز روشن نمی‌ماند و یا خیلی کم خواهد بود.

درست قرار ندادن سرپوش شعله

۲ . کثیف بودن شعله اجاق گاز

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد کننده مشکل روشن نماندن اجاق گاز کثیف شدن شعله آن با استفاده طولانی مدت و تمیز نکردن آن است. تمیز نبودن شعله گاز و وجود ذرات غذا و یا آب و روغن روی آن موجب روشن نماندن اجاق گاز می‌شوند اگر چه که الکترود سالم باشد و درست جرقه بزند ولی باز هم شعله اجاق گاز دیر روشن می‌شود و یا روشن نمی‌ماند، برای رفع این مشکل شعله اجاق گاز خود را در حالی که سرد است جدا کرده و آن را به خوبی تمیز کنید سپس به خوبی آن را با باد گرم خشک کرده و در جایگاه مناسب خود قرار دهید تا مشکل روشن نماندن اجاق گاز به طور کامل برطرف شود. ( علت دود کردن و دود زدن شعله اجاق گاز چیست؟ )

۳ . وجود تکه‌های مواد غذایی

حتماً پیش آمده که اجاق گاز خود را روشن کردید ولی با مشکل روشن نماندن اجاق گاز و یا دیر روشن شدن آن مواجه شدید و یا مشاهده کردید که شعله‌های اجاق گاز به جای رنگ آبی به رنگ نارنجی یا زرد در آمده‌اند. این مشکل ناشی از گیر کردن تکه‌های غذای چرب در پایه شعله اجاق گاز است که موجب خاموش شدن پیلوت اجاق گاز نیز خواهد شد. برای عیب یابی مشکل روشن نماندن شعله اجاق گاز پایه شعله را جدا کرده و آن را به خوبی تمیز کنید، در مرحله بعدی آن را در محلول سرکه و یا جوش شیرین خیس دهید تا به خوبی تمیز شود پیشنهاد می‌شود از محلول‌های پاک کننده قوی و یا اسیدی استفاده نکنید زیرا موجب از بین رفتن و آسیب به قطعات اجاق گاز شما خواهند شد در آخر نیز با همان محلول سرکه شمعک را نیز تمیز کنید. با رعایت موارد بالا مشکل روشن نماندن اجاق گاز شما برطرف خواهد شد اما در صورتی که همچنان ادامه داشت با همکاران ما در نمایندگی رسمی تعمیرات پین ورک از طریق شماره ۰۲۱۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید و از آن‌ها مشاوره و یا کمک بخواهید.

۴ . خراب شدن ترموکوپل اجاق گاز

امروزه در اجاق گازهای جدید برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از حوادث احتمالی یک قطعه به نام ترموکوپل به اجاق گازها اضافه شده است که در صورت خرابی هر قطعه جلوی انتشار گاز را گرفته و موجب می‌شود اجاق گاز روشن نماند و یا دیر روشن شود و یا پیلوت آن خاموش شود. پیشنهاد می‌شود ابتدا با یک کار ساده امتحان کنید که ترموکوپل دچار مشکل شده است و یا درست عمل می‌کند. ابتدا شعله گاز خود را برای یک دقیقه نگه دارید در صورتی که با مشکل روشن نماندن اجاق گاز و یا دیر روشن شدن آن مواجه نشدید و شعله به طور کاملاً صحیح روشن بود نتیجه می‌گیریم که ترموکوپل شما دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

خراب شدن جرقه زن اجاق گاز

۵ . خراب شدن الکترود جرقه زن

الکترود جرقه زن علاوه بر اینکه نقش مهمی می‌تواند در مشکل روشن نماندن اجاق گاز داشته باشد بررسی و تست آن نیز بسیار دشوار و خطرناک است، اما ممکن است فاصله الکترود جرقه زن با شعله اجاق گاز زیاد باشد و همین موجب روشن نماندن اجاق گاز شده باشد. برای عیب یابی آن ابتدا بعد از اطمینان از سرد بودن شعله، الکترودها را به فاصله مناسب و جایگاه اصلی خود منتقل کنید ولی در صورت حل نشدن مشکل به دیگر قطعات دست نزنید زیرا بسیار خطرناک است و از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید.

مشکل روشن نماندن اجاق گاز خود را به تعمیرکاران متخصص پین ورک بسپارید؛

مقاله بالا توسط تعمیرکاران با تجربه پین ورک گردهم آوری شده است و برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان نسبت به مشکل روشن نماندن اجاق گاز و یا خاموش شدن پیلوت آن است اما با این حال توصیه می‌شود برای بررسی دقیق‌تر و تعمیر اساسی از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید.

پین ورک با دارا بودن به روزترین تجهیزات و قطعات و با کمترین هزینه، در اسرع وقت نزدیک‌ترین تعمیرکار را به محل مورد نظر شما ارسال خواهد کرد. برای بهره مندی از تعمیرات در محل توسط تعمیرکاران با تجربه به سایت و اپ پین ورک مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش رضا حاجیلو

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.