در صورتی که چند قطره رنگ روی موکت، فرش یا لباس بریزد آن را می شویید ولی از بین بردن لکه رنگ از روی مبل به این سادگی ها نیست. پارچه مبل را نمی توانید به روش های معمول شستشو دهید برای پاک کردن لکه رنگ از روی مبل همیشه دو نکته مهم را در نظر داشته باشید.

اول آنکه هرچه سریع تر عمل کنید، احتمال تثبیت شدن لکه کمتر است و شانس بیشتری برای از بین بردن آن دارید. نکته دوم این که پس از لکه بری تا زمانی که مبل کاملا خشک نشده نباید روی آن بنشینید. زیرا ممکن است در قسمت نم دار اسفنج آسیب ببینند.

مبل شویی در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

از بین بردن لکه رنگ از روی مبل با مایع ظرف شویی

از بین بردن لکه رنگ از روی مبل با مایع ظرف شویی

شاید چکیدن چند قطره رنگ مو روی مبل فاجعه به نظر بیاید. اما اگر قبل از خشک شدن لکه دست به کار شوید، به احتمال زیاد می توانید آن را کاملا پاک کنید. برای از بین بردن لکه رنگ از روی مبل در یک کاسه ۳ پیمانه آب سرد و ۱ پیمانه مایع ظرف شویی بریزید و خوب هم بزنید.

سپس با تکه ای اسفنج یا یک دستمال سفید این محلول را از قسمت داخل به خارج لکه بکشید دقت کنید که لکه رنگ مو را به بقیه قسمت ها پخش نکنید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا لکه رنگ کاملا پاک شود. سپس با آب و دستمال مرطوب مایع ظرفشویی را از روی مبل تمیز کنید. برای  از بین بردن لکه قهوه از روی مبل هم راهکارهای ساده ای وجود دارد که در مطالب قبلی به آن اشاره شده.

استفاده از شامپو فرش برای از بین بردن لکه رنگ از روی مبل

شامپو فرش برای از بین بردن لکه رنگ از روی مبل

در صورتی که رنگ آکرلیک یا رنگ لاتکس روی مبل لکه ایجاد کرده است، باید فورا برای تمیز کردن آن اقدام کنید زیرا این رنگ ها پس از خشک شدن با آب تمیز نمی شوند.

برای از بین بردن لکه رنگ از روی مبل ابتدا مقداری شامپو فرش یا یک ماده شوینده ملایم را در آب حل کنید و کف آن را با مسواک، اسفنج یا یک پارچه سفید روی لکه بکشید تا لکه تمیز شود. در صورتی که لکه تازه و کوچک باشد، با همین روش ساده از بین خواهد رفت. دقت کنید که فقط از کف برای تمیز کردن استفاده کنید نه خود محلول.

از بین بردن لکه های رنگ آکرلیک سرسخت از روی مبل

پاک کردن لک آکریلیک از لباس و مبل

اگر لکه رنگ آکرلیک یا لاتکس قدیمی روی مبل باقی مانده و با روش قبل از بین نرفته است، ناچار به استفاده از استون هستید. حتما می دانید که استون رنگ بعضی از پارچه ها را هم از بین می برد. به همین دلیل ابتدا استون را روی یک دستمال بریزید و آن را روی قسمت کوچکی از مبل که دیده نمی شود (مانند پشت یا زیر مبل) بمالید.

در صورتی که پس از ده دقیقه تغییری در رنگ پارچه مبل ایجاد نشد، برای تمیز کردن لکه رنگ از روی مبل با حرکات ضربه ای دستمال آغشته به استون را روی لکه رنگ بزنید. وقتی لکه کاملا تمیز شد، فورا با دستمال مرطوب و آب روکش مبل را تمیز کنید تا استون به آن صدمه نزند.

از بین بردن لکه رنگ از روی مبل دشوار است پس موفع کار با رنگ روی مبل ها را با پارچه بپوشانید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش افسانه رجب پور

درباره نویسنده

افسانه هستم نوشتن برای من یک تفریح دوست داشتنی است که همه وقتم را پر کرده است. کشف ناشناخته ها و آموختن مطالب جدید همیشه برایم شیرین است. به نظرم در عصر ارتباطات و تکتولوژی هنوز هم نوشتن بهترین راه ارتباطی است.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  07-03-2020

  سلام. یه تیکه از دسته ی مبل رنگ روغن(قهوه ای)ریخته.ما اون قسمت که پخش شده بود رو پاک کردیم ولی یه قسمت رنگ مونده و ازبین نمیره…چی کار باید کرد؟

   افسانه رجب پور 09-04-2020

   سلام دوست عزیز میتونید از تینر یا روغن برزک استفاده کنید ?

  Mr 07-03-2020

  سلام. یه تیکه از دسته ی مبل رنگ روغن(قهوه ای)ریخته.ما اون قسمت که پخش شده بود رو پاک کردیم ولی یه قسمت رنگ مونده و ازبین نمیره…چی کار باید کرد؟

   افسانه رجب پور 09-04-2020

   سلام دوست عزیز برای از بین بردن رنگ از چوب میتونید از تینر یا روغن برزک استفاده کنید ?

  نسرین 16-08-2020

  روی مبلم رنگ لباس دراومده چه جوری تمیز کنم