در هر خانه تعداد زیادی کلید تک پل وجود دارد. از آن‌ها برای روشنایی، قطع و وصل جریان انرژی ورودی به کوره‌ها، دفع زباله و هر مورد دیگری که احتیاج به روشن و خاموش کردن یک مدار الکتریکی با جریان ۱۲۰ ولت داشته باشد استفاده می‌شود. بیاموزید که سیم کشی یک کلید تک پل چقدر آسان است. با استفاده از تعداد کمی ابزارهای الکتریکی و این راهنمای سیم کشی، شما قادر خواهید بود در یک بازه زمانی کوتاه حدود ۱۵ دقیقه یا کمتر یک کلید تک پل را تعویض یا نصب کنید.  در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نصب کلید تک پل و سیم‌کشی کلید تک پل می‌پردازیم.

مراحل سیم‌کشی کلید تک پل

نصب کلید تک پل

درخواست برقکار شبانه روزی

بهترین متخصص با کمترین قیمت

وسایل مورد نیاز :

  • کلید تک پل
  • پیچ گوشتی
  • سیم لخت کن
  • نوار برق

۱ . قطع جریان برق

در سیم‌کشی کلید تک پل دقت کنید که کار با کلیدهای شکسته احتمال شوک الکتریکی را افزایش می دهد. در هر تعمیرات الکتریکی که انجام می دهید ایمنی باید اولین دغدغه شما باشد. مدار مورد نظر را خاموش کنید و آن را با تستر مدار یا ولت متر بررسی کنید. هرگز فرض نکنید که مدار خاموش است! این امر در مورد تاسیسات برقی جدید و موجود صدق می کند.

۲ . برداشتن کلید موجود ( در صورت لزوم)

قاب کلید را با جدا کردن دو پیچ جدا کنید. کلید اکنون در معرض دید است. دو پیچی که کلید را در جای خود نگه داشته‌اند را باز کنید و کلید را با دقت بیرون بکشید. زمان آن رسیده است که یک تست دیگر انجام داده و برای بار سوم از خاموش بودن مدار اطمینان حاصل کنید. از پیچ زمین سبز رنگ یا جعبه فلزی تا دو پیچ برنجی روی کلید را تست کنید. اگر جریان برق وجود نداشته باشد می توانید ادامه دهید. دو پیچ برنجی و پیچ زمین را شل کنید. کلید را برداشته و آن را دور بیندازید.

۳ . لخت کردن سیم از روکش عایق آن

اگر نصب کلید تک پل جدید را تجربه می‌کنید، برای برقراری اتصالات، نوار ۴/۳ سیم زا از عایق برهنه کنید.

۴ . وصل کردن کلید جدید

انتهای سیم را به شکل نیم ماه خم کنید تا دور پیچ‌ها بپیچد. ابتدا سیم برهنه یا سیم سبز را به پیچ زمین سبز رنگ محکم کنید. بعد، دو سیم سیاه را به پیچ‌های باقی مانده برنجی رنگ وصل کنید. همیشه شکل نیمه ماه را به سمت راست و در جهت عقربه‌های ساعت محکم کنید. این امر باعث می‌شود ارتباط خوب و محکم باشد.

۵ . استفاده از نوار برق به منظور ایمنی

به منظور اطمینان از امنیت اتصالات کلید را با نوار برق ببندید. با این کار کلید از تماس با کناره‌ی جعبه حفظ می‌شود. حالا به منظور آزمایش، کلید را در جعبه فشار دهید. ممکن است مجبور شوید سیم‌ها را در جعبه تنظیم کنید تا همه چیز درست باشد. دو پیچ را درون جعبه محکم کنید و آن را تا حد امکان بصورت پلمپ محکم کنید. قاب کلید را تعویض کرده و دو پیچ آن را محکم کنید. در این مرحله نصب تکمیل شده است.

۶ . وصل جریان برق و تست کلید

مدار را روشن کنید و تست کنید تا ببینید که آیا همه چیز درست کار می‌کند یا خیر. کلید باید چراغ را روشن و خاموش کند. با نگاه کردن به قسمت وضعیت کلید از درستی نصب آن اطمینان حاصل کنید. باید نوشته شده باشد “روشن” و نه “خاموش”. اگر چنین است، شما “وظیفه سبک” روز خود را انجام داده اید!

توصیه ها :

  • از کلیدهای گران قیمت و باکیفیت تر استفاده کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که همه اتصالات الکتریکی محکم هستند.
  • سیم‌ها را در اطراف ترمینال‌ها در جهت حرکت عقربه ساعت بچرخانید تا سیم دور پیچ محکم شود. در غیر این صورت، هنگامی که پیچ را محکم می‌کنید، حلقه سیم باز می‌شود.
  • اطمینان حاصل کنید که کلید برای آمپر مدار شکن متصل به آن مناسب است.

از ابزار الکتریکی مناسب استفاده کنید !

کلیدها در رنگ‌ها، انواع و درجه‌های کیفی مختلفی وجود دارند. اگر به منظور خرید کلید به فروشگاه بروید، می‌بینید که برخی از آن‌ها ممکن است زیر یک دلار قیمت داشته باشند و برخی دیگر ممکن است تا چند دلار قیمت گذاری شده باشند. در نصب کلید تک پل و سیم‌کشی کلید تک پل باید بدانید که کلیدهای استاندارد ارزان قیمت‌ترین نوع مسکونی است که به نظر می‌رسد از پرطرفدارترین کلیدها نیز هستند. قیمت آن‌ها به طرز غیر قابل باوری از کلیدهای تجاری ارزان‌تر است، بنابراین تفاوت بین این دو نوع کلید چیست؟

یک کلید استاندارد هنوز هم چراغ‌ها راخاموش می‌کند، اما ساخت نوع تجاری از نوع فشرده‌تر و با اتصالات بهتر است. به اصطلاح، “هرچقدر پرداخت کنید همان قدر به دست میاورید.” در کلیدهای تجاری برای افزایش طول عمر قطعه از اتصالات سخت‌تری استفاده می‌شود. برخی از فروشگاه‌های سخت افزاری ممکن است کلیدهای درجه تجاری را به عنوان کلیدهای حرفه‌ای خود لیست کنند.

شما می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام درجه کیفی برای نصب مناسب است. اما اگر از من سؤال کنید، به جای تعویض هر دو سال یک بار کلیدها، برای داشتن کیفیت بالاتر هزینه بیش‌تری کنید. ارزان همیشه بهتر نیست زیرا به جای چند بار تعویض کلید ارزان قیمت، می‌توانستید کلید درجه تجاری را بخرید و خود را از تعویض چندین باره کلیدها نجات دهید. از این گذشته، هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد.

مراحل نصب کلید تک پل

اولین قدم در نصب کلید تک پل خاموش کردن نیرو وارده به مداری است که روی آن کار می‌کنید. برای انجام این کار، به سادگی به تابلو برق خود بروید و محل تغذیه آن مدار را خاموش کنید. در صورت داشتن پنل فیوز، باید فیوز کنترل کننده آن مدار را پیدا کنید. به سادگی فیوز را پیدا کرده و آن را از سوکت باز کنید.

نصب کلید تک پل

برای بررسی این مسئله، از یک تستر الکتریکی استفاده کنید تا ببینید قبل از خاموش کردن کلید یا فیوز، جریان برق برقرار بوده است. حذف کلید تک پل بسیار آسان است. ابتدا دو پیچی که قاب کلید را نگه می‌دارند، برداشته و قاب آن را جدا کنید. دقت کنید که آن‌ها را در جایی ایمن قرار دهید تا بعداً آن‌ها را نصب کنید. سپس دو پیچی که کلید را در جعبه نگه داشته است را باز کنید. این پیچ‌ها معمولاً با پیچ گوشتی سرصاف یا چهارسو باز می‌شوند. با دقت کلید را از جعبه بیرون بیاورید و یک بار دیگر آن را بررسی کنید تا از قطع بودن جریان برق وارده به مدار اطمینان حاصل شود. در سیم‌کشی کلید تک پل دقت کنید که به یک کلید تک پل سه سیم متصل است، یک سیم داغ، یک سیم پایه کلید و یک سیم زمین. اگر کلیدهای شما هر سه را ندارند، وقت آن است که فوراً آن‌ها را تغییر دهید. سیم داغ سیم تغذیه کننده است که به مدار شکن (دِژُنکتُور) یا فیوز موجود در پنل الکتریکی وصل شده است. این سیم به یکی از ترمینال‌های برنجی جانبی کلید وصل می‌شود.

سیم پایه کلید سیمی است که لامپ را از کلید تغذیه می‌کند. هنگامی که کلید روشن است، برق از طریق کلید به لامپ جریان می‌یابد. این سیم در انتهای کلید به ترمینال برنجی دیگر متصل می‌شود. سیم زمین یا سیم لخت یا سبز است و به پیچ سبز رنگ کلید وصل شده است. این پیچ در یکی از دو انتهای کلید قرار دارد و به براکت فلزی کلید متصل به جعبه پیچ شده است. با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ‌ها را باز کرده و سیم‌های کلید را یک بار بیرون بکشید. این ایده خوبی برای مشاهده نحوه اتصال سیم‌ها است.

در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نصب کلید تک پل و سیم‌کشی کلید تک پل پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. همچنین در صورت نیاز به تعمیرکار یا برقکار برای تعمیر وسایل الکتریکی و برقکاری در منزل می‌توانید با کلیک بر روی سایت خدمات پین‌ورک سفارش خود را ثبت کنید تا تعمیرکاران مجرب پین‌ورک در اسرع وقت حاضر شوند.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.