شاید به نظر برسد که همین دیروز بود که توله‌سگ کوچک خود را برای اولین بار به خانه آوردید؛ اما زمانی که سگ یک ساله می‌شود، به سرعت رشد کرده است و می‌توان گفت که بالغ شده است و زمان بلوغ توله سگ فرا رسیده است. مسلماً این مسئله به نژاد و اندازه‌ی سگ بستگی دارد. سگ‌هایی که نژاد بزرگ‌تری دارند معمولاً تا نزدیک دوسالگی به بلوغ کامل جسمی و ذهنی نمی‌رسند. با این وجود ممکن است دیگر سگ‌ها با آن‌ها به عنوان سگ بالغ رفتار کنند و نتوانند رفتار بچه‌گانه‌ی آن‌ها را تحمل کنند. حتی اگر سگ شما هنوز بازیگوش و خرابکار است، نیازهای او در حال تغییر می‌باشد. در این زمان ما نیز باید برای حفظ سلامت و شادابی او تغییراتی اعمال کنید. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی فرا رسیدن زمان بلوغ توله سگ می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید و کاربردی باشد.

زمان بلوغ توله سگ چه زمانی است و چه زمان از غذای سگ بالغ استفاده کنیم؟

سگ شما برای اینکه به یک سگ سالم و بالغ تبدیل شود باید رژیم غذایی حاوی چربی بالا، پروتئین و کالری داشته باشد. وقتی سگ بالغ می‌شود به میزان متفاوتی از مواد غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیازمند است. سگ‌های بالغ به‌اندازه‌ی توله‌سگ‌ها انرژی مصرف نمی‌کنند؛ درنتیجه تغذیه‌ی آن‌ها با غذای توله‌سگ، اضافه‌وزن و کشیدگی مفاصل را به دنبال خواهد داشت.

بهتر است که رژیم غذایی سگ خود را در مدت زمان پنج تا هفت‌روزه به مرور تغییر دهید. در وعده‌ی غذایی هر روز میزان غذای مخصوص سگ بالغ را افزایش دهید و از میزان غذای مخصوص توله‌سگ بکاهید. این تغییر تدریجی باعث می‌شود تا سگ به‌مرور به طعم عادت کند و با غذا سازگار شود و همچنین از احتمال مشکلات مرتبط با معده نیز جلوگیری می‌شود.

بلوغ توله سگ

برخی از صاحبان سگ‌ها گمان می‌کنند که می‌توانند برای کاهش کالری مصرفی، سگ خود را که از نژاد بزرگی است از سن کمتری (برای مثال در شش یا هشت‌ماهگی) به غذای مخصوص سگ بالغ عادت دهند. در این زمان سگ شما در سن رشد است و همچنان به رشد سریع خود ادامه می‌دهد. اگر در این هنگام غذای او را به غذایی با انرژی کمتر تغییر دهید، می‌تواند با مشکلات استخوانی مواجه شود.

ما غذاهای Science Diet را که مخصوص سگ بالغ هستند را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این غذاها دارای میزان متعادلی از مواد مغذی هستند و می‌توانند باعث شوند سگ شما در طول زندگی خود سالم و فعال بماند. این غذاها طعمی مشابه با غذاهایی دارند که سگ شما در زمان تولگی آن‌ها را می‌پسندیده اما مواد مغذی آن‌ها تعدیل شده است و متناسب با سن جدید سگ است. این غذاها به سگ کمک می‌کنند تا احساس جوانی کند و بدنی سالم داشته باشد.

مقایسه‌ی زمان مراجعه به دکتر در توله‌سگ‌ها و سگ‌های بالغ

ممکن است در حال حاضر عادت داشته باشید تا توله‌سگ خود برای واکسیناسیون، درمان‌های ضدانگل و جلوگیری از کک و کنه نزد دامپزشک ببرید. سگ تا زمانی که ۱۴ ماهه می‌شود باید واکسینه شود اما پس از آن به هنگام بلوغ یک‌بار معاینه در سال برای او کافی است. واکسیناسیون از سگ در برابر هاری، پاروویروس و آنفولانزا محافظت می‌کند. همچنین مراجعه به دامپزشک باعث می‌شود تا با تکرار انگل زدایی و کنه زدایی سگ شما از این مشکلات به دور بماند.

بلوغ توله سگ

همچنین می‌توانید با دامپزشک خود در رابطه با تغییرات سگ بالغ خود صحبت کنید. سؤالات خود در رابطه با فعالیت‌ها و تمرین‌های جدید، اسباب‌بازی‌ها، تشویقی‌ها و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید نیاز به تغییر دارد را با دام‌پزشک مطرح کنید.

به سگ بالغ خود تمرین بدهید

توله‌سگ‌ها به تمرین و فعالیت نیاز دارند تا بتوانند انرژی خود را تخلیه کنند و ان را به رفتارهای درست تبدیل کنند. حال که زمان بلوغ توله سگ شما فرا رسیده است، تمرین‌های منظم برای کمک به تناسب‌اندام، فعال بودن و خوش‌اخلاق ماندن او مهم است.

سگ‌های بالغ سالم حداقل به ۳۰ دقیقه تمرین هوازی برای دو بار در روز نیازمندند. این فعالیت‌ها شامل دو، شنا، پیاده‌روی و بازی در پارک سگ‌ها است. بازی‌هایی همچون فچ و طناب‌کشی نه تنها باعث می‌شود انرژی سگ شما تخلیه شود، بلکه سبب تقویت استخوان‌های او شده و نظم را به او می‌آموزد.

بلوغ توله سگ


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که به زمان بلوغ توله سگ خود توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید نیازهای او را به طور صحیح رفع کنید. هرچه مطالعه خود را در این زمینه افزایش دهید نسبت به این موضوع شناخت بهتری پیدا می‌کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.