ماچا لاته یکی از نوشیدنی‌هایی است که در چند سال اخیر در رسانه‌های اجتماعی به شدت معروف شده است. این نوشیدنی علاوه بر فوایدی که برای سلامتی دارد، در واقع طعم جدیدی از قهوه را به مردم عرضه کرده است؛ اما در ادامه این مطلب از مجله پین‌ورک می‌خواهیم بدانیم ماچا لاته چیست و چه چیزی طعم آن را خارق‌العاده کرده است. این نوشیدنی باید توضیح داده شود، زیرا خیلی از افراد نمی‌دانند چگونه ماچا لاته تهیه می‌شود.

ماچا لاته چیست؟

ماچا لاته یک نوشیدنی حاوی شیر است و عملکرد آن درست مانند یک لاته معمولی است. ماچا لاته یک نوشیدنی خوش‌رنگ و دل‌چسب است. فرق ماچا لاته با لاته معمولی استفاده از یک شات چای ماچا به جای یک شات اسپرسو است.  منظور از یک شات، دو اونس چای ماچا است که این شات مانند سایر لاته‌ها توسط شکر شیرین می‌شود، همچنین با کف شیر مخلوط می‌شود.

پودر ماچا

دلیل رنگ سبز این لاته، همان چای ماچا است. این رنگ باعث ایجاد تنوع در شکل ظاهری لاته شد و به جای نوشیدن لاته به رنگ قهوه‌ای و سفید، لاته‌ای به رنگ سبز و سفید می‌نوشیم. این رنگ بسیار زیبا است و حس خوبی به ما می‌دهد. ماچا لاته را می‌توان با هر شیری تهیه کرد ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای نوشیدن یک ماچا لاته خوش‌طعم و مزه از شیر گیاهی استفاده کنید، حتی اگر گیاهخوار نیستید و به گیاهخواری علاقه‌ای ندارید.

بهترین شیر برای ماچا لاته چیست؟

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای تهیه ماچا لاته از شیرهای گیاهی مثل شیر بادام یا حتی شیر برنج به‌جای شیر‌های حیوانی استفاده کنید.

تهیه ماچا لاته با شیرهای گیاهی طعم و عطر دلپذیری به نوشیدنی می‌دهد، اما ممکن است جنس این نوشیدنی در دهان عجیب به نظر برسد. اگر به دنبال شیری می‌گردید که به شیر حیوانی شباهت بیشتری داشته باشد، ما به شما شیر بادام‌زمینی را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر می‌خواهید یک طعم فوق‌العاده را امتحان کنید بهتر است از شیر نارگیل استفاده کنید. توجه کنید که شیر نارگیل با آب نارگیل متفاوت است و شما باید برای تهیه ماچا لاته از شیر نارگیل استفاده کنید. این شیر با طعم بی‌نظیرش، عطری بسیار دلپذیر به ماچا لاته می‌دهد.

اگر می‌خواهید به جای شیر گیاهی از شیر حیوانی استفاده کنید، به یاد داشته باشید که طعم و عطر کره با رایحه سبز و تازه ماچا ترکیب می‌شود و این ترکیب طعم فوق‌العاده‌ای به نوشیدنی می‌دهد. اغلب لاته‌ها با شیر گیاهی تهیه می‌شوند بنابراین استفاده از شیر حیوانی ممکن است کمی غیرمعمول باشد. بااین‌حال اضافه کردن کمی قند می‌تواند تا حد زیادی طعم آن را به طعم دلخواه شما تبدیل کند.

ما پیشنهاد می‌کنیم از شیر ۲ درصد برای تهیه ماچا لاته استفاده کنید؛ زیرا این شیر بهترین ترکیب چربی و پروتئین برای به دست آوردن یک نوشیدنی خوب را داراست. استفاده از این شیر ممکن است برای برخی افراد طعم و عطر بیشتری نسبت به ماچا ایجاد کند. اگر برای شما هم‌چنین بود، بهتر است از شیر با درصد چربی کم‌تر استفاده کنید.

آیا ماچا لاته یک نوع قهوه است؟

خیر، ماچا لاته یک چای لاته است. نام لاته ممکن است شما را به یاد قهوه بیندازد ولی باید بدانیم که در این نوشیدنی به هیچ عنوان از قهوه استفاده نشده است. گرچه ماچا لاته حاوی کافئین است، اما کافئین آن کافئین موجود در چای است. این بدین معناست که ماچا لاته به اندازه یک لاته معمولی قوی نخواهد بود و نمی‌تواند نوشیدن آن به شما به اندازه نوشیدن قهوه انرژی بدهد، زیرا کافئین موجود در چای با کافئین موجود در قهوه متفاوت است.

پودر ماچا

اگر نمی‌دانید ماچا حاوی چه مقدار کافئین است، باید بدانید که یک گرم ماچا حاوی حدوداً ۳۵ میلی‌گرم کافئین است. برای تهیه ماچا لاته، یک گرم پودر ماچا برای یک شات کافی است. شما می‌توانید به باریستای خود سفارش کافئین بیشتری بدهید و از او بخواهید به جای یک گرم ماچا، دو گرم ماچا استفاده کند.

توجه داشته باشید که کافئین چای با کافئین قهوه متفاوت است، همچنین میزان کافئین موجود در هرکدام متفاوت است. این مقدار کافئین به شرایط مختلفی مثل شرایط آب و هوایی در زمان رشد، نحوه فرآوری و جنس خاک بستگی دارد. این بدان معناست که ممکن است ماچایی که در مناطق مختلف رشد می‌کنند، ازنظر میزان کافئین با یکدیگر متفاوت باشند.

تنها چیزی که باعث می‌شود ماچا لاته به قهوه شباهت داشته باشد، وجود مقداری کافئین در هر دو و ترکیب و سرو شیر با این دو نوشیدنی است. می‌توانیم روی لاته آثار هنری زیبایی به وجود بیاوریم. این آثار هنری و طرح‌ها با کمی گل و برگ که روی نوشیدنی می‌کشند انجام می‌شود. این نوشیدنی الگوی بسیار مهمی برای ایجاد آثار هنری است و دلیل آن رنگ سفید و سبز نوشیدنی است.

ماچا لاته چه طعمی دارد؟

از نظر طعم و مزه، ماچا لاته ممکن است طعم آن چیزی که انتظارش را داشتیم ندهد. افراد نظر مختلفی درباره این نوشیدنی داشته‌اند. برخی از ماچا لاته متنفرند و برخی عاشق این نوشیدنی هستند.

اول از همه می‌خواهیم بدانیم ماچا لاته چه طعمی دارد.

اگر کیفیت پودر ماچایی که تهیه‌کرده‌اید مناسب باشد، نوشیدنی که به شما می‌دهد، نوشیدنی سبزرنگ به رنگ انگورهای سبز است. این نوشیدنی تلخ نیست، اما اگر کمی تلخ باشد به‌سختی قابل‌تشخیص است.

ماچا لاته باید کمی‌ طعم شیرین داشته باشد. بعضی از این ماچاها که از مناطق مختلف به دست ما می‌رسند، دلپذیر و خوش‌طعم هستند.

اگر برای ماچا لاته از شیر گرم استفاده کنیم چه می‌شود؟ همه ما می‌دانیم که چه قدر طعم شیر گرم عالی است، مخصوصاً اگر شیرمان را زیاد حرارت بدهیم. در این صورت شیر یک طعم کره‌ای به خود می‌گیرد.

این نوشیدنی به طعمی منجر می‌شود که فقط می‌توان آن را بدین‌صورت توصیف کرد: خوشمزه و عالی است. شیر گرم با ماچا لاته بسیار لذیذ و آرام‌بخش است، به‌طوری که ما را به یاد گیاهان و طبیعت می‌اندازد. این دقیقاً همان چیزی است که همه ما به دنبالش می‌گردیم.

این نوشیدنی یک تعادل عالی بین گیاهان و طعم شیر است که نوشیدن آن می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های یک فرد باشد.

آیا ماچا لاته برای سلامتی مفید است؟

اغلب اوقات ماچا لاته را به عنوان یک نوشیدنی مفید برای سلامتی در بازار عرضه می‌کنند. اولین دلیل آن وجود مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان در این نوشیدنی و دومین دلیل، جایگزین شدن ماچا لاته حاوی کافئین است. حال این دو دلیلی که در بالا ذکر شد، هم می‌تواند صحیح باشد و هم می‌تواند غلط باشد. درست است که ماچا یک نوشیدنی بسیار فوق‌العاده است؛ اما آیا می‌توان گفت قدرت ماچا از یک لاته معمولی بیشتر است؟

پودر ماچا

در این قسمت می‌خواهیم بدانیم که چرا ماچا لاته به اندازه قهوه سالم نیست. می‌دانیم که ماچا لاته حاوی شیر و شکر است. از طرفی دیگر هنگامی‌که پودر ماچا را تهیه می‌کنیم متوجه می‌شویم که خود ماچا نیز شیرین و حاوی مقداری قند است.

تمام کالری‌های موجود در ماچا لاته که بیشتر آن توسط قند و چربی تأمین می‌شود، عملکرد آنتی‌اکسیدان‌ها را خنثی می‌کند. حتی کافئین موجود در ماچا که با کافئین قهوه متفاوت است، با اضافه کردن شیر و شکر، کار خود را بسیار کندتر انجام می‌دهد.

همچنین شما هنگام نوشیدن ماچا لاته کالری زیادی مصرف می‌کنید و این ممکن است باعث افزایش وزن و چاقی شود. این افزایش وزن به دلیل وجود ناکافی پروتئین و فیبر برای پردازش بدن است.

در حالی که بدن ما به وجود کربوهیدرات‌ها نیاز اساسی دارد اما باید توجه کنیم که مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود. قندها جزو کربوهیدرات‌ها محسوب می‌شوند.

آیا ماچا به‌صورت لاته توصیه می‌شود؟

خیر، به طور خلاصه می‌توان گفت که اگر ماچا لاته را به خاطر مزایایی که برای سلامتی دارد می‌نوشید باید گفت واقعاً تأثیر زیادی ندارد. اگر می‌خواهید از مزایای سلامتی ماچا بهره ببرید، توصیه می‌شود ماچا را به‌صورت خالص و بدون هیچ‌گونه شیر و قند بنوشید و شما مجاز هستید روزانه ۱ شات ماچا را به صورت خالص مصرف کنید.

پودر ماچا

ماچا معمولاً در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود. اگر می‌خواهید آن را به‌صورت روزانه مصرف کنید، پیشنهاد می‌کنم ماچای سنتی را تهیه کنید، زیرا در این پودر هیچ‌گونه مواد افزودنی و قند اضافه نشده است. ماچا بسیار شبیه اسپرسو است ولی تنها تفاوت آن‌ها در رنگشان است. ماچا مانند اسپرسو هنگامی‌که می‌جوشد، یک کف ضخیم روی خود ایجاد می‌کند.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که حداقل برای یک‌بار این نوشیدنی زیبا و پر رنگ و لعاب را تست کنید. در این صورت یا مشتری همیشگی آن خواهید شد یا برای همیشه با آن خداحافظی خواهید کرد. ماچا لاته می‌تواند همه افراد را از دوستداران چای گرفته تا دوستداران قهوه گیج، اذیت یا دل‌خوش کند و تقریباً همه موادی که در ماچا لاته است می‌تواند جادو کند. این نوشیدنی هم چای است و هم نیست. درواقع یک نوع لاته است. دلیل چای نبودن آن این است که چای را با شیر نمی‌نوشند. بااینکه سال‌هاست، ماچا لاته آمده است اما هنوز خیلی از افراد آن را نمی‌شناسند. بعضی از مردم مجذوب رنگ سبز این نوشیدنی هستند. اگر کسی را دیدید که تا به حال ماچا لاته امتحان نکرده است، او را به یک فنجان ماچا لاته مهمان کنید و بعد از نوشیدن آن، ببینید چگونه از این نوشیدنی تعریف می‌کند. احتمالاً نمی‌توانید از روی رنگ و ظاهر ماچا لاته طعم و عطر آن را حدس بزنید.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.