اتومبیل هم مانند سایر وسایلی که در روز با آن سروکار داریم به تمیز کردن نیاز دارد. تمیزی خودرو در سلامتی و بهداشت سرنشینان تاثیرگذار است. اختصاص یک روز در هفته به تمیز کردن ماشین می‌تواند بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده باشد البته باید با اصول تمیز کردن ماشین نیز آشنا باشید تا بتوانید این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید و از آن لذت ببرید.

در این مطلب پین‌ورک سعی می‌کنیم نکاتی ساده و کاربردی درباره تمیز کردن ماشین رادر اختیار شما بگذاریم تا انجام این کار برای شما راحت‌تر باشد.

آموزش تمیز کردن ماشین

برای تمیز کردن ماشین یا می‌توانید فقط بدنه و چرخ‌های ماشین را تمیز کنید یا اینکه تصمیم بگیرید هم بدنه و هم اتاقک ماشین را تمیز کنید. قبل از شروع به تمیزکاری بدنه ماشین مطمئن شوید که بدنه خنک و در سایه قرار داشته باشد. از پاک‌کننده‌هایی با فرمول ویژه برای تمیز کردن بدنه و چرخ‌های ماشین استفاده کنید. برای تمیز کردن اتاقک ماشین کف‌پوش‌ها را جدا کرده و آشغال‌ها را بیرون بریزید. کف ماشین را جارو بکشید و از پاک‌کننده کف زا برای تمیز کردن کف‌پوش‌ها و لوازم داخلی ماشین استفاده کنید. تمیز کردن ماشین را با تمیز کردن شیشه‌ها از بیرون و داخل به پایان برسانید.

تمیز کردن

 

ماشین را در سایه پارک کنید

اگر بدنه ماشین به علت قرار گرفتن در معرض آفتاب یا رانندگی داغ شده است پس قبل از شروع به تمیز کردن اجازه دهید بدنه خنک شود. ممکن است خنک شدن ماشین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان ببرد.

 • ازآنجایی‌که گرما می‌تواند خشک شدن مخلوط آب و صابون را تسریع کند پس باید منتظر شوید بدنه ماشین خنک شود تا لکه‌های آب و صابون روی آن باقی نماند.

 

لوازم موردنیاز برای تمیز کردن ماشین را آماده کنید

۲ عدد سطل، یک پاک‌کننده مخصوص ماشین، یک اسفنج نرم از الیاف طبیعی یا یک دستمال تهیه‌شده از پشم گوسفند، یک تکه پارچه، تمیزکننده چرخ ماشین، حوله‌های نرم و واکس ماشین را آماده کنید. این موارد برای تمیز کردن بدنه و چرخ‌ها لازم هستند.

 • لوازم موردنیاز برای تمیز کردن اتاقک ماشین را نیز آماده کنید. این لوازم ممکن است شامل یک جارو، کیسه‌زباله، شیشه‌پاک‌کن، پاک‌کننده کف زا مخصوص لوازم داخل ماشین، پاک‌کننده کف‌پوش، تکه‌های پنبه، حوله‌های کاغذی و پارچه‌های کهنه باشد.

سطل را پر از آب کنید

یکی از سطل‌ها برای خیس کردن دستمال و دیگری برای شستشوی آن مورداستفاده قرار خواهد گرفت. یکی از سطل‌ها را طبق دستورالعمل با پاک‌کننده مخصوص ماشین پر کنید.

 • از مایع ظرف‌شویی یا صابون مخصوص دست و صورت برای تمیز کردن ماشین استفاده نکنید. این تمیزکننده‌های قوی خانگی ممکن است سبب خراشیده شدن ماشینتان شوند.

با شیلنگ آب، بدنه ماشین را بشویید

قبل از کف مالی بدنه ماشین ابتدا تمام سطوح آن را به‌دقت با آب بشویید. تمام لکه‌های کثیف و گردوخاک روی ماشین را بزدایید تا مانع از خراشیده شدن ماشین شوید. برگ‌ها و خرده‌ریزه‌ای شاخه‌های درختان را که به بدنه ماشین چسبیده‌اند با دست جدا کنید.

 • شیلنگ آب را با فشار به سمت بدنه ماشین بگیرید تا تمام آلودگی‌های ناشی از گردوخاک، خس و خاشاک و دوده از روی آن شسته شوند. هرچند باید اطمینان حاصل کنید که فشار آب به قدری بالا نباشد که سبب رفتن رنگ ماشین یا از بین رفتن جلای آن شود.

تمیز کردن

ماشین را از بالا به پایین تمیز کنید

بهتر است هر بار فقط یک قسمت از ماشین تمیز شود. دقت کنید که هر قسمت از ماشین را بعد از تمیز کردن با مخلوط آب و کف صابون کاملاً با آب بشویید. این کار سبب می‌شود که لکه‌های صابون بعد از خشک شدن روی ماشین نمانند.

با اسفنج یا دستمال پشمی روی ماشین را کف مالی کنید

سپس اسفنج یا دستمال را از بالا به پایین روی بدنه ماشین بکشید. از حرکات دورانی برای تمیز کردن ماشین استفاده نکنید زیرا کشیدن دستمال به‌صورت دورانی می‌تواند لکه‌های دایره‌ای شکل روی ماشین به‌جا بگذارد.

زود به زود اسفنج را با آب خیس کنید

اسفنجتان را بعد از هر بار استفاده داخل سطل محتوی آب فرو برده و خیس کنید. اگر اسفنج روی زمین افتاد ابتدا آن را با آب بشویید بعد مجدداً استفاده کنید در غیر این صورت خس و خاشاک چسبیده به آن می‌تواند سبب خراشیدگی ماشین شود.

اجازه ندهید هوا ماشینتان را خشک کند

این امر سبب ایجاد لکه‌های خشک‌شده آب روی ماشین می‌شود. در عوض از یک حوله نرم یا یک تکه چرم نازک (مصنوعی یا طبیعی) برای خشک‌کردن ماشین استفاده کنید. به جای کشیدن دستمال روی ماشین برای خشک‌کردن، آب را با دستمال بگیرید.

دو سطل را با آب پر کنید. پاک‌کننده را به یکی از سطل‌ها اضافه کنید. از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که برای انواع سطوح چرخ‌های ماشین مناسب باشد. از پاک‌کننده‌های قوی حاوی اسید و نیز مایع ظرف‌شویی استفاده نکنید. این پاک‌کننده‌های قوی می‌توانند سبب سایش و از بین رفتن ناهمواری چرخ‌های ماشین شوند. یکی از سطل‌ها برای تمیز کردن و دیگری برای خیساندن اسفنج مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

اسفنج نرم را داخل محلول پاک‌کننده فرو ببرید

بعد از چند دقیقه اسفنج را از سطل بیرون آورده و هر بار یکی از چرخ‌ها را از بالا به پایین تمیز کنید. برای تمیز کردن شیارهای روی چرخ از یک مسواک با پرزهای نرم استفاده کنید.

 • اگر چرخ‌ها خیلی کثیف هستند ممکن است قبل از تمیز کردنشان نیاز باشد که از یک محلول پاک‌کننده روغن استفاده کنید.

تمیز کردن

چرخ اول را شسته و سپس خشک کنید

بعدازاینکه چرختان تمیز شد به‌دقت با آب بشویید تا جایی که تمام آلودگی‌ها و خس و خاشاک چسبیده به آن جدا شوند. سپس با یک دستمال نرم، چرخ را خشک ‌کنید.

 • این مراحل را برای هرکدام از چرخ‌های دیگر ماشین تکرار کنید.

قالب خاک رس را به ۳ یا ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید

یکی از تکه‌ها را صاف کنید طوری که ۳ انگشت دستتان بتوانند آن را نگه دارند. مقدار مناسبی از خمیر رس را روی سطح کوچکی از ماشین اسپری کنید (۲۴ سانتی‌متر در ۲۴ سانتی‌متر). سپس به‌آرامی با حرکات جلو و عقب دست خمیر را روی سطح روغنی بمالید (دقت کنید حرکت دست دورانی نباشد).

 • به محض اینکه خمیر رس به‌ آرامی روی سطح موردنظر پخش شد و صدای اصطکاک یا خراشیدگی از بدنه نشنیدید یا حس زبر بودن بهتان دست نداد به سراغ قسمت دیگر بروید.
 • دقت کنید که روی قسمت‌های جدید بدنه از تکه‌های تمیز قالب رس استفاده شود.
 • قالب‌های خاک رس برای زدودن آلودگی‌های جزئی روی بدنه ماشین به‌کاربرده می‌شوند تا از خراشیدگی آن در طول واکس زدن جلوگیری شود.

یک چهارم از خمیر واکس را روی دستمالتان بریزید

واکس را از بالا به پایین روی بدنه ماشین بمالید. واکس را با حرکات دورانی روی ماشین نمالید و از آن برای برق انداختن پنجره‌ها استفاده نکنید. واکس را با فشار ملایم دست بمالید تا به آرامی روی تمام بدنه را بپوشاند.

 • از لایه‌های نازک واکس به‌جای لایه‌های ضخیم استفاده کنید. به‌عنوان یک قانون سرانگشتی استعمال چند لایه نازک واکس خیلی بهتر از استفاده از یک لایه ضخیم روی ماشین است.

از یک حوله نرم و سبک برای زدودن واکس اضافی از روی بدنه ماشین استفاده کنید

حوله را به آرامی از بالا به پایین روی بدنه بکشید. از یک حوله باکیفیت برای جلوگیری از خراشیدگی استفاده کنید.

 • قبل از زدودن واکس اضافی باید اجازه دهید و کمی صبر کنید تا خشک شود. این بستگی به نوع واکسی دارد که استفاده می‌کنید. برای احتیاط طبق دستورالعمل روی قوطی عمل کنید.

کف‌پوش‌های ماشین را بردارید

آن‌ها را بتکانید تا گردو غبار و خس و خاشاک رویشان گرفته شود. سپس روی زمین پهنشان کنید تا بعداً رویشان جارو بکشید. هرچند می‌توانید همان لحظه هم جارویشان کنید این بستگی به میل  و علاقه شما برای تمیز کردن ماشین در آن لحظه دارد.

تکه‌های بزرگ‌تر آشغال را از کف ماشین بردارید

تکه‌های بزرگ‌تر آشغال نظیر کاغذ، سکه، خودکار و سایر اشیاء را با دست از کف ماشین بردارید. این وسایل را داخل کیسه زباله قرار دهید. حین انجام این کار از دستکش‌های مخصوص جراحی برای جلوگیری از آلوده شدن دستانتان استفاده کنید.

 • از یک سیخ نازک برای زدودن آلودگی و تکه‌های آشغال از شیارهای کوچک بین صندلی‌ها استفاده کنید.
 • دقت کنید که آشغال‌های جمع شده درون جا لیوانی‌ها را نیز بردارید.

تمیز کردن

شیشه‌پاک‌کن را درون جا لیوانی‌ها اسپری کنید

بگذارید محلول شیشه‌پاک‌کن به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه درون جا لیوانی‌ها بماند سپس از یک حوله کاغذی برای پاک کردن آلودگی و گردوخاک آن‌ها استفاده کنید. از سیخ نازک کبابی برای زدودن هر نوع آشغال و آلودگی از شیارهای کوچک استفاده کنید.

 • به‌جای آن می‌توانید یک جوراب زنانه کهنه را به دور فنجان یا لیوان مسافرتی پیچیده سپس آن را درون جا لیوانی گذاشته و بچرخانید تا تمام آلودگی‌ها زدوده شوند.

داخل ماشین را از بالا به پایین جارو کنید

جارو کشیدن را از بالای صندلی‌ها، داشبورد و فرمان ماشین شروع کنید و سپس به سمت پایین بروید. از سر جاروی مکنده برای جارو کشیدن صندلی‌ها، روکش‌ها و قسمت‌های بالا در پشت صندلی‌ها استفاده کنید. برای جارو کردن قسمت‌هایی از اتاقک ماشین مانند داشبورد و فرمان که از مواد پلاستیکی و آهنی سخت ساخته‌شده‌اند از سر مسواک مانند جارو استفاده کنید. برای تمیز کردن شیارها و فضاهای تنگ از درپوش شیار پاک‌کن استفاده کنید.

 • صندلی‌ها را به سمت جلو و عقب خم کنید تا بتوانید نواحی دور از دسترس در زیر آن‌ها را تمیز کنید.

از پاک‌کننده مخصوص کف‌پوش برای پاک کردن لکه‌های آلودگی روی کف‌پوش‌ها استفاده کنید

پاک‌کننده را روی لکه اسپری کرده و از یک مسواک سخت برای پخش کردن محلول روی لکه استفاده کنید. مراقب باشید که پاک‌کننده را بیش از حد روی کف‌پوش اسپری نکنید زیرا درصورتی‌که کامل خشک نشود می‌تواند سبب رشد کپک روی آن شود.

 • یک حوله تمیز برداشته و روی لکه‌ها بکشید و سپس ناحیه موردنظر را خشک کنید.

پاک‌کننده کفی را روی لکه‌های روی کف‌پوش اسپری کنید

با یک مسواک نرم پاک‌کننده را روی لکه پخش‌کنید. بگذارید محلول خشک شود سپس طبق دستورالعمل از جارو برای زدودن آن استفاده کنید. اگر لکه بار اول نرفت پاک‌کننده بیشتری روی آن اسپری کنید و تا جایی به این کار ادامه دهید که لکه کاملاً محو شود.

 • اگر روکش صندلی‌های ماشینتان چرمی هستند از پاک‌کننده مخصوص چرم یا صابون رنده شده برای تمیز کردن صندلی‌ها و نیز سایر اجزای چرمی ماشین استفاده کنید.

از پاک‌کننده‌های مخصوص ماشین برای ضدعفونی کردن داشبورد و فرمان استفاده کنید

دقت کنید که حتماً از محلول‌های پاک‌کننده مخصوص ماشین استفاده کنید. می‌توانید این نوع محلول‌ها را در فروشگاه‌های لوازم ماشین پیدا کنید. از تکه‌های پنبه یا اسفنج‌های پنبه‌ای برای تمیز کردن قسمت‌هایی از ماشین مانند دکمه‌های رادیو، تهویه‌ها و سطوح پنلی استفاده کنید.

 • اگر پاک‌کننده مخصوص ماشین ندارید پس بهتر است از پاک‌کننده‌های خانگی چندمنظوره که عاری از آمونیاک هستند برای تمیز کردن ماشین استفاده کنید.

با شیشه‌پاک‌کن پنجره‌ها را تمیز کنید

هر نوع شیشه‌پاک‌کن خانگی برای این کار مناسب است. به‌جای اینکه شیشه‌پاک‌کن را مستقیماً روی پنجره‌ها اسپری کنید آن را روی یک حوله تمیز با الیاف نرم اسپری کنید. سپس پنجره‌ها را از داخل و بیرون بالا به پایین پاک‌کنید.

 • شیشه‌ها را پایین بکشید تا به دقت قسمت بالایی آن‌ها را هم پاک کنید.

مجدداً ماشین را جارو کنید

این کار سبب می‌شود که هر نوع آلودگی و خس و خاشاکی که در طی فرایند تمیزکاری گوشه و کنار ماشین جمع شده‌اند پاک شوند. اگر کف‌پوش‌ها را قبلاً جارو نکشیده‌اید آن‌ها را بتکانید و بعد با دقت جارو بکشید. کف‌پوش‌ها را کف ماشین پهن کنید.

 • از یک اسپری بوگیر مثل فبریز (Febreeze) برای از بین بردن هر نوع بوی باقی مانده در ماشین استفاده کنید.

تمیز کردن


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک با ذکر نکات ساده به موضوع تمیز کردن و شستشوی ماشین پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.