پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

چگونه هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

تمیز کردن هود آشپزخانه

در نظافت آشپزخانه معمولا تمیز کردن هود آشپزخانه به راحتی نادیده گرفته می شود. این در حالی است که هود باید بصورت منظم تمیز شود، تا از خطر آتش سوزی، تجمیع باکتری ها و جرم و خیلی از مشکلات دیگر جلوگیری شود. اگر بصورت منظم عادت به تمیز کردن هود آشپزخانه دارید، کار سختی در پیش نخواهید داشت؛ البته که برای تمیز کردن آن به شوینده هائی قوی تر از شوینده های معمول سایر سطوح نیاز خواهید داشت. حالا با توجه به نوع هود، به راحتی امکان تمیز کردن و تعویض فیلتر آن را در فواصل زمانی بیشتر خواهید داشت.

روش اول تمیز کردن هود آشپزخانه : شستشوی بدنه‌ی خارجی هود

 • با توجه به نوع هود یک شوینده­ی مناسب انتخاب نمائید. هودهای آشپزخانه در انواع مختلف جنس بدنه تولید می­شوند. در هنگام استفاده از شوینده به نوع جنس هود خود توجه کنید تا به آن آسیبی وارد نکنید. چند مثال :
 • برای جنس های پلاستیکی و وینیل، از شوینده های چند کاره و محلول آب گرم و شوینده های عادی استفاده کنید.
 • برای بدنه های استیل تنها از محلول آب گرم و شوینده های معمولی استفاده کنید.
 • برای بدنه های مسی هم از پاک کننده های مس استفاده کنید.

تمیز کردن هود آشپزخانه

 

 • روی هود را دستمال بکشید. پاک کردن فضای خارجی هود تا زمانی که از گاز دور باشد، کار آسانی است. خیلی راحت به وسیله ی شوینده آن را اسپری کنید و دستمال بکشید. اگر بر روی شوینده­ی شما نوشته است: کمی روی سطح باقی بماند؛ اجازه دهید چند دقیقه مانده و سپس دستمال بکشید.
 • هود را خشک کنید. هود را با یک دستمال تمیز و خشک و یا با حوله آشپزخانه خشک کنید. تمامی ردهای به جا مانده از شوینده را پاک کنید. اگر همچنان بر روی آن لکه و ردهائی وجود دارد، تا رسید به یک بدنه تمیز و برق افتاده به دستمال کشیدن ادامه دهید.

تمیز کردن هود آشپزخانه

روش دوم تمیز کردن هود آشپزخانه : تمیز کردن داخل هود آشپزخانه 

 • در صورت نیاز کمی به آن بخار بدهید. به زیر هود نگاهی بیاندازید، اگر حجم جرم، خیلی زیاد بود؛ یک قابلمه بزرگ را تا ¾ پر از آب کرده و بر روی گاز قرار دهید. درب قابلمه را بردارید و بگذارید برای ۳۰ دقیقه و یا بیشتر به جوشیدن ادامه دهد. این کار باعث می شود تا جرم های داخل هود سست شوند.
 • بگذارید روی گاز کاملا خنک شود. حواستان باشد برای اینکه دستتان به راحتی به داخل هود برسد باید بر روی گاز خم شوید. قابلمه را بر روی یک سطح نسوز گذاشته و اجازه دهید تا شعله های گاز خنک شده، و سپس به تمیز کردن داخل هود مشغول شوید.

بخار دادن به هود آشپزخانه

 • بصورت آزمایشی داخل هود را با شوینده اسپری نمائید. اگر آلودگی های داخلی هود با یک شوینده ی معمولی پاک می شود که عالی است؛ در غیر اینصورت به اسپری های قوی تری برای چربی زدائی نیاز خواهید داشت. فراموش نکنید، ابتدا یک بخش کوچک را اسپری کرده و سپس به کل هود اسپری بزنید. توجه کنید که رنگ و جنس هود به شوینده واکنش منفی نشان ندهد.
 • مجددا یادآوری می­کنیم، حتما دستورالعمل شوینده­ی خود را مطالعه کنید تا از مناسب بودن آن برای انواع جنس ها آگاه شوید.

اسپری کردن روی هود

 • اسپری کنید و دستمال بکشید. ابتدا روی بطری شوینده را برای روش صحیح استفاده مطالعه کنید. از دستکش در صورت نیاز استفاده کنید. در صورتی که از شوینده های قوی استفاده می کنید، پنجره ها را باز بگذارید و یا هواکش را روشن کنید. حالا داخل هود را اسپری کرده و با یک اسفنج، پارچه تمیز و یا دستمال حوله ای آشپزخانه مشغول به تمیزکاری شوید.
 • برخی از شوینده ها را باید با سرعت دستمال کشید و پاک کرد. برخی دیگر اما باید کمی بر روی هود بمانند، تا آلودگی ها و جرم ها را سست کرده و سپس پاک شوند.
 • دوباره با حوله مرطوب دستمال بکشید. شوینده های قوی معمولا رد، لک و بو به جای می گذارند. پس از تمیز کردن، یک دستمال و یا حوله آشپزخانه را کمی مرطوب کنید. حالا داخل هود را برای پاک کردن هر اثری از مواد شیمیائی شوینده ها دستمال بکشید. اکنون با یک دستمال خشک، کل هود را خشک کنید.
 • به طور منظم هود خود را تمیز کنید. به میزانی که بین هر بار تمیز کاری هود، وقفه ایجاد شود، تمیز کردن آن سخت تر می شود. شستشوی هود را هم به برنامه­ی روتین تمیز کردن آشپزخانه بیافزائید. اگر غذائی دارای روغن زیاد بود و یا در حین پخت و پز ذرات زیادی از غذا به بیرون پاشید؛ حتما بلافاصله بعد از خنک شدن گاز به پاک کردن هود مشغول شوید.
همین حالا بخوانید!
راه های از بین بردن لکه نوشابه از روی تشک

روش سوم تمیز کردن هود آشپزخانه : تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه 

 • بصورت ماهیانه فیلترها را چک کنید. هود آشپزخانه را بصورت منظم، روزانه یا هفتگی تمیز کنید؛ اما فیلترهای هود به تمیزکاری دیر به دیرتری نیاز دارند. ( مگر اینکه به یکباره حجم زیادی غذا تهیه و یا سرخ نمائید. ) برای تمیز کردن فیلترها، هر یکماه یکبار اقدام کنید. اگر خیلی لک و کثیف بودند، بلافاصله به تعویض آنها اقدام نمائید.

چک کردن فیلتر هود

 • فیلتر را جدا کنید. فیلترها معمولا به چند روش مختلف در هود جایگذاری شده اند. در تمیز کردن هود آشپزخانه، ابتدا به آن نگاهی بیندازید. احتمالا با یکی از روشهای زیر به هود متصل هستند:
 • با یک “بست” که با چرخش، آزاد و بسته می شود.
 • به وسیله ی یک “ضامن” و یا “چفت” که باید با فشار دادن آن، فیلتر را آزاد کنید.
 • ” لبه های گیرنده” که تنها کافی است، کمی فیلتر را بکشید تا رها شود.
 • و اتصال بوسیله­ی “پیچ”
 • پارچه و زغال های فیلتر هود را تعویض کنید. اگر فیلتر هود شما از این دو جنس تشکیل شده است، آنها را تمیز نکنید. فقط آنها را دور انداخته و اجزای جدید را به جای آنها قرار دهید. به خاطر داشته باشید در رابطه با فیلترهای زغالی، تنها در صورتی که از هودهای بدون داکت استفاده می کنید، اقدام به تعویض آنها نمائید.
 • هودهای بدون داکت، دسته­ای از هودها هستند که، خروجیِ فن آنها هوای مکیده شده را پس از تصفیه، دوباره به آشپزخانه باز می گرداند. اگر خروجی فن هود هوای پاک به آشپزخانه می دهد، نیازی به تعویض فیلترهای زغالی نیست.

تعویض فیلتر هود

 • بخش­های آهنی فیلتر را در محلول آب گرم و شوینده قرار دهید. سینک ظرفشویی را با آب گرم پر کنید. برای شست و شوی معمول، کمی شوینده­ی عادی و برای شستشوی عمیق تر و چربی زدائی کمی شوینده­ی قوی تر به آن بیافزائید. بگذارید فیلترها از ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت در این محلول باقی بمانند. سپس آنها را در آب تکان دهید تا تمامی آلودگی ها از آن جدا شوند. برای جدا کردن جرم های سر سخت تر، از یک برس استفاده کنید. سپس با فشار زیاد آب آنها را آبکشی کنید. پس از این مرحله :
 • آنها را بر روی یک حوله تمیز و یا آب چکان ظرفشویی قرار داده تا با هوا خشک شوند؛ و سپس آنها را بر روی هود آشپزخانه نصب کنید.
0/5 ( 0 نظر )
۰
نویسنده مطلب زهرا طباطبایی
زهرا طباطبایی هستم! از روز های اول فعالیت "مجله پین ورک" دست به قلم شدم و نوشتم و یاد گرفتم و با بزرگ شدنش من هم بزرگ تر شدم... و توی این مدت، به قول " آنتوان کلیما " همیشه برام خود نوشتن مهم بوده; خیلی مهم تر از انتشارش!!! امیدوارم قلمم رو دوست داشته باشید :)

بدون دیدگاه