دلایل پارس سگ‌ عبارت‌اند از خستگی، هیجان، پریشانی، دفاع از منطقه‌ای که هستند و ترس و اضطراب، بیش‌از حد پارس می‌کنند. بنابراین راه‌ حل مشکل پارس کردن سگ‌ها از سگی به سگ دیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که پارس کردن سگ در بعضی مواقع طبیعی است و راهی برای برقراری ارتباط است. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع دلایل پارس سگ می‌پردازیم.

سگم خیلی پارس می‌کند، دلایل پارس سگ چیست؟

در وهله اول، توصیه می‌کنیم با دامپزشک خود که به عنوان متخصص رفتار حیوانات شناخته می‌شود و  می‌تواند پیشنهاد‌هایی به شما بدهد صحبت کنید. او می‌تواند به شما در یافتن دلایل پارس سگ کمک کند و یک برنامه درمانی مناسب برای سگتان تدوین کند.شما هم‌چنین می‌توانید از شعبه موسسه RSPCA در اطرافتان کمک بخواهید.

پارس سگ

درمان معمولاً شامل آموزش تغییر رفتار است. در برخی موارد نادر ممکن است به استفاده از داروهای دامپزشکی در ترکیب با اصلاح رفتاری مورد نیاز باشد. متخصص رفتاری معمولاً سؤالات زیادی از صاحب سگ می‌پرسد و ممکن است پیشنهاد دهد به خانه شما بیاید تا سگ را در محیط خود مشاهده کند و عامل تحریک کننده برای دلایل پارس سگ را تشخیص دهد. محرک‌ها ممکن است شامل دیدن یا شنیدن صدای فردی که از کنار خانه شما عبور می‌کند یا سگ همسایه باشد.

آموزش باید مبتنی بر پاداش و استفاده از تقویت مثبت باشد. یعنی به رفتار خوب پاداش دهید، زمانی که سگتان آرام است، مقداری غذای سگ به او بدهید و از پاداش در مقابل رفتارهای نامطلوب خودداری کنید، وقتی سگ پارس می‌کند، رفتارش را نادیده بگیرید. آموزش نباید شامل مجازات باشد چراکه باعث تشدید مشکل پارس سگ می‌شود. لطفاً سایر اطلاعاتی را که در ادامه برای شما پیشنهاد‌ شده است را برای دلایل پارس سگ بررسی کنید.

چه چیز باعث می‌شود تا سگ‌ها زیاد واق واق کنند؟

واق واق کردن یک رفتار عادی در میان سگ‌ها است و ابزار مهم ارتباطی آن‌ها محسوب می‌شود. سگ‌ها ممکن است این رفتار را برای صدا کردن دیگر سگ‌ها، پاسخ دادن به صدای دیگر سگ و ارتباط برقرار کردن با صاحبان انسان خود به کار برند. هر صدایی هرچند ضعیف مانند خش‌خش برگ‌ها، کوبیدن در پنجره و صدای زنگ و در می‌تواند از جمله دلایل پارس سگ محسوب شود.

پارس سگ

بااین‌حال وقتی سگ‌ها زیاد این رفتار را از خود نشان می‌دهند معمولاً با مشکلی مواجه هستند و می‌توانند با این رفتار سبب آزار صاحبان و همسایگان خود شوند. پیش از آنکه بتوانید این مسئله را مدیریت کنید، باید بتوانید دلایل پارس سگ پیدا کنید. همسایگان شما شاید بتوانند بگویند که سگ شما در غیابتان چقدر واق واق می‌کند.

این رفتار به دلایل مختلفی از سگ‌ها سر می‌زند اما اگر سگ شما بیش از حد واق واق می‌کند، پی بردن به دلیل آن مهم است. زمانی که دلیل این رفتار و عوامل تحریک‌کننده‌ی آن مشخص شود می‌توان از فن‌های تربیتی برای کنترل آن به روش‌های انسانی استفاده کرد.

ازآنجایی‌که دلایل پارس سگ مختلف است در نتیجه درمان‌های مورد استفاده نیز متفاوت خواهد بود. به شیوه‌ی واق واق کردن سگ خود دقت کنید، آیا زمانی که مردم از کنار او رد می‌شوند واق واق می‌کند؟ از همسایگان خود بپرسید که آیا در غیاب شما نیز این کار را می‌کند یا خیر و اینکه آیا در تمام طول روز این رفتار را دارد و یا فقط گاهی؟

با دامپزشک خود صحبت کنید تا بتواند در زمینه‌ی رفتاری راهنمایی‌تان کند تا بتوانید دلایل پارس سگ را تشخیص دهید. همچنین خوب است تا سگ خود را نزد دامپزشک ببرید تا معاینه‌ی کامل شود و مطمئن شوید دلیل این رفتار به سلامتی او و مشکلات پزشکی مربوط نیست.

اگر سگ را به داخل خانه بیاورید ممکن است این مشکل کمرنگ‌تر شود چراکه در این صورت محرک‌های سمعی و بصری حذف می‌شوند.

برخی از دلایل پارس سگ‌ عبارت است از:

بی‌حوصلگی

سگ‌هایی که تمام طول روز تنها و بیکار هستند از بی‌حوصلگی شروع به واق واق کردن می‌کنند. سگ‌ها در زمان بی‌حوصلگی مدام واق واق می‌کنند و ممکن است این بی‌حوصلگی با خراب کردن گل‌های داخل باغچه نیز بروز دهند. برای کنترل چنین وضعیتی مطمئن شوید که سگتان به‌اندازه‌ی کافی فعالیت برای انجام دادن دارد.

پارس سگ

اگر قبل از اینکه از خانه خارج شوید، به هنگام صبح سگتان را به یک پیاده‌روی طولانی ببرید احتمالاً تا پس از بازگشت شما به خانه مایل به استراحت خواهد بود. همچنین حیاط و خانه‌تان باید پر از اسباب‌بازی و جورچین‌های مختلف باشد تا سگتان در غیاب شما با آن‌ها سرگرم شود. همچنین سعی کنید بخشی از غذای روزانه‌ی سگ خود را داخل کنگ یا توپ تشویقی بگذارید تا مجبور شود برای به دست آوردن آن فعالیت کند. اسباب‌بازی‌های او را داخل جعبه‌ی اسباب‌بازی قرار دهید و اسباب‌بازی‌ها را تغییر دهید تا تکراری نباشند. اسباب‌بازی و بخشی از تشویقی سگ را در گوشه و کنار حیاط قرار دهید تا که مجبور شود برای پیدا کردن آن‌ها دست به جستجو بزند و یا اگر سگ شما به حفاری علاقه‌مند است یک چاله از ماسه برای او فراهم کنید تا این نیاز غریزی او بدین شکل رفع شود و کاری هم با حیاط شما نداشته باشد. اگر سگ شما در همسایگی همبازی دارد می‌توانید برای رفع بی‌حوصلگی او همبازی‌اش را به پیش او دعوت کنید. همچنین شاید بتوانید یک واکر سگ پیدا کنید تا زمانی که در طول روز سر کار هستید او را به پیاده‌روی ببرید و یا اینکه از یک نفر بخواهید زمانی که برای مدتی طولانی نیستید پیش سگ ما بماند. به علاوه می‌توانید از خدمات مراقبت از سگ‌ها استفاده کنید.

اضطراب به هنگام تنهایی

سگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند و اگر زمانی که برای اولین بار تنها شده‌اند مضطرب شوند عادی است. سعی کنید در زمان کودکی سگ به او آموزش دهید که چطور با تنهایی کنار بیاید. او را برای زمان‌های کوتاه تنها بگذارید تا عادت کند. برای مثال می‌توانید درحالی‌که در داخل منزل هستید، سگتان را برای مدت کوتاهی در حیاط بگذارید. مطمئن شوید که سگ در این شرایط اسباب‌بازی کافی و اجسام ایمن برای جویدن دارد تا بتواند در غیاب شما اوقات خوشی را سپری کند. لطفاً به مقاله‌هایی که در رابطه با غذادهی به سگ است دقت و آن‌ها را مطالعه کنید.

پارس سگ

به مرور این زمان را طولانی‌تر کنید و او را برای مدت بیشتری تنها بگذارید. وقتی خانه را ترک می‌کنید مطمئن شوید که سگ جایی برای پناه گرفتن دارد. برای مثال می‌توانید برای این کار از لانه‌ی سگ استفاده کنید. سگ باید حتماً به‌اندازه‌ی کافی فعالیت داشته باشد و اسباب‌بازی و جویدنی‌های ایمنی داشته باشد تا در زمان غیاب شما سرگرم شود. هنگامی‌که به خانه بازمی‌گردید هیاهو به راه نیندازید و حتماً به هنگام خروج و بازگشت از خانه با آرامی رفتار کنید و هیجان‌زده نشوید. بیشتر سگ‌ها به تنهایی عادت می‌کنند با این حال ممکن است برخی از آن‌ها با استرس شدید مواجه شوند و بیش‌ازحد واق واق کنند و یا حتی به خود صدمه برسانند. اگر سگ شما از اضطراب جدایی رنج می‌برد باید در این مورد از یک دامپزشک مشاوره بگیرید. لطفاً به مقاله‌ی علمی زیر در رابطه با اضطراب جدایی توجه کنید.

ترس

سگ‌ها همچنین می‌توانند به علت ترس شروع به واق واق کنند. آن‌ها ممکن است از افرادی که به محدوده‌ی آن‌ها نزدیک می‌شوند و یا از برخی صداها بترسند. خصوصاً این اتفاق ممکن است در شب رخ دهد چون شب اضطراب را تشدید می‌کند. همچنین سگ‌ها ممکن است از آتش‌بازی، رعدوبرق، ماشین چمن‌زنی و … نیز بترسند. پس به خازطر داشته باشید ترس از جمله دلایل پارس سگ است.

رفتار نگهبانان

طبیعی است که سگ شما بخواهد در رابطه با مزاحمان به شما هشدار دهد. سگ شما شاید نتواند تفاوت بین آشنایان، افرادی که از کنار منزل شما عبور می‌کنند و مزاحمان را تشخیص دهد. هنگامی‌که پستچی از کنار منزل عبور می‌کند از وی به‌عنوان وسیله‌ای برای تبدیل رفتار نگهبانانِ در سگ به تجربه‌ای مثبت استفاده کنید. برای مثال به هنگامی‌که پستچی می‌خواهد به منزل شما بیاید برای سگ خود تشویقی و یا یکی از اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌اش را آماده کنید و تنها درصورتی‌که با آمدن پستچی آرامش خود را حفظ کرد و شروع به واق واق نکرد، آن‌ها را به او بدهید. به‌مرورزمان این مسئله باعث می‌شود تا سگ شما به افرادی که رهگذر هستند دیدی مثبت پیدا کند تا اینکه بخواهد از شما در مقابل آن‌ها حفاظت کند.

پارس سگ

همچنین اگر سگ شما به همسایگان شما که در حیاط خود هستند واق واق می‌کند، در واقع سعی دارد تا از محدوده‌ی شما نگهبانی کند. در این موارد نیز درصورتی‌که سگ در مقابل همسایگان آرامش خود را حفظ کرد و واق‌واق نکرد، به او اسباب‌بازی یا تشویقی بدهید. همچنین اگر با همسایه‌ی خود صمیمی هستید می‌توانید از او بخواهید که خودش به سگ تشویقی بدهد، این روش خیلی بهتر از این است که به سگی که در حال واق واق کردن است، با عصبانیت داد زده شود- داد زدن به سگی که در حال واق واق است فقط سبب تشدید این حالت و رفتارهای تدافعی می‌شود. همچنین اگر صاحبان سگ‌ها به هنگام واق واق کردن به آن‌ها داد بزنند و یا سرزنششان کنند این رفتار در آن‌ها تشدید خواهد شد، پس از این رفتارها به شدت اجتناب کنید. برای اینکه بتوانید این رفتار را با موفقیت در سگ‌ها درمان کنید باید از تشویق مثبت استفاده کنید- در این روش باید رفتارهای خوشایند را تشویق کنید و از تقویت کردن رفتارهای ناپسند خودداری کنید.

جلب توجه

سگ‌ها زمانی که می‌خواهند صاحبان انسانی خود را صدا بزنند واق واق می‌کنند و یا ممکن است به زمان تنهایی و زمانی که صاحبان آن‌ها سر کار یا بیرون از منزل هستند، بی‌حوصله شوند و در نتیجه شروع به واق واق کنند پیس این یکی از دلایل پارس سگ است.

پارس سگ

می‌توانید واق واق کردنی را که به علت جلب توجه است، با نادیده گرفتن رفتارهای ناپسند سگ و تشویق رفتارهای خوشایند او درمان کنید. زمانی که سگ برای جلب توجه این کار را می‌کند، باید کاملاً به او بی‌محلی کنید؛ از ارتباط چشمی با او بپرهیزید و حتی اتاق را ترک کنید. زمانی که سگتان آرام و ساکت است از او تعریف کنید و او را نوازش کنید تا متوجه شود که این رفتاری است که توجه شما را به همراه دارد. همچنین می‌توانید در چنین مواقعی به او تشویقی دهید. این مسئله سبب می‌شود تا رفتار مثبت مورد تشویق واقع شود و رفتار منفی تقویت نشود.

هیچ‌گاه برای درمان یک رفتار یا تعدیل آن سگ خود را تنبیه نکنید. قلاده‌های ضد واق واق کردن در سگ‌ها به‌عنوان یک تنبیه محسوب می‌شوند و قابل‌اطمینان نیستند، چراکه دلیل اصلی این رفتار را نشان نمی‌دهند و راه را برای حیوان آزاری هموار می‌کنند. در این روش سگ شما بابت هر بار واق واق کردن که حتی ممکن است به جا نیز باشد، تنبیه می‌شود و هیچ‌گاه رفتار درست و موجه را یاد نخواهد گرفت.

RSPCA Australia با استفاده از هرگونه وسایل الکترونیکی و وسایلی که شوک الکتریکی منتقل می‌کنند مخالف است. از میان این لوازم می‌توان به قلاده‌های ضد واق واق کردن و مرزهای نامرئی اشاره کرد. برخی از این لوازم غیرانسانی هستند چراکه ضربه‌های دردناک ایجاد می‌کنند، تنبیه می‌کنند و می‌توانند به‌عنوان لوازمی برای آزار حیوانات به کار بروند. همچنین RSPCA Australia با استفاده از قلاده‌هایی که محرک‌هایی همچون صدا یا بوهای ناخوشایند تولید می‌کنند مخالف است. این لوازم عبارت‌اند از قلاده‌های سیترونلا و لوازمی که صداهایی با طول‌موج‌های قوی تولید می‌کنند.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که با دقت رفتارهای سگ خود را در نظر بگیرید تا به راحتی به دلایل پارس سگ پی ببرید. این‌گونه می‌توانید از این مشکل رها شوید و آرامش را برای خود و سگ خود فراهم کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.