سیستم صوتی در خودرو همیشه به عنوان یکی از ابزارهای بسیار هیجان انگیز برای خودرو شناخته شده است. اما زمانی ممکن است این سیستم مانند سایر سیستم های موجود در اتومبیل با خلل مواجه شود و یا بلندگوها از کار بیافتند. بلندگوهای اتومبیل با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. این امر به‌ویژه در مورد نوع بلندگوهای (OE) با کیفیت پایین که اکثر خودروها و کامیون‌ها به آن‌ها مجهز هستند، درست است. اجزای داخلی اتومبیل‌ها معمولاً با استفاده زیاد و با مرور زمان از بین می‌روند.

در این مطلب از پین‌ورک به معرفی علل از کار افتادن بلندگوهای اتومبیل می‌پردازیم و با این مشکل آشنا می‌شویم. امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما سودمند و کاربردی باشد.

چرا بلندگوهای اتومبیل من از کار افتاده‌اند؟

بلندگوهای اتومبیل گاهی ممکن است به یک‌باره خراب شوند. در برخی موارد بلندگوهای اتومبیل بدون هیچ دلیل خاصی از کار می‌افتند، مثلاً ممکن است هنگام بلند کردن صدا به یک‌باره خراب شوند. هنگامی‌که همه بلندگوهای سیستم صوتی اتومبیل همه با هم در یک زمان خراب شوند، مشکل معمولاً در آمپر یا سیم‌کشی خودرو است.

در برخی موارد، مشکلی در مورد سیم‌کشی بین واحدها و یک بلندگو باعث می‌شود که همه بلندگوها در یک سیستم صوتی کل اتومبیل به یک‌باره قطع شوند.

به‌منظور برطرف کردن این نوع مشکل، باید عیب‌یابی را در دستور کار قرار دهیم.

تصمیم به استفاده از تقویت‌کننده‌ها

اگر سیستم اصلی شما روشن باشد، اما صدایی از بلندگوهای اتومبیل دریافت نمی‌کنید، به‌راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که مشکل بلندگوها هستند؛ اما روشن بودن سیستم مرکزی لزوماً به معنای درست‌کار کردن آن نیست. قبل از انجام هر کار دیگری، شما باید:

  1. چک کنید که سیستم صوتی اتومبیل شما در حالت ضد سرقت قرار نگرفته باشد.
  2. تنظیمات صدا و اتصالات آن را بررسی کنید.
  3. ورودی‌های مختلف صوتی (یعنی رادیو، پخش‌کننده سی دی، ورودی کمکی و غیره) را تست کنید.
  4. هر فیوز پردازنده را آزمایش کنید.
  5. سیم‌های شل یا وایرلس را بررسی کنید.

بلندگو

اگر قادر به یافتن مشکلی در سیستم نیستید، باید تعیین کنید که آیا شما یک تقویت‌کننده خارجی دارید یا خیر. در سیستم‌های صوتی اتومبیل که از آمپرهای خارجی (OEM) استفاده می‌کنند، آمپر شایع‌ترین علت بروز این نوع مشکل است، زیرا سیستم صوتی مجبور است از طریق آن بلندگوها شارژ کند. در روند بررسی آمپر شما باید:

روشن بودن تقویت‌کننده را چک کنید.

به حالت “محافظت” رفتن یا نرفتن آمپر را مشخص کنید.

سیم‌های بلندگو و ورودی یا سیم‌های خروجی را بررسی نمایید.

فیوزهای درونی و پردازنده را تست کنید

اگرچه مشکلات بسیار متعددی درباره تقویت‌کننده‌های ماشین وجود دارد که می‌توانید به‌تنهایی آن‌ها را شناسایی و برطرف کنید، اما ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که نتوانید تشخیص دهید که مشکل به وجود آمده دلیلش چیست. در این حالت، ممکن است لازم باشد که “آمپلی فایر” را بررسی نمایید تا چک کنید که همه بلندگوهای اتومبیل در حال کار هستند، در این مرحله می‌توانید از “آمپلی فایر” داخلی دستگاه استفاده نمایید یا آمپلی فایر جدیدی نصب کنید.

بررسی سیم‌کشی بلندگوهای اتومبیل

هنگامی‌که تنظیمات سیستم مرکزی خودرو خود را بررسی کردید، ممکن است متوجه شوید که آن‌ها روی یک بلندگو یا بلندگوهایی که خراب هستند تنظیم‌شده‌اند و با انتقال تنظیمات آن به بلندگو یا بلندگوهایی که کار می‌کنند، می‌توانید صدا را دریافت کنید. در این حالت، شما در حال بررسی مشکلی در سیم‌کشی استریو خودرو یا بلندگوهای معیوب هستید.

بلندگو

ازآنجایی‌که سیم‌های بلندگو اغلب در پشت صندلی‌ها یا در زیر صندلی‌ها قرارگرفته‌اند، بازرسی دقیق آن‌ها دشوار است. بسته به وضعیت شما، بررسی مداوم بین سر هر سیم (در قسمت آمپر) و انتهای دیگر در هر بلندگو آسان‌تر است. اگر در این زمینه هیچ‌گونه مشکلی وجود نداشته باشد، این بدان معنی است که سیم‌ها در جایی اتصالی دارد و باعث بروز مشکل شده است. از طرف دیگر، ممکن است به دلیل کوتاه بودن سیم، آن‌ها کشیده شوند و در سیستم صوتی اتومبیل اختلال ایجاد نمایند.

اگر بلندگوهای اتومبیل شما در درب‌ها نصب‌شده‌اند، پس نقطه مشترک خرابی در جایی است که سیم بلندگو از بین درب و قاب درب عبور می‌کند. اگرچه سیم‌کشی درب به‌طورمعمول توسط ورق‌های لاستیکی سخت محافظت می‌شود، به دلیل فشارهای مکرر که ناشی از باز و بسته شدن درب اتومبیل است، سیم‌ها هنوز هم می‌توانند به‌مرورزمان خراب شوند. با توجه به این نکته، به دلیل اینکه شما دائماً درب‌ها را باز و بسته می‌کنید، بهتر است به‌طور مرتب آن‌ها را چک نمایید. اگر فهمیدید که یک بلندگو به این دلیل خراب‌شده است، باید فکر چاره‌ای بکنید.

تست بلندگوهای اتومبیل

روش دیگر برای تست اسپیکرها و نیز بررسی سیم‌کشی‌ها، تعویض مرتب برخی از سیم بلندگوها و به‌کارگیری سیم‌های جدید و موقتی برای هر بلندگو است. از آنجا این سیم‌ها موقتی است، شما باید با بررسی بردن پانل‌های درب، بلندگوها را دائماً سرویس کنید، اما لازم نیست که سیم‌های جدید را چک کنید.

اگر بلندگوها با سیم‌های جدید کار کنند، این شرایط بدان معنی است که قطعاً مشکل از سیم‌کشی قدیمی است، در این صورت به‌کارگیری سیم‌های جدید مشکل را برطرف می‌کند.

همچنین می‌توانید بلندگوهای اتومبیل را با وصل کردن سیم‌کشی از آمپر و بررسی سیم‌های مثبت و منفی هر بلندگو، به بست‌های مثبت و منفی یک باتری ۱٫۵ ولتی، «تست» کنید.

اگر سیم بلندگوها خراب نشده‌اند و بلندگوها نیز درست کار نمی‌کنند، هنگام اتصال سیم‌ها به بست‌های باتری، صدای بسیار ضعیفی را خواهید شنید. با این حال، این واقعیت که شما می‌توانید یک صدای خوب و کاملاً واضح را از بلندگو با باتری ۱٫۵ ولت دریافت کنید، لزوماً به معنای این نیست که بلندگو در وضعیت خوبی قرار دارد و بلندگوهای اتومبیل شما سالم هستند.

اگر تمامی این موارد را چک کردید ولی باز هم بلندگوهای شما درست نشد، وقت آن است که بلندگوهای اتومبیل خود را به‌طور کامل تعویض کنید. بااین‌حال، شما باید سعی کنید این کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید تا در آینده باز هم دچار مشکل نشوید.

علاوه بر این باید در انتخاب نوع بلندگو نیز دقت کنید و مناسب‌ترین را برای خودرو خود انتخاب کنید، اگرچه انتخاب بلندگوهای خوب نیاز به اطلاعات تخصصی دارد، پس در این زمینه نیز باید از افراد حرفه‌ای و کار بلد کمک بخواهید.

بلندگو

چه زمانی می‌توان گفت که بلندگوهای اتومبیل خراب‌شده‌اند؟

بسیار آسان است که بگویید چه زمانی بلندگوهای اتومبیل خراب‌شده‌اند، زیرا بلافاصله متوجه خواهید شد که آن‌ها کار نمی‌کنند یا دیگر صدایی طبیعی ندارند.

مطمئن‌ترین روش برای تست و تشخیص سالم بودن بلندگوهای اتومبیل، پخش موسیقی و بررسی کیفیت صدای پخش شده است. اگر هیچ‌گونه اتصالی بین بست‌های بلندگو وجود نداشته باشد، این بدان معناست که بلندگوها خراب‌شده‌اند. شما می‌توانید به‌راحتی با بررسی مکرر بلندگوها از بروز مشکلات جدی خودداری نمایید.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما در ابتدا تست سیستم صوتی و تست بلندگوهای اتومبیل به صورت مجزا است و اگر مشکل حل نشد بهتر است از بلندگوهای جدید برای خودرو خود استفاده نمایید.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.