نحوه و موقعیت خوابیدن سگ‌ها، چرخش و نحوه‌ی حرکت آن‌ها و مدت زمانی که به خواب می‌روند، می‌تواند چیزهای زیادی در مورد نحوه‌ی احساس آن‌ها به شما نشان دهد. اگر بدانید که باید به دنبال چه چیزی باشید، متوجه خواهید شد که عادات خواب سگ‌ می‌تواند نشانه‌هایی از سلامتی و شادی آن‌ها باشد در این مطلب از پین‌ورک به بررسی عادات خواب سگ و حالات خوابیدن او می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما جالب باشد.در ادامه چند نکته به شما آموزش خواهیم داد تا متوجه شوید که عادات خواب سگ در هر موقعیت به چه معناست.

حالت‌های خوابیدن و عادات خواب سگ‌

به حالتی که سگ شما بیشتر در آن شکل می‌خوابد توجه کنید. حالت‌های خوابیدن و عادات خواب سگ‌ ممکن است با توجه به شرایطی نظیر مکان خوابشان، فردی که در نزدیکی او خوابیده است و یا احساسی که در آن لحظه دارند، تغییر کند. حالت خوابیدن و عادات خواب سگ‌ در اثر جراحت و یا درد ممکن است تغییر کند. پس اگر متوجه علامتی غیرعادی در حالت خوابیدن سگ خود شدید، به دنبال درد یا جراحت باشید. در ادامه چند مورد از حالت‌های خوابیدن و عادات خواب سگ‌ آمده است و مشخص شده است که هرکدام به چه معناست.

نظافت منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

۱ . خوابیدن از بغل

اگر سگی به پهلو خوابیده باشد، احساس امنیت و راحتی می‌کند چراکه در آن شرایط اندام‌های حیاتی او در معرض دید قرار می‌گیرد. سگ‌هایی که بیشتر در این موقعیت می‌خوابند، سگ‌هایی آرام و راحت هستند. با این حال اگر در مکانی جدید قرار گیرند و یا فرد نا‌آشنایی در اطراف آن‌ها باشد، ممکن است حالت خوابیدن خود را تغییر دهند. این حالت باعث می‌شود که دست و پای سگ‌ها به راحتی بتواند به اطراف حرکت کند، در نتیجه سگ‌هایی که در این حالت می‌خوابند ممکن است هنگام خواب دست و پای خود را حرکت دهند و یا لگد بیندازند.

۲ . حلقه زدن به دور خود

حالت رایجی که بیشتر سگ‌ها به آن شکل می‌خوابند این است که به دور خود حلقه می‌زنند به‌گونه‌ای که بینی‌شان به دمشان می‌رسد. این یک روش مشترک برای حیوانات در حیات‌وحش است چرا‌که به آن‌ها کمک می‌کند تا از اندام‌های حیاتی خود محافظت کنند، گرما را در بدن خود حفظ کنند و بتوانند به سرعت از جای خود بلند شوند. این حالت، حرکت را برای حیوان محدود می‌کند. در نتیجه حرکت کمتری را از سگی که به این شکل به دور خود حلقه زده است، می‌بینیم.

ممکن است فکر کنید که سگی که در این حالت خوابیده است نسبت به محیط اطراف خود احساس ناراحتی و ناامنی می‌کند. این ادعا اگرچه ممکن است درست باشد، اما الزاماً این‌گونه نیست. این یک حالت معمول در فصول پاییز و زمستان، زمانی که هوا سرد است می‌باشد و یا ممکن است بعضی از سگ‌های خاص در این حالت احساس بهتری نسبت به سایر حالت‌ها داشته باشند.

خواب سگ

۳ . خوابیدن بر روی شکم

این روش گاهی اوقات حالت “سوپر من” خوانده می‌شود. این حالت باعث می‌شود که هنگام صدا کردن سگ، به سرعت بر روی پای خو بایستد و به سمت شما بیاید. این حالت را بیشتر در سگ‌هایی می‌بینیم که مرتباً چرت می‌زنند اما از طرفی هم می‌خواهند که هنگام صدا کردنشان به سرعت بلند شوند و در لحظه به بازی مشغول باشند.

سگ‌هایی که به این حالت می‌خوابند، نمی‌خواهند هیچ فرصتی را برای بازی کردن از دست بدهند، حتی زمانی که چرت می‌زنند. این حالت مخصوص سگ‌های پرانرژی و یا سگ‌هایی است که هنگام بازی کردن، خوابشان می‌گیرد و تنها می‌خواهند در جایی که ایستاده‌اند دراز بکشند.

۴ . خوابیدن به پشت و پنجه‌ها در هوا

همان‌طور که حلقه زدن به دور خود باعث حفظ گرما در بدن سگ می‌شود، خوابیدن به پشت روشی برای خنک شدن سگ است. از آنجا که چربی اطراف شکم سگ کمتر از سایر مناطق است و از طرفی غده‌های عرق درون پنجه‌ی او قرار دارند، خوابیدن به این شکل روشی عالی برای خروج گرماست.

همچنین این حالت نشان می‌دهد سگ بسیار راحت است، نقاط حساس بدن خود را در معرض آسیب قرار داده و سرعت بلند شدن و ایستادن بر روی پنجه‌های خود را کم کرده است. سگ‌هایی که به این حالت می‌خوابند معمولاً هیچ اهمیتی به دنیای اطراف خود نمی‌دهند و بیشتر در فصل تابستان اتفاق می‌افتد.

خواب سگ

۵ . بغل کردن سگ از پشت و چرخیدن او به سمت شما

ممکن است متوجه شده باشید هنگامی‌که سگ خود را از پشت بغل می‌کنید او به سمت شما می‌چرخد. این بدین معنی است که او به شما وابسته شده و می‌خواهد بیشتر به شما نزدیک شود. سگی که به این روش می‌خوابد بسیار دوست‌داشتنی و خونگرم است و کاملاً با کسی که کنار او خوابیده است احساس راحتی می‌کند. علاقه‌ی خود را به سگتان نشان دهید، می‌توانید این کار را با چرت زدن گاه به گاه کنار او انجام دهید.

رفتار‌ها و عادات‌ خواب سگ

هنگامی‌که سگ شما خواب است می‌توانید نشانه‌هایی از کیفیت خوابشان با استفاده از رفتارهایی که از خود نشان می‌دهند و عادات خواب سگ به دست آورید. خواب برای بهبود و ترمیم بدن مهم است و خواب REM که عمیق‌ترین مرحله‌ی خواب به حساب می‌آید، بیشترین خاصیت ترمیم‌کنندگی را دارد. به علائم و رفتارهایی که در ادامه توضیح خواهیم داد توجه کنید تا مطمئن شوید که سگ شما بهترین خواب ممکن را تجربه می‌کند.

۱ . چرخیدن و حفره کندن

اینکه سگ‌ها موقع خواب اطراف محل خواب خود بچرخند و یا جای خود را اندکی عمیق‌تر کنند یک رفتار عادی است. سگ‌ها این رفتار را از اجداد سگ و گرگی خود به ارث برده‌اند که اغلب چمن ، برگ و یا برف زیر پای خود را لگد‌مال می‌کردند تا جای خود را بهتر کنند. آن‌ها همچنین ممکن بود حفره‌ای در جای خود ایجاد کنند تا مکان خواب خود را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه‌دارند. سگ‌ها تمایل دارند هنگام خواب چند‌ بار دور خود بچرخند اما انجام بیش از اندازه‌ی این رفتار یا مشکل در حل و فصل آن ممکن است نشانه‌ای از درد، آرتروز یا یک مشکل عصبی باشد. اگر متوجه چرخیدن بیش‌ازحد شدید، با یک دام‌پزشک مشورت کنید.

۲ . چرت زدن در روز

سگ‌ها ممکن است در طول روز مقداری چرت بزنند که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که آن‌ها تنبل و خسته هستند یا اینکه فقط به اندکی استراحت نیاز دارند. این خواب یک خواب عمیق و آرام نیست و آن‌ها منتظر یک اتفاق و یا چیز جالبی هستند تا با آن همراه شوند.

به گوش‌های سگ خود توجه کنید. خواهید دید که با هر صدای غیرمعمولی تکان می‌خوردن. این بدین معنی است که سگ شما نسبتاً هوشیار است و تنها به دنبال چیز با ارزشی است که از جای خود بلند شود. شاید وقت آن رسیده است که یک کار جالب انجام دهید مثلاً او را به پیاده‌روی ببرید و یا با او چوب‌بازی کنید.

خواب سگ

۳ . پیچیدن به خود، تکان دادن اعضاء و پارس‌های نرم

سگ‌ها هنگامی‌که در خواب عمیق هستند و در استراحت کامل به سر می‌برند، اندکی حرکت می‌کنند. آن‌ها با این کار می‌توانند رؤیاهای خود به خوبی عملی کنند. با این‌که فکر می‌کنند واقعیت است اما در حقیقت آن‌ها در یک خواب شیرین قرار دارند.

به خود پیچیدن، تکان دادن دم، لگد انداختن، پارس‌ها و ناله‌های نرم و گاه به گاه امری طبیعی است. بهتر است این زمان از خواب بیشتر از هر موقع دیگری طول بکشد چراکه این مرحله از خواب بسیار ترمیم‌کننده و برای سلامتی آن‌ها مفید است. حرکت هنگام خواب در توله‌سگ‌ها و سگ‌های مسن بیشتر از بقیه است و هیچ‌کس نتوانسته دلیل آن را توضیح دهد.

احتمال کمتری نیز برای پیچیدن سگ به خود در هنگام خواب وجود دارد و آن هم این است که ممکن است احساس سرما کند. جمع کردن بدن روشی برای گرم‌تر شدن است. اگر سگ شما احساس سرما می‌کند از یک پتو استفاده کنید و یا اینکه او را به یک مکان گرم‌تر منتقل کنید.

۴ . علائم پریشانی

سگ‌ها نیز مانند انسان ممکن است کابوس ببینند. اگر احساس می‌کنید که سگ شما کابوس می‌بیند و در اثر این اتفاق حرکات اضافی از خود نشان می‌دهد و بیش‌ازحد پارس و ناله می‌کند با آرامش توله‌سگ خود را آرام کنید. برای این کار اسم او را به نرمی صدا کنید و به آرامی به پهلو و کمر او ضربه بزنید. از صدای آرامش‌بخش استفاده کنید. توله‌سگ شما ممکن است از خواب بیدار شود و یا بعد از آرام شدن به‌راحتی به خواب رود و یک رویای لذت‌بخش ببیند.

خواب سگ۵ . تشنج

اگر پیچیدن سگ به خود بیش از حد زیاد شود ممکن است نشانه‌ای از تشنج باشد که فوراً به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. اگر احساس می‌کنید حرکات سگ شما غیر عادی است، نام او را صدا بزنید و سعی کنید او را از خواب بیدار کنید. اگر از خواب بیدار شدند یعنی تنها یک خواب شدید و ترسناک دیده‌اند.

اما اگر به شما هیچ پاسخی ندادند و از خواب بیدار نشدند، همچنان آن‌ها را تکان دهید و سعی کنید از جای خوابشان بلند‌شان کنید و فوراً از کمک یک دام‌پزشک استفاده کنید. شما باید به عادت‌های معمول خواب سگ‌ خود توجه کنید، تفاوت‌ها را بیابید، در آن صورت می‌توانید بگویید که چه چیزی غیرعادی است.

میزان خواب

سگ‌ها بسیار بیشتر از انسان‌ها می‌خوابند. هر سگ به طور معمول بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت خواب احتیاج دارد. سگ‌های بزرگ معمولاً چرت‌های طولانی‌تری نسبت به سگ‌ها کوچک دارند. توله‌سگ‌ها بین ۱۸ تا ۱۹ ساعت خواب در روز احتیاج دارند و معمولاً بعد از هرچند ساعت خواب، یک ساعت بیدار می‌شوند. به عادات طبیعی خواب سگ خود توجه داشته باشید. اگر متوجه تغییر زیاد در میزان خواب سگ خود شدید نشان‌دهنده‌ی مشکلی است که می‌تواند از تغییر رژیم غذایی تا مشکل تیروئیدی متغیر باشد. اگر سگ شما بیش از اندازه می‌خوابد، وقت آن رسیده است که به یک دام‌پزشک مراجعه کنید.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که به عادات خواب سگ خود نظارت دقیقی داشته باشید زیرا همانطور که بیان شد وضعیت و عادات خواب سگ می‌تواند اطلاعاتی در زمینه سلامتی این حیوان به شما بدهد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  هدی 23-02-2020

  مطالب عالی و آموزنده بود.موفق باشید

   فرزانه شریعتی 23-02-2020

   خوشحالم که این مطلب براتئن مفید بوده.

  مهدی 23-02-2020

  مطالب عالی و آموزنده بود.موفق باشید

   فرزانه شریعتی 23-02-2020

   ممنون از نظر لطفتون