روزی ماشین‌لباس‌شوییتان مرتباً لباس‌هایتان را تمیز می‌کرد، و شما حتی به ندرت درباره‌ی عملکرد آن فکر می‌کردید. اما با گذشت زمان هر نوع اتفاقی رخ می‌دهد. شاید تشتک ماشین با آب پر شده است و آب را نمی‌کِشد. یا شاید می‌کِشد ولی نمی‌چرخد. یا لباس‌ها شسته‌شده‌اند ولی خیلی تمیز نشده‌اند. به‌طورخلاصه، ماشین‌لباس‌شویی شما در پیک کارآیی خود کار نمی‌کند و یا به‌طور کامل از کار متوقف شده‌است. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی

برای ماشینی که به‌خوبی کار می‌کند، خیلی عجیب است که گاهی اوقات خراب شود و یا کارایی آن به حدی افت کند که لباس‌ها به‌طور مناسبی تمیز نشوند. به‌جای تماس با یک کارشناس فنیِ وسایل گران‌قیمت، می‌توانید خودتان ماشین‌لباس‌شوییتان را تعمیر کنید. بیش‌تر این تعمیرات به ابزارآلات ساده‌ای نیاز دارند و می‌توانند توسط صاحبانی که مهارت‌های محدودی در تعمیر وسایل دارند انجام شود.

 

۱ . ماشین لباس‌شویی روشن نمی‌شود.

این اصلی‌ترین نوع خرابی‌ها در تعمیر ماشین لباسشویی همه‌ی ماشین‌های لباس‌شویی است: ماشین روشن نمی‌شود. شما لباس‌ها را در تشتک ماشین لباس‌شویی گذاشته‌اید، دکمه‌ی “ON” را فشار داده‌اید و یا عقربه‌ را چرخانده‌اید، و سپس اتفاقی نمی‌افتد.

 • سیم برق پشت ماشین را چک کنید تا مطمئن شوید که وصل است. بعلت حرکات شدید ماشین، خصوصاً زمانی که بار نامتعادل است، ماشین ممکن است حرکت کند. زمانی که یک ماشین‌ لباس‌شویی حرکت می‌کند، ممکن است سهواً از سیم برق جدا شود. سیم‌هایی که با گره‌ها کوتاه‌ شده‌اند آزادی حرکت ندارد. در این مورد، سیم را برای انعطافِ بیش‌تر باز کنید.
 • آیا مدارشکن ماشین قطع شده‌است؟ برای راه‌اندازی مجدد مدارشکن، تابلوی سرویس برقی را پیدا کنید. مدارشکن صحیح را وصل کنید، آن را در جهت “OFF” خاموش کنید، و سپس به حالت “ON” بزگردانید.
 • ممکن است حمل‌کننده‌ی جلویی سرپوش کلید برق ماشینتان معیوب شده باشد. این بخش، ناحیه‌ای از چهارچوب در است که با ماشین در ارتباط است که در کاملا بسته‌ است و مشکلی نیست که کار پرشدن با آب شروع شود. درپوش را ببندید و مراقب باشید که بخش روی در به بخش روی ماشین وصل باشد. بخش بالایی بایستی روی بخش پایینی قرار بگیرد.
 • درپوش کلید برق حمل‌کننده‌ی بالایی ماشین ممکن است معیوب باشد. شما می‌توانید این مساله را با قرار دادن ماشین در وضعیت “ON” و سپس با فشار دادن داخل سوراخ از طریق قسمت ضخیم انتهایی خودکار بررسی کنید. اگر درست کارکند، آب باید شروع به پرکردن کند حتی اگر درپوش باز باشد.

مقالات مرتبط :


۲ . ماشین لباس‌شویی خوب لباس‌ها را تمیز نمی‌کند.

این مساله میتواند یکی از مشکلات ناامید کننده‌ی ماشینهای لباس‌شویی باشد زیرا شما فقط بعد از شستن یک دور کامل لباس‌ها متوجه آن می‌شوید.بعد از شست و شوی لباس‌ها، آنها را خارج کرده و متوجه می‌شوید که روی لباس‌های تمیز شما پرز ، مو و بقیه‌ی چیزهای زائد وجود دارد.

 • از بیش از حد سنگین کردن لباس‌شویی‌تان بپرهیزید. یک لباس‌شویی کاملا پر فضای کافی برای آبِ شستشوی تمیز ندارد که پاک‌کننده و باقی چیزها را خارج کند. از کتابچه‌ی راهنما برای دانستن بیشترین بار اعمالی استفاده کنید.
 • از پاک‌کننده‌ی کمتری استفاده کنید. پاک‌کننده‌ی زیاد، به جای خارج کردن پرزها و دیگر چیزها، باعث رسوبشان بر پشت لباس می‌شود.
 • موارد مربوط به حیوانات خانگی همچون پتوها، رختخواب‌های سگ و گربه، و اسباب‌بازی‌های جویدنی را جدا از سایر لباس‌ها بشویید. اگر وسایل حیوان خانگی شما خیلی کثیف است، طشت ماشین ‌لباس‌شویی را پس از شست و شو تمیز کنید.

۳ . نچرخیدن ماشین لباس‌شویی

در تعمیر ماشین لباسشویی در این نوع مشکل رایجِ ماشین لباس‌شویی، تشتک آب را میکِشد اما از چرخش خودداری می‌کند. چرخش در یک نرخ سرعت بالا عملی است که آب را در خارج لباس فشرده می‌کند، که در نتیجه می‌تواند در خشک‌کن خشک شود.

 • سعی کنید دوباره لباس‌ها را داخل تشتک ماشین لباس‌شویی توزیع کنید. زمانی که لباس‌شویی خارج از حالت تعادل است، تا زمانی که بتوانید لباس‌ها را به حالت تعادل برگردانید به‌طور خودکار متوقف خواهد شد. پس از توزیع مجدد لباس‌ها دوباره درپوش را ببندید. اگر توزیع بار صحیح باشد، لباس‌شویی به‌طور خودکار بایستی شروع به حرکت کند. بارهایی که شامل موادِ با جاذبه‌ی بالا هستند مانند حوله‌ها، ملافه‌ها، و لباس‌های کلفت مانند جین‌ها و سوییشرت‌ها اغلب غیرمتعادل می‌شوند.
 • سطح لباس‌شویی روی زمین را چک کنید.لباس‌شوییِ خارج از سطح چرخش را متوقف خواهد کرد؛ اینکار برای امنیت در داخل ماشین لباس‌شوییتان برنامه‌ریزی شده است. با یک سطح حباب سطح لباس‌شویی را چک کنید و ماشین را با تنظیم کردن پایه‌ها به سطح برگردانید.
 • شلنگ آب‌کشی و فاضلاب را چک کنید. موارد کوچکی ممکن از سیستم فاضلاب لباس‌شویی را مسدود کنند. شما ممکن است بتوانید پمپ آب‌کشی لباس‌شویی را بدون خارج کردن آن چک کنید. بالاخره، شلنگ فاضلاب که از پشت لباس‌شویی به بخش فاضلاب می‌رسد ممکن از مسدود شود.

 

۴ . صداهای بلند ماشین لباس‌شویی

یکی از مشکلات آزاردهنده‌ی ماشین لباس‌شویی زمانی است که ماشین حین چرخش و تکان‌های شدید صداهای ضربه، کوبیدن، و یا ناگهانی ایجاد می‌کند. هرچه سریع‌تر این مشکل را برطرف کنید، زیرا این حرکات گمراه‌کننده می‌تواند به لباس‌شویی آسیب بزند و مشکلات جدیدی را ایجاد کند.

 • یاتاقان‌های تشتک، که مستقیماً زیر تشتک قرار دارند، ممکن است فرسوده و نیازمند تعویض باشند.
 • اگر ماشین لباس‌شویی صدای جیرجیر تولید می‌کند، یاتاقان‌های تشتک ممکن است نیاز به روغنکاری داشته باشند.
 • قرقره و یا تسمه‌ی موتور ماشین لباس‌شویی ممکن است فرسوده شده باشند. این مساله به تعمیر بیشتری نیاز دارد، که شما لازم است بخش مهمی از ماشین را جدا کنید تا به موتور برسید.
 • تسمه‌ی قرقره‌ی پمپ ممکن است ترک خورده باشد، ساییده شده باشد، و یا در غیر این صورت بد شکل شده باشد. اغلب، تسمه بویی شبیه به سوختن لاستیک می‌دهد.

 

۵ . ماشین لباس‌شویی تکان نمی‌خورد.

در تعمیر ماشین لباسشویی مشکلی رایج مرتبط با ماشین لباس‌شویی: تشتک یا طشت ماشین با آب پر می‌شود ولی گرداننده‌ی مرکزی حرکت نمی‌کند.

 • تکان خوردن، حرکت جلو و عقب رفتنی است که لباس‌ها را تمیز می‌کند. این کار توسط وسیله‌ی پلاستیکی مخروطی‌شکل مرکزی به نام گرداننده انجام می‌شود.چرخ‌دنده‌های جهت‌دار پلاستیکی کوچک(که اغلب به عنوان “سگ‌ها” شناخته می‌شوند) بخش بالایی گرداننده را به بخش پایینی آن متصل می‌کنند. زمانی‌که ماشین در حالت تکان خوردن و گردش است درپوش را باز کنید. کلید درپوش را با بخش انتهایی کلفتِ خودکار فشار دهید، در نتیجه تا زمانی که درپوش باز است ماشین متوقف نخواهد شد. اگرماشین صداهای معمولی گردش یا حتی صدای کوبیدن ایجاد می‌کند،ولی هنوز گرداننده حرکت نمی‌کند، چرخ‌دنده‌ها ممکن است فرسوده ویا تخریب شده باشند و به نیاز به تعویض داشته باشند.
 • موتور ماشین ممکن است توسط یک میخ آسیب و به راه‌اندازی مجدد نیاز داشته باشد. همه‌ی برندها مراحل راه‌اندازی متفاوتی دارند. دفترچه‌ی راهنمایتان را برای کسب اطلاعات ممکن درباره‌ی راه‌اندازی موتور چک کنید. برای مثال، در اکثر ماشین لباس‌شویی‌های برقی معمول لازم است ماشین را از برق بکشید، و دوباره وصل کنید، سپس درپوش را طی ۱۲ ثانیه به تعداد ۶ بار بالا و پایین ببرید و درپوش را حداقل ۲ اینچ بالا ببرید تا اتصال مغناطیسی کلید درپوش را بشکند.

 

۶ . ماشین لباس‌شویی با آب پر می‌شود ولی آب نمی‌کِشد.

بسیاری از صاحبان منازل تجربه‌ی ناخوشایند برداشتن درپوش ماشین را برای دیدن لباس‌های شناور در آب تیره و خاکستری داشته‌اند. اگر در اوایل به اندازه‌ی ماشین را چک کنید، آب هنوز داغ یا ولرم است.

 • پمپ ماشین شما ممکن است با تکه‌ی پارچه یا بخش‌های دیگر مربوط به ماشین مسدود شده باشد. آب را با پیاله‌ی اندازه‌گیری آشپزخانه خارج کنید و سپس ماشین را از برق بکشید. پیچ‌های روی پنل جلویی را بکنید. ماشین را به سمت بالا کج کنید و جلوی ماشین را با قطعه‌ی دو در چهار و یا آجر برای دسترسی آسان‌تر نگه دارید. پمپ خانگی ماشین شما ممکن است به سادگی قابل دیدن باشد، که تشخیص این که آیا در پمپ گرفتگی دارید را ساده می‌کند. اگر گرفتگی وجود دارد، از انبرها به آرامی برای بازکردن گرفتگی پمپ استفاده کنید.
 • متناوباً، گرفتگی ممکن است در لوله‌ی چین‌داری که به پمپ می‌رسد باشد. لوله را باز کنید. نزدیک خود یک سطل و یا سطل زباله داشته باشید، زیرا این لوله با آب پر خواهد شد. آب را بکِشید، اگر در شلنگ گرفتگی وجود داشته باشد، معمولا در انتهای شلنگ است. با انبر یا دست آن را خارج کنید.

 

۷ . ارتعاشات زیاد ماشین لباس‌شویی

برای تعمیر ماشین لباسشویی زمانی که ماشین لباس‌شویی شما در حال کارکردن است، خصوصا حین چرخش، ممکن است شدیدا بلرزد و یا ارتعاش کند، گاهی اوقات آن‌قدر شدید که ماشین “حرکت می‌کند”. اگر شما ماشینِ با کارایی بالا داشته باشید، که چرخش سریع‌تری نسبت به ماشین‌هایِ با بارگیری بالا دارند، این اصطلاح استفاده می‌شود.

 • ماشین شما ممکن است لازم باشد دوباره متعادل شود. از یک سطح حباب برای تشخیص تراز ماشین از کنار به کنار و جلو به عقب استفاده کنید. تراز ماشین را دوباره توسط بالا و پایین بردن پایه‌ها تعدیل کنید. برخلاف خشک‌کن، دو پایه‌ی قابل تنظیم جلویی دارد، اکثر ماشین‌های لباس‌شویی چهار پایه‌ی قابل تنظیم دارند. با انباشتن ترکیبات خشک‌کن ماشین، اتصالات تسمه‌ها ممکن است سست شوند، و باعث لرزش شدید بخش شوند. این می‌تواند یک وضعیت خطرناک باشد، زیرا خشک‌کن ممکن است از روی لباس‌شویی بیوفتد. اتصالات تسمه‌ها را محکم کنید یا در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.
 • علت کلاسیک و قابل تعمیرِ ساده‌ی لرزش ماشین لباس‌شویی یک بار نامتعادل است.موارد سنگین و بلند اطراف گرداننده‌ی مرکزی را با پارچه بپوشانید، بطوریکه در یک‌جا جمع نشوند. موارد بزرگ را به طرف دیگر موارد بزرگ یکسان ببرید.

 

خرید یک پد ضد لرزش را در نظر داشته باشید. بررسی‌های جدا نشان داده است که پدهای با ضخامت ۳ اینچ برای پایان دادن به لرزش‌ها  ارتعاشات به‌طورعالی عمل می‌کنند. با وجود ارزان‌ بودن، این پدها می‌توانند وسیله‌ای ارزشمند برای کاهش انتقال ارتعاشات ماشین لباس‌شویی به خانه‌ی شما باشند. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع تعمیر ماشین لباسشویی پرداختیم. در صورتی که موفق به عیب یابی و رفع خرابی ماشین لباسشویی خود نشدید، به شما توصیه می کنیم حتما از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص پین‌ورک در این زمینه کمک بگیرید. کافیه روی لینک خدمات منزل پین‌ورک کلیک کنید و سفارش خود را ثبت کنید. بسیاری از آن‌ها با تعرفه و اجرت مناسب می‌توانند ماشین لباسشویی شما را خیلی سریع و در منزل تعمیر کنند.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  01-04-2020

  سلام
  مفید بود
  باسفت کردن پیچهای نگهدارنئه لگن در زیرماشین مشکل صدا دادن درزمان خشک کردن برطرف شد

   ملیحه احمدی 03-04-2020

   خوشحالم این مطلب براتون مفید بوده دوست عزیز