در بحث تحقیقات تست هوش سگ حتی تعریف موضوع مورد مطالعه نیز می‌تواند دشوار باشد. بسیاری از سؤالات اساسی در این بحث بی‌پاسخ‌مانده‌اند و مردم مدام در رابطه با اینکه نتایج این تست‌ها چه معنایی می‌دهد اختلاف‌نظر دارند؛ بنابراین به یاد داشته باشید حتی اگر سگ شما در این تست امتیاز پایینی آورد، همچنان می‌توانید او را باهوش‌ترین سگ دنیا بدانید. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی نحوه تست هوش سگ و معرفی روش‌های استاندارد برای این آزمون‌ها می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما جالب و کاربردی باشد.

بخش اول | تست‌ هوش سگ

یک کرونومتر پیدا کنید!

شما برای اندازه‌گیری ثانیه‌های سپری شده در این تست‌ هوش سگ به ساعت نیاز دارید. این تست‌ها می‌خواهند حل مسئله و وفق پذیری با محیط را ارزیابی کنند.

هوش سگ

یک حوله بر روی سر سگ بیندازید!

بگذارید تا سگ ابتدا یک حوله‌ی بزرگ یا پتوی کوچک را بو بکشد. سپس آن را به طور کامل روی سر سگ بگذارید و آن را کاملاً بپوشانید. کرونومتر را به راه بیندازید و ببینید چقدر طول می‌کشد تا سگ خود را از زیر آن آزاد کند. امتیازها را یادداشت کنید:

 • ۳۰ ثانیه یا کمتر: ۳ امتیاز
 • ۱۲۰-۳۱ ثانیه: ۲ امتیاز
 • برای ۱۲۰ ثانیه تلاش می‌کند اما حاصلی ندارد: ۱ امتیاز – خودتان حوله را از روی سر سگ بردارید!
 • هیچ تلاشی برای بیرون آمدن از زیر حوله نمی‌کند: ۰ امتیاز
 • شاید بخواهید که اول انداختن حوله را روی یک صندلی امتحان کنید. حوله باید به طور کامل و به آرامی فرود بیاید.

هوش سگ

یک تشویقی زیر حوله پنهان کنید!

تشویقی را به سگ نشان دهید. درحالی‌که سگ به آن نگاه می‌کند آن را روی زمین قرار دهید. روی آن یک حوله بیندازید. کرونومتر را به راه بیندازید و ببینید که چقدر طول می‌کشد تا سگ تشویقی را از زیر حوله بردارد:

 • ۳۰ ثانیه یا کمتر: ۳ امتیاز
 • ۶۰-۳۱ ثانیه: ۲ امتیاز
 • برای ۶۰ ثانیه تلاش می‌کند اما حاصلی ندارد: ۱ امتیاز
 • هیچ تلاشی نمی‌کند: ۰ امتیاز

هوش سگ

یک فضای باز در نزدیکی زمین ایجاد کنید!

برای این تست باید یک فضای خالی در نزدیکی زمین در نظر بگیرید به طوری پنجه‌های سگ بتوانند در آن قرار بگیرند اما پوزه‌ی سگ در آن جای نگیرد. شاید زیر مبل برای این کار مناسب باشد یا اینکه می‌توانید خودتان به کمک چند کتاب و یک‌تخته‌ی پهن چنین فضایی را درست کنید. بالای تخته را سنگین کنید تا سگ نتواند به راحتی آن‌ها را پایین بریزد.

هوش سگ

با یک معما سگ را تست کنید!

یک تشویقی را درحالی‌که سگ به آن نگاه می‌کند زیر تخته یا مبل قرار دهید. آن را به عقب هل دهید که پوزه‌ی سگ به آن نرسد. درحالی‌که زمان را می‌سنجید از سگ بخواهید که تشویقی را بیرون بیاورد:

 • در ۲ دقیقه موفق می‌شود (با استفاده از پنجه‌ها): ۴ امتیاز
 • در ۳ دقیقه موفق می‌شود (با استفاده از پنجه‌ها): ۳ امتیاز
 • در ۳ دقیقه به موفقیت نمی‌رسد اما از پنجه‌هایش استفاده می‌کند: ۲ امتیاز
 • موفق نمی‌شود و تنها از پوزه‌اش استفاده می‌کند: ۱ امتیاز
 • تلاشی نمی‌کند: ۰ امتیاز

هوش سگ

به سگ خود یاد بدهید که یک تشویقی پنهان شده را پیدا کند!

تست هوش سگ بعدی به منظور به چالش کشیدن حافظه‌ی سگ طراحی شده است، نه مهارت حل مسئله‌ی او. برای این کار، سگ باید متوجه شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. یک تشویقی را زیر یک فنجان پلاستیکی قرار دهید و بعد به سگ بگویید که آن را پیدا کند. فنجان را بردارید تا سگ بداند که تشویقی کجاست. این کار را هشت تا ده بار تکرار کنید تا سگ متوجه شود که تشویقی زیر فنجان است.

هوش سگ

حافظه‌ی سگ را تست کنید!

سه سطل یا فنجان پلاستیکی را بافاصله‌ی ۳۰ سانتی‌متری به صورت برعکس روی زمین قرار دهید. در حالی که سگ تماشا می‌کند، تشویقی را زیر یکی از فنجان‌ها قرار دهید. سگ را برای ۳۰ ثانیه به بیرون از اتاق هدایت کنید و سپس او را بازگردانید. سگ را برای یافتن تشویقی ترغیب کنید.

 • در اولین تلاش زیر فنجان درست را بررسی می‌کند: ۲ امتیاز
 • تشویقی را پس از ۲ دقیقه پیدا می‌کند: ۱ امتیاز
 • تشویقی را پیدا نمی‌کند: ۰ امتیاز

هوش سگ

نتایج سگ را امتیازبندی کنید!

تمام امتیازهای سگ را جمع کنید و ببینید که چطور عمل کرده است:

 • ۱۲-۱۱ امتیاز: سگ نابغه
 • ۱۰-۸ امتیاز: شاگرد اول مدرسه
 • ۷-۴ امتیاز: هوش متوسط
 • ۳-۱ امتیاز: من باید واق واق کنم، نه اینکه فکر کنم
 • ۰ امتیاز: انگار که از دیوار تست گرفته‌اید

هوش سگ

بخش دوم | نتایج بهتری بگیرید

 

تست‌ هوش سگ را مثل بازی برگزار کنید!

نباید در این مواقع مثل یک تماشاچی بی‌طرف برخورد کنید، سگ شما دارد نمره‌ی قبولی را از دست می‌دهد! اما جدا از شوخی اگر سگ شما راغب به انجام این کارها نباشد، حتی تلاش نمی‌کند که این چالش‌ها را به اتمام برساند. سگ را با ژست‌های مختلف یا لبخند ترغیب کنید، کاری کنید که مجذوب شود اما به قدری هیجان‌زده نشود که فراموش کند باید چه کند.

هوش سگ

یک تشویقی خاص انتخاب کنید!

برای اینکه بتوانید تست هوش سگ انجام دهید و او را مورد سنجش قرار گیرد باید با شما همکاری داشته باشد. برای اینکه او را به این کار ترغیب کنید از یک تشویقی خوشبو استفاده کنید. تشویقی‌های نرم و خوشبو بهترین انتخاب هستند چراکه سگ متوجه آن‌ها می‌شود و به سرعت آن‌ها را می‌خورد. اگر می‌خواهید تمام این تست‌ها را با هم انجام دهید، تشویقی را به قسمت‌های کوچک، به قدر یک نخودفرنگی، تقسیم کنید.

 • تکه‌های هات‌داگ، مرغ پخته و یا پنیر همگی گزینه‌های خوبی هستند.
 • برای سنجیدن حافظه از تشویقی خشک و بدون بو استفاده کنید.

هوش سگ

تست هوش سگ باید توسط صاحب سگ از او گرفته شود!

این تست هوش سگ درصورتی‌که سگ با فردی که تست می‌گیرد وقت زیادی بگذراند، بهترین نتیجه را خواهد داد. در صورتی که سگ با فردی که تست را می‌گیرد کمتر از سه ماه زندگی کرده باشد، ممکن است نتواند تمام توانایی خود را نشان دهد.

هوش سگ

از توله‌سگ پس از بلوغ بار دیگر این تست را بگیرید!

توله‌سگ زیر یک سال ممکن است به‌اندازه‌ی یک سگ بالغ باهوش و مطیع نباشد.

هوش سگ

به سگ آموزش دهید تا اجسامی که برایش مهم هستند را پیدا کند!

درحالی‌که یک تشویقی را در یک جعبه یا زیر یک میز پنهان می‌کنید و سگ نگاهتان می‌کند، به او بگویید که منتظر بماند. زمانی که تشویقی را پیدا کرد، تشویقی بعدی را در مکانی که یافتن آن دشوارتر است پنهان کنید. زمانی که سگ شما در این مرحله پیشرفت کرد، می‌توانید تشویقی را در حالی که او به شما نگاه نمی‌کند پنهان کنید و آن را پشت چندین مانع قرار دهید.

هوش سگ

فرمان “ترفند جدید” را به سگ آموزش دهید!

این یک کار فوق‌العاده برای به چالش کشیدن سگتان و تست هوش سگ است. اگر تاکنون چند کار مختلف و ترفند را با کلیکر آموزشی به سگ خود آموزش داده‌اید بهترین نتیجه را می‌گیرید. از کلیکر استفاده کنید و بگویید “ترفند جدید” و سپس سگ هر ترفندی را که اجرا کرد به او جایزه دهید. بلافاصله دوباره فرمان “ترفند جدید” را تکرار کنید و این بار تنها در صورتی که سگ کار جدید انجام داد به او جایزه دهید. آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا سگ دیگر نتواند کار جدیدی انجام دهد یا گیج شود.

هوش سگ

اسباب‌بازی‌های معمایی مخصوص تست مغز برای سگ بخرید!

شما می‌توانید همیشه به عنوان یک معلم خصوصی کنار سگ خود باشید. در قالب یک اسباب‌بازی سگ، به او تکلیف بدهید. این اسباب‌بازی‌ها در داخل خود تشویقی دارند که این تشویقی تنها درصورتی‌که سگ معما را حل کند خارج می‌شود. حتی برخی از این اسباب‌بازی‌ها دارای صدای الکترونیکی هستند که به سگ فرمان می‌دهد. با این حال به هنگام دادن چنین اسباب‌بازی‌هایی به سگ‌هایی که عادت دارند مدام چیزی را بجوند دقت کنید.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که برای تست هوش سگ در ابتدا نحوه برگزاری تست را به درستی فرا بگیرید و آن را تا حد کافی تمرین کنید سپس به تست هوش سگ بپردازید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.