تیکسل یک روش درمانی پوست است که تشکیل‌شده از یک صفحه فلزی داغ و لبه‌های هرمی شکل است که روی پوست قرار می‌گیرد. این روش لیزر نیست اما در عوض از انرژی حرارتی مکانیکی برای تبخیر کانال‌های ریز پوست استفاده می‌شود. این کار باعث تولید کلاژن جدید در پوست شده تا کیفیت پوست را بهبود ببخشد، از کانال ایجادشده در پوست می‌توان در تزریق سریع مواد همچون ویتامین A(ترتینوئین) یا داروهای روشن‌کننده برای درمان رنگ‌دانه‌های پوست استفاده کرد. در این مطلب از مجله پین‌ورک با موضوع تیکسل همراه ما باشید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

تیکسل چیست؟

تیکسل لیزر نیست اما دستگاه و نوآوری جدیدی است که در آن از انرژی ترمودینامیکی برای ترمیم پوست استفاده می‌شود. در این روش از یک صفحه طلا آبکاری شده که توسط که هندپیس که دمایی ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد دارد استفاده می‌شود. این صفحه دارای ۸۱ لبه هرمی شکل است که توسط دستگاه با فشار زیاد بر روی پوست اعمال می‌شود. اندازه نوک هر لبه حدود ۱ سانتی‌متر است که فشاری یکسان در سراسر پوست اعمال می‌کنند اما می‌توان در هندپیس را به‌طور دلخواه تنظیم کرد. دستگاه قادر است که با بالا بردن به ۵۴۰ درجه سانتی‌گراد خود را به‌طور خودکار تمیز و ضدعفونی کند.

تیکسل

حقایق روش درمانی تیکسل

  • در روش درمانی تیکسل دستگاه دمایی بالغ‌بر ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد را خود نگه می‌دارد و ۸۱ شکل هرمی در پوست را ایجاد می‌کند.
  • تیکسل کانال‌های روی پوست را تبخیر کردن تا کلاژن تحریک‌شده و بیشتر تولید شود تا چین‌وچروک‌ها و آکنه کاهش یابد. همچنین از این روش برای از بین بردن آکنه پوست هم استفاده می‌شود.
  • از کانال‌های تبخیر شده برای تزریق محصولاتی همچون ویتامین A(ترتینوئین) یا محصولات روشن‌کننده برای درمان ملاسما استفاده می‌شود.
  • نتیجه درمان تیکسل شبیه به درمان لیزری CO2 است. بااین‌حال در روش تیکسل هیچ‌گونه خط و بقایی از درمان را روی پوست باقی نمی‌گذارد.

تیکسل چه‌کاری بر روی پوست انجام می‌دهد؟

لبه‌های هرمی شکل داغ شده بر روی صفحه، کانال‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌کنند. این درمان فرکشنال است یعنی یک کانال در بین پوست‌های ترمیم نشده ایجاد می‌شود و در مقایسه با ترمیم یک‌باره پوست این امر باعث کاهش زمان‌ترمیم می‌شود. این کار با تحریک روند طبیعی تولید کلاژن پوست همراه شده و تولید آن را افزایش داده و نئو کلاژنز نیز در پی تولید می‌شود. همچنین این فرایند به بهبود کیفیت پوست کمک کرده و چین‌وچروک‌های بافت پوست را برطرف می‌کند و جای زخم آکنه را ترمیم می‌نماید. همان‌طور که گفته شد از این روش برای تزریق محصولاتی مراقبتی و بهداشتی به پوست استفاده کرد همچون ویتامین A و محصولات روشن‌کننده تا روند درمان را تسریع کنند.

تفاوت بین روش درمانی تیکسل و فرکشنال CO2 در چیست؟

به‌طورکلی روش درمانی تیکسل و CO2 اثرات مشابهی بر روی پوست ‌دارند اما تفاوت‌های اساسی بین این دو روش درمانی وجود دارد. به خاطر اینکه روش تیکسل روش غیر لیزی است پس مراقبت‌هایی همچون عینک و… برای بیمار در حین عمل لازم نیست. درمان حتی اطراف چشم و نزدیک مژه‌ها در روش تیکسل امکان‌پذیر است بدون اینکه به چشم و مژه‌ها آسیبی برسد برای درمان دور چشم حتی هندپیس مخصوصی طراحی‌شده است. در روش لیزر CO2 به محافظ چشم و قرینه‌ها نیاز است تا به چشم آسیبی وارد نشود.

در روش لیزری CO2 پس از درمان لایه‌ای یا باقی‌مانده‌ای از اثرات درمان را روی پوست به‌جای می‌گذارد درحالی‌که در روش تیکسل از این باقی‌مانده‌ها خبری نیست.

بهبود چین‌وچروک‌های اطراف چشم

این بیمار که در تصویر مشاهده می‌کنید حدود ۵ جلسه تحت درمان قرارگرفته است. در اینجا تمرکز درمان بیشتر بر نواحی اطراف چشم بوده است که به‌طورکلی درمان شده و سستی پوست از بین رفته و چین‌وچروک برطرف شده است.

تیکسل

بهبود کلی کیفیت پوست

این بیمار که در تصویر مشاهده می‌کند حدود ۳ جلسه تحت درمان قرارگرفته است و کیفیت پوست افزایش و بهبود قابل‌توجهی داشته است.

تیکسل


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع تیکسل پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.