آپارتمان نشینی و زندگی در برج ها و آپارتمان های شلوغ، جزء لاینفک شهرنشینی شده است. آپارتمان و زندگی آپارتمان نشینی ،  به معنای در کنار هم زندگی کردن چندین خانواده ی غریبه می باشد. و این به معنی این است که هرکس در مقابل حفظ و نگهداری از ساختمان و محیطی که همه با هم برای زندگی کردن به اشتراک گذاشته اند، رفتار متفاوتی از خود بروز می دهد. بهمین دلیل مدیریت ساختمان در زندگی آپارتمان نشینی معنا پیدا می کند.

مدیریت ساختمان چیست؟

به تمام فعالیت هایی که در جهت حفظ، نگهداری، بهبود و ترمیم فضای داخلی ساختمان انجام می شود، مدیریت ساختمان گفته می شود. مهمترین وظیفه ی مدیریت ساختمان تامین خدمات مورد نیاز جهت نگهداری ساختمان با استفاده از مبالغی است که ماهانه از ساکنین ساختمان دریافت می دارد.

انجام این کار به طور کلی وظیفه ی سنگینی محسوب می شود و افراد کمی برای مدیریت ساختمان داوطلب می شوند. اما هرچقدر که ابعاد ساختمان بزرگتر و تعداد واحد های مسکونی بیشتر باشد، انجام وظایف و تصمیم گیری در مورد مشکلات آن نیز سخت تر خواهد بود.

حال تصور کنید که مدیریت ساختمان اطلاعات بیشتری نسبت به نحوه ساخت و فضای ساختمان داشته باشد. شناخت تمام امکانات و نقاط ضعف ساختمان، دانستن نکاتی از قبیل میزان دمای مورد نیاز شوفاژخانه جهت تامین گرمای بخش های مختلف ، میزان تبادل گرمایی دیوارهای داخلی و خارجی، نقشه تاسیساتی ساختمان و… به راحتی می توان حدس زد که با داشتن اطلاعات کافی ، مدیریت ساختمان آسان تر و راحت تر می شود و حتی خود ساکنین نیز می توانند از این اطلاعات جهت حفظ، نگهداری، تعمیرات و کاهش مصرف انرژی ساختمان استفاده نمایند.

کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM در مدیریت ساختمان

استفاده از نقشه های دو بعدی جهت ساخت و ساز، یک روش دیرینه  و سنتی است که پیمانکاران و سرمایه گذاران برای مدت صدها سال از آن استفاده کرده اند. اما امروزه این روش با ظهور تکنولوژی مدلسازی سه بعدی و واقعیت مجازی به سطحی بالاتر و حرفه ای تر ارتقا پیدا کرده است. برای مدلسازی سه بعدی ساختمان از نقشه ها و طرح های دو بعدی اولیه استفاده می شود. سپس می توان با کمک افزودن اطلاعات زمان، هزینه، موقعیت جغرافیایی و… پیش بینی های بسیاری در روند اجرای ساخت و ساز انجام داد. بعنوان مثال می توانیم با مشاهده مطالعات نور روز یا توالی ساخت و ساز، زمان را در بعد چهارم به مدل ساختمان اضافه کنیم.

مدل سازی اطلاعات ساختمان، یا BIM، برای مدیران تاسیسات، کمک می کند راه هایی را بشناسیم که از طریق آن ها کارایی ساختمان  را بهبود بخشیم.

اما کاربرد BIM هنوز در کشور ما ایران به خوبی جا نیفتاده است و برای متخصصان و سرمایه گذاران سوالات زیادی ایجاد می کند.  به عنوان مثال “چگونه کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان می تواند به من – به عنوان یک مدیر تسهیلات یا املاک – کمک کند ؟” و “برای بهره مندی از مزایای BIM چه کاری باید انجام دهم؟”.

مزایای BIM

نرم افزار BIM کمک می کند که مدل های دیجیتالی از پروژه های ساختمانی تهیه کنیم. و این مدل اطلاعاتی ساختمان را باید بعنوان یک ذخیره متمرکز ی از اطلاعات ساختمان در نظر بگیریم که نتیجه و تاثیر هر گونه تصمیم و تغییر در مورد ساخت و نگهداری ساختمان را به خوبی نشان خواهد داد. و طرف های درگیر در پروژه با کمک این اطلاعات می توانند برنامه ریزی و پیش بینی های لازم را داشته باشند. ضمن اینکه به خوبی تاثیر تصمیمات مختلف بر کل پروژه را نشان می دهد.

BIM به طرفین درگیر در پروژه امکانات زیادی می دهد. به طور مثال معماران می توانند ایده های خود را با یک مدل جامع سه بعدی به پیمانکاران و سرمایه گذاران نشان داده و هزینه ها و نیازهای پروژه را به طور دقیق برآورد کنند. همچنین پیمانکاران با تغییر در برنامه زمانی و یا هزینه ها ، می توانند تاثیر تصمیمات مختلف بر اجزای دیگر پروژه را بررسی کنند. بنابراین مدلسازی اطلاعات ساختمان، بیش از هرچیز اختلافات و تداخلات موجود بین گروه های مختلف درگیر در پروژه را از بین برده و یک همکاری سازنده جهت برقراری ارتباط موثر وجلوگیری از سردرگمی در طول ساخت و ساز ایجاد می کند.

زمان، هزینه و اطلاعات پایدار ساختمان در مدل اطلاعاتی ساختمان ذخیره می شود و سالها قابل استفاده است. امروزه با کمک اپلیکیشن هایی که شرکت های ارائه دهنده خدمات BIM به مالکان و سرمایه گذاران تحویل میدهند، می توان به راحتی پروژه های در دست ساخت را مدیریت کرد و پس از اتمام و بهره برداری نیز اپلیکیشن هایی مختص همان سازه جهت مدیریت و نگهداری آن دریافت می کنند.

با توجه به هزینه های سرسام آور تعمیرات، سوخت، نظافت و به طور کلی نگهداری ساختمان، می توان نتیجه گرفت که اطلاعاتی که BIM می تواند در نگهداری و مدیریت ساختمان ارائه دهد بسیار قابل توجه است. زیرا داده های بسیاری از قبیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی، موقعیت زمینی که سازه در آن واقع شده است ، نقاط ضعف و قوت سازه را در بر می گیرد.

مدلسازی اطلاعات و بهره وری ساختمان

آیا ساختمان های امروزی بهینه هستند؟ آیا مصرف سوخت و انرژی، میزان نور دریافتی و حتی میزان استفاده از فضا در این ساختمان ها در بهترین و بیشترین بازده خود می باشد؟ آیا ساختمان های امروزی طول عمر کافی دارند؟ یا به سرعت فرسوده می شوند؟

ساختمان های امروزی، مجموعه بسیار پیچیده ای از هزاران جزء و فرآیندی هستند که بر طول عمر و عملکرد ساختمان تاثیر می گذارند. یک ساختمان با تکنولوژی بالا جنبه های عملکردی بسیاری شامل میزان مصرف انرژی ، میزان مصرف آب و برق، سلامت و ایمنی ساکنان، امنیت در مقابل زلزله، آتش سوزی و…، میزان فیلتر آلودگی هوا، آلودگی های صوتی و…، مدیریت مواد خطرناک و بسیاری موارد دیگر می باشد.

در همین راستا، BIM را می توان یک پلت فرم جامع و تعاملی از اجزای ساختمان جهت ایجاد مدل انرژی ، آلودگی و… در نظر گرفت که افزودن اطلاعات بیشتر برای هر جزء ساختمان، مطابقت این مدل با ساختمان دنیای واقعی بیشتر خواهد شد.

BIM می تواند میزان بهره مندی ساکنان از نور و گرمای روز، میزان فیلتر صدا، حرارت، آلودگی و… را درک کند و کامل ترین و کارآمد ترین مجموعه جهت تامین گرمایش و نور ساختمان (مانند اندازه پمپ، اندازه آبگرمکن یا شوفاژخانه ) را محاسبه نماید. تا بازده انرژی در حداکثر توان خود باشد یعنی سطح رفاه ساکنان ساختمان بیشترین حد خود و مصرف انرژی در کمترین حد ممکن باشد.

بنابراین مدلسازی اطلاعات ساختمان ، می تواند سبب ساخت ساختمان های کارآمد تر و پربازده تر شود.

کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان برای مدیریت ساختمان

یک ضرب المثل مشهور می گوید: ” اگر اطلاعات درستی نداشته باشید، تصمیم درستی نمی توانید بگیرید!”

پس از ساخت و بهره برداری از ساختمان نیز BIM همچنان مورد نیاز است. مهم است که ساکنین ساختمان ها توانایی اندازه گیری و نظارت بر مصرف انرژی خود را داشته باشند. تحقیقات آکادمیک نشان داده است که اندازه گیری و پایش مصرف سوخت ساختمان، و تاثیر آن بر کاربری ساختمان منجر به تغییر رفتار و کاهش مصرف انرژی شده است.

اندازه گیری و نظارت بر مصرف (انرژی گرمایی، برق، آب و…) اطلاعاتی در اختیار مدیران و ساکنین ساختمان ها قرار می دهد که به  آنها در اتخاذ تصمیمات مناسب تر جهت کاهش مصرف خود کمک می نماید و ساختمان هایی که مدل اطلاعاتی آن ها در دسترس می باشد، می توانند به راحتی از داده های موجود جهت مدیریت ساختمان استفاده نمایند.

جمع بندی و نتیجه گیری

هرچند که طراحان و مدیران ساخت و ساز برای مدت یک یا دو سال مسئولیت ساختمانی که ساخته شده است را به عهده می گیرند، اما برای ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده و در قبال عملیات نگهداری و بازسازی ساختمان هیچ مسئولیتی ندارند. بنابراین داشتن اطلاعات ضروری در مورد نحوه عملکرد ساختمان به مالکان و ساکنین بسیار کمک می کند. اطلاعاتی از قبیل مصرف انرژی، بهبود ایمنی و سلامت، مزایای زیست محیطی و…

کاربرد رو به گسترش مدلسازی اطلاعات ساختمان، می تواند نحوه استفاده و عملکرد ساختمان ها را در طول چرخه عمرشان بهبود بخشد و آینده بهتری برای ساکنین و مالکان آن به ارمغان بیاورد.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش محمد رسول بهاری

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.