خرگوش‌ها حیواناتی بسیار زیبایی هستند که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان حیوانات خانگی، نگه‌داری کرد. حتی با گوش‌های فلاپی، بینی‌های کوچک و چهره‌های ناز، خرگوش‌ها نیز، نیاز به مراقبت بالایی دارند. با وقت گذاشتن در تصمیم‌گیری آگاهانه برای خرید و مراقبت از خرگوش، به خرگوش خود کمک خواهید کرد که زندگی طولانی و شادی داشته باشد. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع راهنمای خرید خرگوش می‌پردازیم. امیدوارم از این مطلب لذت ببرید.

قسمت اول | خرید خرگوش

راهنمای خرید خرگوش

درخواست نظافتچی منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

۱ . خرگوش را از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید.

برای خرید خرگوش ،خرگوش‌های فروشگاه‌های حیوانات اهلی احتمالاً از مراکز پرورش انبوه به دست می‌آیند که تمایل دارند بیشتر از تأمین یک محیط سالم برای پرورش و پرورش حیوانات، روی سودآوری متمرکز شوند. علاوه بر این، خرگوش‌های جوان در فروشگاه‌های حیوانات اهلی ممکن است با توجه به استرس زندگی در یک فروشگاه حیوانات خانگی و تغییرات قابل‌توجه در رژیم غذایی، به‌ویژه در معرض مشکلات گوارشی قرار بگیرند.

 • هنگامی‌که به یک فروشگاه حیوانات خانگی می‌روید، از پرسنل در مورد محل زندگی حیوانات سؤال کنید. اگر نمی‌توانید بررسی کنید که خرگوش از یک پرورش‌دهنده معتبر یا پناهگاه حیوانات گرفته‌شده، در خرید خرگوش از فروشگاه حیوانات خانگی، تجدیدنظر کنید.

خرید خرگوش

۲ . خرگوش خود را از طریق یک پناهگاه محلی حیوانات یا گروه نجات بخرید.

برای خرید خرگوش آن‌ها را از طریق یک پناهگاه محلی حیوانات یا گروه نجات بخرید. در مقایسه با کارمندان یک فروشگاه حیوانات خانگی، کارکنان یک پناهگاه حیوانات یا گروه نجات به‌احتمال‌زیاد دانش عمیقی در مورد مراقبت از خرگوش دارند. علاوه بر این، خرگوش‌ها در یک پناهگاه حیوانات یا گروه نجات نسبت به یک فروشگاه حیوانات اهلی سالم‌تر و بهتر هستند.

 • قبل از خرید خرگوش، به پناهگاه یا گروه نجات مراجعه کنید. سؤالاتی را در مورد چگونگی مراقبت از خرگوش خود، چگونگی تعیین خرگوش برای نگه‌داری، روند پذیرش یک خرگوش و مراقبت‌های بعد از پذیرش بپرسید.
 • پناهگاه‌های حیوانات و گروه‌های نجات غالباً باهم مشترک می‌شوند تا خانه‌های خوبی برای مراقبت از خرگوش‌ها پیدا کنند.
 • همچنین پیدا کردن یک خرگوش از طریق آژانس‌های خصوصی پذیرش خرگوش را در نظر بگیرید.
 • خرگوش‌های پیداشده توسط گروه نجات معمولاً ارزان‌تر از خرگوش‌های فروشگاه‌های حیوانات اهلی یا پرورش‌دهندگان هستند، زیرا آن‌ها معمولاً سم‌زدایی، واکسیناسیون و میکروچیپ دارند. آن‌ها ممکن است کمی در پناهگاه هزینه بیشتری داشته باشند، اما در درازمدت خرید آن‌ها در آنجا ارزان‌تر خواهد بود، زیرا شستشو، میکروچیپ، واکسیناسیون می‌تواند صدها دلار برای شما هزینه کند.

نحوه خرید خرگوش

۳ . خرگوش را از یک پرورش‌دهنده معتبر خرگوش بخرید.

خرید خرگوش از پرورش‌دهنده خرگوش گزینه دیگری است. بااین‌حال، آگاه باشید که همه پرورش‌دهندگان مراقبت صحیح از خرگوش را انجام نمی‌دهند یا حتی از شیوه‌های مناسب پرورش آن‌ها آگاه نیستند. متأسفانه، برخی از پرورش‌دهندگان ممکن است به دنبال کسب درامد به ساده‌ترین روش ممکن باشند. برای شناسایی یک پرورش‌دهنده معتبر، از یک دامپزشک متخصص یا یک دوست قابل‌اعتماد که صاحب خرگوش است، کمک بخواهید. همچنین می‌توانید از نمایشگاه‌های خرگوش برای کسب اطلاعات در مورد پرورش‌دهندگان خرگوش در منطقه خود دیدن کنید.

 • یک پرورش‌دهنده خوب باید با عشق واقعی به کارهایی که انجام می‌دهند و نه‌تنها برای سود، انگیزه داشته باشد. آن‌ها باید خوشحال شوند که در مورد خرگوش اطلاعاتی را ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین باید بررسی کنند که آیا مشتریان آن‌ها توانایی مراقبت از خرگوش را دارند یا خیر.
 • هنگام بازدید از یک پرورشگاه خرگوش، از نزدیک به محل پرورش آن دقت کنید. باید تمیز و مرتب باشد و خرگوش‌ها سالم و شاد باشند.
 • از پرورش‌دهنده در مورد شیوه‌های تولیدمثل سؤال کنید و سوابق تولید و ژنتیک خرگوش را بخواهید.
 •  یک پرورش‌دهنده معتبر باید بتواند اشخاص دیگری را که خرگوش را از وی خریداری کرده‌اند را به شما معرفی کند. علاوه بر این، او باید رابطه خوبی با یک دامپزشک متخصص داشته باشد.
 • اگر به پرورش‌دهنده خاصی علاقه دارید، اطمینان حاصل کنید که وی تضمین بهداشت کتبی را برای شما فراهم می‌کند. پرورش‌دهنده باید به شما فرصت بدهد تا قبل از خرید خرگوش، ضمانت‌نامه را بخوانید و مطمئن شوید.

خرید خرگوش

۴ . خرگوش را ازنظر علائم بیماری بررسی کنید.

قبل از خرید خرگوش ،خرگوش را ازنظر علائم بیماری بررسی کنید. گرچه احتمال دارد خرگوش گرفته‌شده از یک پناهگاه معتبر حیوانات، گروه نجات یا پرورش‌دهنده سالم باشد، اما بازهم ایده خوبی برای بررسی خرگوش برای برسی علائم بیماری است. به‌عنوان‌مثال، اگر بینی خرگوش آبریزش داشته باشد یا در تنفس مشکل داشته باشد، ممکن است دچار عفونت تنفسی شود. اگر خرگوش سرخود را کج کند، ممکن است عفونت داخلی گوش داشته باشد.

 •  اگر مطمئن نیستید که چگونه خرگوش را معاینه کنید، از پرورش‌دهنده، کارمندان سرپناه حیوانات یا یک دامپزشک متخصص بخواهید تا شمارا از طریق معاینه فیزیکی خرگوش کمک کند. آن‌ها می‌توانند به شما در فهمیدن علائم سلامتی و بیماری یاری دهند.
 • اگر خرگوش بیمار شد، در مورد نحوه برخورد با خرگوش سؤال کنید و بپرسید که آیا پس از معالجه هنوز خرگوش قابل‌استفاده خواهد بود یا خیر.

خرید خرگوش

۵ . خرگوشی را بخرید که در سن مناسب باشد.

هیچ خرگوشی را نباید خریداری کنید تا حداقل هشت هفته داشته باشد. در این سن، خرگوش کاملاً از مادرش شیر گرفته و قادر به خوردن غذاهای جامد خواهد بود. از هر جا که خرگوش را خریداری می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها خرگوش‌هایی را که کمتر از هشت هفته عمر دارند را نمی‌فروشند. این‌یکی از نشانه‌های شیوه‌های پرورش غیراخلاقی حیوانات است.

خرید خرگوش

 ۶ . در نظر داشته باشید که بهتر است بیش از یک خرگوش بخرید.

در نظر داشته باشید که بهتر است بیش از یک خرگوش بخرید. خرچنگ‌ها حیوانات بسیار اجتماعی‌ای هستند و بدون همسرشان ممکن است که بسیار تنها شوند. گفته می‌شود، خرید خرگوش آن‌قدر ساده نیست که دو یا چند خرگوش را هم‌زمان خریداری کنید. خرگوش‌ها می‌توانند در مورد همسرانشان بسیار حساس باشند، بنابراین شما نیاز به داشتن چند خرگوش دارید.

 • توصیه می‌شود که جفت شدن زن و مرد در نظر گرفته شود، اما جفت شدن باهم جنس نیز می‌تواند مؤثر باشد. دو خرگوش ماده باهم خوب هستند، اما دو خرگوش نر معمولاً باهم می‌جنگند.
 • اطمینان حاصل کنید که خرگوش‌ها قبل از جمع شدن، خنثی‌شده باشند. خرگوش‌های دست‌نخورده به دلیل بیماری جنسی می‌توانند رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به همسران خود نشان دهند و همچنین عادت جویدن داشته باشند.
 • تنظیم یک محدوده برای دو خرگوش مفید است. پناهگاه‌های حیوانات ممکن است یک قسمت جداگانه داشته باشند که خرگوش‌ها بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. این به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا جفت شدن آن‌ها وفق بوده است یا خیر.

خرید خرگوش

۷ . لوازم اولیه را خریداری کنید.

برای زندگی سالم و شاد خرگوش در خانه خود، خرگوش شما به تعدادی لوازم نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال، شما به یک محفظه بزرگ و چند سطحی نیاز خواهید داشت که می‌توانید از فروشگاه حیوان خانگی خود خریداری کنید. علاوه بر این، به غذاهای خرگوش، یک بطری آب، یک جعبه و اسباب‌بازی‌های زیادی برای جویدن نیاز خواهید داشت.

 • همچنین لازم است برای خرید تختخواب از ابزاری (مانند تراشه‌های آسپن، کاغذ، نی) استفاده کنید.
 • یک دستمال مرطوب و ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن قفس خرگوش مفید خواهد بود.
 • خرگوش شما به جعبه لانه نیز احتیاج دارد که بتواند بخوابد و استراحت کند.
 • علاوه بر خرید سبزیجات تازه از فروشگاه‌های مواد غذایی، برای تغذیه خرگوش خود باید غذاهای تازه و یونجه را نیز از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید.
 • کارکنان فروشگاه حیوانات خانگی می‌توانند با خرید کلیه وسایل موردنیاز خرگوش به شما کمک بیشتری کنند.

قسمت دوم | تصمیم به خرید خرگوش

خرید خرگوش

۱ . هزینه‌های داشتن یک خرگوش را محاسبه کنید.

هزینه‌های داشتن یک خرگوش را محاسبه کنید. هزینه‌های اولیه و طولانی‌مدت داشتن یک خرگوش می‌تواند به‌سرعت اضافه شود. هزینه‌های اولیه معمولاً بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است و مراقبت‌های طولانی‌مدت ممکن است حدود ۱۰۰۰ دلار در سال برای شما هزینه داشته باشد که خدمات دامپزشکی هم شامل می‌شود. قبل از خرید خرگوش، بودجه خود را برسی کنید تا مشخص کنید آیا می‌توانید به‌راحتی از عهده مراقبت از آن برآیید یا خیر.

 • هزینه‌های اولیه شامل مسکن، ظروف غذا، محافظ برقی، یک جعبه بستر و اسباب‌بازی‌ها هستند.
 • هزینه‌های جاری شامل سبزیجات تازه، یونجه و بستر است.
 • هزینه‌های اتفاقی مانند مراقبت‌های دامپزشکی و اثاث و جایگزینی اسباب‌بازی‌ها، می‌تواند هزینه مراقبت را افزایش دهد.

خرید خرگوش

۲ . در نظر بگیرید که آیا وقت کافی برای داشتن یک خرگوش دارید یا خیر!

داشتن یک خرگوش به‌عنوان حیوان خانگی ممکن است وقت‌گیر باشد. برای مثال، شما باید روزانه دو بار به خرگوش خود غذا دهید، روزانه یک‌بار قفسان را مرتب کرده و یک‌بار در هفته قفس آن را تمیز کنید. علاوه بر این، شما نیاز به تحریک روزانه خرگوش خود دارید (برای مثال، جویدن اسباب‌بازی‌ها، زمان بازی).

 • خرگوش شما حداقل یک ساعت در روز به بازی خارج از قفس خود نیاز دارد (به‌عنوان‌مثال، قلم بازی، اتاق ضد خرگوش).
 • خرگوش اهلی سالم می‌توانند تا ۱۰ سال زندگی کنند. به این فکر کنید که آیا شما حاضر هستید ۱۰ سال برای مراقبت از خرگوش تعهد داشته باشید یا خیر.

خرید خرگوش

۳ . در مورد مزاج خرگوش‌ها اطلاعات لازم را داشته باشید.

در مورد مزاج خرگوش‌ها اطلاعات لازم را داشته باشید. درست مانند سایر حیوانات، خرگوش‌ها ممکن است شخصیت و خلق‌وخوی مختلفی داشته باشند. ممکن است برخی از شرایط خود لذت ببرند و برخی دیگر ممکن است در برابر محیط آن‌قدر مقاومت کنند که خود را مجبور به فرار کنند. بعضی از خرگوش‌ها ممکن است از حیوان خانگی بودن لذت ببرند و بعضی دیگر ممکن است اهمیتی ندهند.

 • آگاهی از این مزاج و دیگران، ممکن است به شما کمک کند تا تعیین کنید که داشتن یک خرگوش حیوان خانگی برای شما مناسب است یا خیر.
 • شخصیت خرگوش غالباً تحت تأثیر نحوه معاشرت با مردم قرار می‌گیرد.
 • اگر فرزندان خردسال داشته باشید، ممکن است خرگوش‌ها انتخاب خوبی نباشند، زیرا ممکن است فرزندان خردسال نفهمند که یک خرگوش لزوماً دوست ندارد که نگه‌داشته شود یا نوازش شود.

خرید خرگوش

۴ . تحقیق کنید به کدام نژاد خرگوش علاقه دارید.

تحقیق کنید که به کدام نژاد خرگوش علاقه دارید.  نزدیک به ۵۰ نژاد خرگوش وجود دارد که در ایالات‌متحده شناخته‌شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی از نژادها حیوانات خانگی مناسبی را ایجاد می‌کنند و برخی دیگر برای نمایش یا پرورش مناسب‌تر هستند.

 • نژادهای خرگوش محبوب حیوانات خانگی شامل خرگوش Lionhead، انگلیسی و خرگوش هلندی است.
 • برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد انتخاب نژاد خرگوش به‌عنوان حیوان خانگی، با صاحبان خرگوش، دامپزشکان متخصص خرگوش صحبت کنید.
 • خرید خرگوش

۵ . در نظر بگیرید که خرگوش را در چه سنی دوست دارید.

در خرید خرگوش توجه کنید که به همان اندازه که زیبا هستند، خرگوش‌های کودک دوست دارند تقریباً همه چیز را بجوند. عمل جویدن به آن‌ها کمک می‌کند تا ماهیچه‌های فک خود را تقویت کرده و برای زندگی به آن‌ها کمک کند، اما ممکن است در صورت عدم توجه به آن‌ها به معنای نابودی نیز باشد. علاوه بر این، خرگوش‌های کودک دوست ندارند که به مدت طولانی نگه‌داشته شوند که می‌تواند مدت‌زمان لازم برای عادت خرگوش به شمارا طولانی کند.

 • خرگوش‌های «نوجوان» (حدود سه ماه) بسیار پرانرژی هستند و به‌راحتی می‌توانند سرگرم شوند. اگر می‌خواهید یک خرگوش نوجوان باشید، حتماً اسباب‌بازی‌های کافی و وقت اضافی برای سرگرم کردن او داشته باشید.
 •  خرگوش‌های بزرگ‌سالی، هنگامی‌که خنثی می‌شوند، نیاز نگهداری بیشتری دارند. اگر بچه‌های کوچک داشته باشید، احتمالاً خرگوش‌های بزرگ‌سال مناسب‌تر است.

خرید خرگوش

۶ . تصمیم بگیرید که آیا شما یک خرگوش نر یا زن می‌خواهید.

قبل از خرید خرگوش تصمیم بگیرید که آیا شما یک خرگوش نر یا ماده می‌خواهید. ماده‌ها قبل از اینکه لکه‌دار شوند یا از بین بروند، لجبازی می‌کنند و نرها تمایل به پرخاشگری دارند.

خرید خرگوش

۷ . مطمئن شوید که آیا کسی در خانواده شما نسبت به خرگوش حساسیت دارد یا خیر!

قبل از خرید خرگوش مطمئن شوید که آیا کسی در خانواده شما نسبت به خرگوش حساسیت دارد یا خیر. مردم ممکن است نسبت به خرگوش یا افرادی که خرگوش می‌خورند، حساسیت داشته باشند. متخصص آلرژی می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما یا هر فردی در خانه خود حساسیت به خرگوش یا یونجه دارد یا خیر.

 • اگر آلرژی شناسایی شد، به دنبال نوع دیگری از حیوانات به‌عنوان حیوان خانگی خود باشید.
 • یکی از دلایل زندگی خرگوش‌ها در پناهگاه‌ها به این دلیل است که صاحب، یا یکی از اعضای خانه صاحب، به خرگوش یا یونجه حساسیت دارد. شناسایی این آلرژی‌ها از قبل می‌تواند از بروز مشکلات عاطفی دردادن خرگوش به یک پناهگاه یا گروه نجات حیوان جلوگیری کند.
 • خرگوش‌ها مانند خیلی از حیوانات دیگر حساسیت‌های مخصوص به خود را دارند که با مراقبت‌های لازم، می‌توان از بروز ناراحتیان ها جلوگیری کرد.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سانیا 30-01-2020

  سلام?
  من یه جا خوندم که خرگوش های نر بغلی نیستند ولی خرگوش های ماده دوست دارن نوازش بشن ?
  دسته؟!؟!؟!؟! ❤

   ملیحه احمدی 23-02-2020

   سلام دوست گل. بله خرگوش های ماده نوازش بیشتری رو دوست دارن 🙂

  16-03-2020

  من خیلی اطلاعات زیادی جمع کردم چون قبلا دوتاخرگوش داشتم ولی مردنند ولی وقتی اینو خوندم باتجربه شدم

   ملیحه احمدی 03-04-2020

   سلام دوست عزیز خوشحالم این مطب براتون مفید بود?

  صبا 16-03-2020

  سلام من خیلی اطلاعت زیادی جمع کردم چون قبلا دوتاخرگوش دوماهه داشتم که بر اثرمریضی مردنند

   ملیحه احمدی 03-04-2020

   سلام دوست عزیز خوشحال میشم اطلاعاتتون رو با ما به اشتراک بذارید?

  حنا 06-04-2020

  سلام من موندم که خرگوش نر بخرم یا ماده

   ملیحه احمدی 10-04-2020

   سلام دوست عزیز. ویژگی های خرگوش نر و ماده رو مطالعه کردید؟

  مبینا 04-07-2020

  خوب است

  کیمیا 21-07-2020

  سلام می خواستم بپرسم پرنده فروشی نزدیک خونه ی ما یک عالمه خرگوش های ناز و کوچولو اورده که غذاهای سفت هم می خورن اما میگه یک ماهشونه اپا بگیرم
  و یک چیز دیگه اگه خرگوش هفته ای یک بار حموم کنیم و قفسش هم هفته ای تمیز کنیم بازم بو میده
  و اینکه به خرگوش میشه نون و ماکارونی داد؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم به همه ی سوالام جواب بدید

   و.محمدی 08-09-2020

   سلام، برای ارتباط با کارشناسان مراقبت از حیوانات خانگی مجموعه، لطفا با شماره
   ۸۷۷۰۰۷۷۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید

  خاطره 23-07-2020

  سلام
  من نژاد لوپ را دوست دارم به نظرتان انتخاب درستی است؟؟

  مانا 14-08-2020

  سلام
  ببخشید من به خرگوش بچه خیلی علاقه دارم از خرگوش های لوپ هم خوشم نمیاد چون خیلی تپل هستند به همین خاطر می خواستم خرگوش مینیاتوری بگیرم ولی همه میگن اینا زود می میرن من باید چی کار کنم؟

  زهرا 27-08-2020

  فسا