پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

بزرگترین جزیره جهان و ایران کدام هستند؟

2 سال پیش

اگر شما هم مانند من به گردش و ایرانگردی و جهانگردی علاقه دارید و اهل سفر هستید حتما همیشه حواستان به تعطیلات پیش رویتان است و می‌خواهید از کوچکترین فرصت‌ها هم برای گردش استفاده کنید. شاید دانستن اینکه بزرگترین جزیره جهان و یا بزرگترین جزیره ایران و کوه و دشت و کویر به شما انرژی بیشتری برای شروع سفرهای جدید بدهد.

ممکن است حتی در کمترین فرصت چند دقیقه‌ی که بدست می‌‌آورید با استفاده از اینترنت و گوگل مپ (Google Maps) و گوگل ارث (Google Earth) نیز نگاهی به کوه و دشت و کویر و جزیره بزرگ جهان داشته باشید، این یک کار لذت بخش است. در یکی از همین موراد که من خودم با گوگل مپ شروع به جهان گردی مجازی کردم به فکر افتادم که اطلاعات بزرگترین جزیره جهان و بزرگترین جزیره ایران را برای شما گردآوری کنم تا باهم اطلاعات جدید را بدست بیاوریم. این اطلاعات از سایت‌های مسئولیت پذیر (Authoritativeness) و قابل اعتماد ( Trustworthiness) گرد‌آوری شده که البته نویسنده‌های متخصص آن را نوشته‌اند.

جزیره چیست؟

جزایر، مناطقی از خشکی ها هستند که به قاره ای متصل نیستند و با آب احاطه شده اند. اغلب به گروهی از جزایر مجمع الجزایر گفته می شوند.

دو نوع اصلی از جزایر وجود دارد. جزایر قاره ای و جزایر اقیانوسی.جزایر قاره ای بخشی از فلات قاره هستند. (فلات قاره بخشی از بستر دریا در اطراف یک خشکی بزرگ است که در آن دریا نسبتاً کم عمق است.) بریتانیای کبیر نمونه ای از جزایر قاره ای است. این جزیره روی فلات قاره اروپا قرار دارد. جزایر اقیانوسی جزایری هستند که روی فلات قاره قرار ندارند. بسیاری از جزایر اقیانوسی به وسیله آتشفشان های زیردریایی تشکیل شده اند. مثل هاوایی که در اقیانوس آرام تشکیل شده است.

بزرگترین جزیره جهان

۱٫ بزرگترین جزیره جهان جزیره گرینلند در دانمارک Greenland

جزیره گرینلند با مساحت حدود ۲٫۱۳۰٫۸۰۰ کیلومترمربع بزرگترین جزیره جهان است (مگر اینکه بخواهید برخی کشورها یا قاره‌ها را به عنوان جزیره حساب کنید!)  این جزیره مابین اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. این منطقه از لحاظ جغرافیایی نزدیک به آمریکای شمالی است، ولی بیشتر با همسایگان اروپای خود همکاری می‌کند. مهاجرانی از ایسلند و دانمارک در سال ۹۸۶ میلادی، گرینلند امروزی را تشکیل دادند.

گرینلند همچنان به دانمارک وفادار است و درواقع ملکه دانمارک از لحاظ فنی “مسئول” این بزرگترین جزیره جهان است، اما جالب است بدانید از طرفی دارای یک نخست وزیر داخلی و منتخب نیز هستند. همچنین اطلاعات دست اول دیگری که بخواهم در مورد بزرگترین جزیره دنیا به شما بدهم این است که آنها فقط ۵۶,۶۱۵ جمعیت دارند و درواقع کوچکترین کشور دنیا از این حیث هستند. این را مقایسه کنید با تهران ۱۲ میلیون نفری! درواقع البته وضعیت این جزیره زیاد برای سکونت مناسب نیست و آب و هوای سردی را دارا است.

باید توجه داشته باشید: این جزایر از نظر اندازه، جغرافیا، آب و هوا، پوشش گیاهی و پوشش جانوری متفاوت هستند.

پرچم گرینلند بزرگترین جزیره

نام گرینلند به معنی «سرزمین سبز» یا «سبزستان» است؛ امروزه در بیشتر شهرهای گرینلند، موزه‌هایی ساخته شده‌اند که در آنها، آثار هنری تاریخی و معاصر، به صورت دائم یا موقت به نمایش در می‌آیند. گرینلند به عنوان بزرگترین جزیره جهان یک سرزمین غیرمنتظره در میان آبهای غیر محرمانه‌تر دیده می‌شود، اما اکنون یکی از شناخته‌ترین مقاصد گردشگران ماجراجو است.

اطلاعات تکمیلی: در نوامبر ۲۰۰۸، رای دهندگان گرینلند مجموعه‌ای از تغییرات را تصویب کردند تا خودمختاری بیشتری از دانمارک را به وجود آورد. گام هایی که می‌تواند به استقلال کامل منجر شود. زبان رسمی گرینلند Kalaallisut، یک گویش سنتی است.

 • مساحت: ۲،۱۳۰،۸۰۰ کیلومتر مربع (۸۲۲،۷۰۰ کیلومتر مربع)
 • جمعیت: ۵۶،۴۸۳
 • محل: شمال امریکا (دانمارک)

دومین جزیره بزرگ جهان: جزیره گینه نو

گینه‌نو New Guinea دومین جزیره بزرگ جهان در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد و مردم این جزیره به بیش از ۱۰۰۰ زبان مختلف صحبت می کنند.جزیره ی گینه نو به وسیله ی دو کشور اداره می شود. این جزیره در قسمت غربی اندونزی و قسمت شرقی پاپوآ گینه نو قرار دارد. هنوز هم بیش از ۲۵۰ قبیله بومی متمایز وجود دارد که در این جزیره زندگی می‌کند.

از دیگر مواردی که بخواهم در مورد دومین جزیره بزرگ جهان به آن اشاره کنم سواحل برگرفته در هر دو طرف این جزیره است که مقصد غواصی معروف جهان بشمار میرود و دارای شرایط عالی انواع گونه‌های مرجان و ماهی‌های رنگارنگ است. در طول سالیان جنگ جهانی دوم آب‌های این جزیره شاهده سقوط هواپیماهای جنگی و غرق شدن کشتی‌های جنگی زیادی بوده است.

 1. مساحت: ۷۸۵،۷۵۳ کیلومتر مربع (۳۰۳،۳۸۱ کیلومتر مربع)
 2. جمعیت: ۱۱،۳۰۶،۹۴۰
 3. محل سکونت: اندونزی و پاپوآ گینه نو، اقیانوسیه

سومین جزیره بزرگ دنیا جزیره بورنئو

جزیره ی بورنئو در قسمت غربی اقیانوس آرام قرار دارد و تنها جزیره ای است در جهان که به وسیله‌ی سه کشور مدیریت می شود. سه کشوری که این جزیره را اداره می کنند عبارتند از اندونزی، مالزی و برونئی. بخش بیشتر این جزیره قلمروی اندونزی است. جزیره ی بورنئو با مساحتی حدود ۷۴۸٫۱۶۸ کیلومتر مربع سومین جزیره ی بزرگ در جهان است. این جزیره دو برابر وسعت آلمان است. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی بورنئو در رتبه ی سوم قرار دارد.

شاید به دلیل اکوسیستم‌های متنوع و جالب جزیره، فرهنگ غنی و آب و هوای خاص در کنار هزینه مقرون به صرفه، سفر و گردشگری در این جزیره گزینه‌ی بسیار خوبی برای ما باشد.

واقعیت‌های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی بورنئو

– جنگل های بارانی جزییره ی بورنئو حدود ۱۳۰ میلیون سال دارند. این جنگل های بارانی از قدیمی ترین جنگل های بارانی در جهان است. این جزیره همچنین خانه‌ی ۱۵۰۰۰ گونه گیاه و ۲۲۱ گونه پستاندار و ۴۲۰ گونه پرنده است. بلندتین نقطه این جزیره کوه کینبالو است که در پارک مالزی قرار دارد.

 • مساحت: ۷۴۳،۳۳۰ کیلومتر مربع (۲۸۸،۸۶۹ کیلومتر مربع)
 • جمعیت: ۱۹۸۰۴،۰۶۴
 • مکان: برونئی، اندونزی و مالزی، آسیا

madagascar

۴- جزیره ی ماداگاسکار در جمهوری ماداگاسکار

ماداگاسکار جزیره ای است که در ساحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند قرار دارد. مساحت این جزیره ۵۸۷٫۷۱۳ کیلومترمربع است. این جزیره چهارمین جزیره ی بزرگ در جهان است. جزیره ی ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از شبه قاره هند جدا شد. این جزیره مکانی برای گونه های نادر گیاهی و حیوانی است. همچنین نام دیگر جزیره ی ماداگاسکار «قاره هشتم» یا «جهان دیگر» است. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی ماداگاسکار در رتبه ی چهارم قرار دارد.

 

مقاله مرتبط:

 1. عادت هایی که سوئد را شادترین کشور دنیا کرده است
 2. فرهنگ ژاپن | همه‌ی آنچه‌ که باید در مورد ژاپن بدانید

جزیره ی ماداگاسکار خانه ی ۲۵۰۰۰۰ گونه حیوانی است که ۷۰ درصد این کونه ها را در هیچ مکان دیگری نمی توانید پیدا کنید.

-۱۴۰۰۰ گونه ی گیاهی متفاوت در جزیره ماداگاسکار رشد می کنند که حدود ۹۰ ئرصد از این گونه های گیاهی بومی همان منطق هستند و در هیچ مکان دیگری نمی توانید این گونه های گیاهی را بیابید.

– لمور (میمونی که تنها در شب ها فعالیت می کند) ماداگاسکار با صورتی شبیه به گربه تنها در جنگل های ماداگاسکار زندگی می کنند. صخره های مرجانی تولیارا در جنوب غربی ماداگاسکار قرار دارند که از لحاظ وسعت دومین سیستم های مرجانی در سرتاسر جهان هستند.

ماداگاسکار در واقع بیش از ۸۰ میلیون سال پیش از هند جدا شده است

 • مساحت: ۵۸۷،۷۱۳ کیلومتر مربع (۲۲۶،۹۱۷ کیلومتر مربع)
 • جمعیت: ۲۲،۰۰۵،۲۲۲
 • محل سکونت: آفریقا

بزرگترین جزیره ایران قشم

بزرگترین جزیره ایران

حدود ۴۰ جزیره ایرانی خلیج فارس در حوزه سیاسی سه استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان قرار دارند که بیش از نیمی از آن غیرمسکونی هستند. همچنین در دریای خزر نیز یک جزیره ایرانی وجود دارد. جزیره شیطان نیز که جزیره ای بسیار کوچک بوده در دریای عمان واقع شده و در حوزه سیاسی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. ویکی پدیا

خلیج همیشه فارس نیز در این بخش از کشورمان واقع شده و جزایر بسیاری را در آغوش کشیده است که یکی از آنها قشم است. این جزیره به عنوان بخشی از استان هرمزگان شناخته می شود و عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس را نیز به یدک می کشد. شاید تا چند سال پیش کمتر نامی از این جزیره به میان می آمد و کمتر گردشگری راهش را به سوی آن کج می کرد؛ اما امروزه این نگین خلیج فارس به یکی از پربازدیدترین مقاصد در میان گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

در قشم می توانید به سراغ تاریخ بروید و جاذبه هایی از روزگاران گذشته را به نظاره بنشینید و یا از طبیعت شگفت انگیز این پهنه بی مانند لذت ببرید. خرید را هم می توانید در برنامه های تان بگنجانید و یا به سراغ تفریحات آبی بروید و آدرنالین خون تان را افزایش دهید. فرهنگ سنتی مردمان این دیار به آن جلوه ای متفاوت بخشیده و با کمی گشت و گذار در گوشه گوشه جزیره می توانید غرق در زیبایی های آن شوید. همه چیز در قشم مهیاست تا سفری فراموش نشدنی را تجربه و با خاطره ای شیرین این مقصد ناب را ترک کنید.

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان است که به‌عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز قرار دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با مکان‌های دیدنی که به عنوان جزیره شناخته شده است آشنا کنیم عناوین بزرگترین جزیره جهان و بزرگترین جزیره ایران را خواندیم و در مورد فرهنگ و مکان جغرافیای این جزیره‌ها اطلاعات بدست آوردیم.

0/5 ( 0 نظر )
۲
نویسنده مطلب فریبا کیتویی
سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

۲ دیدگاه

 • یوسف
  8 ماه پیش

  عالی

  • فریبا کیتویی
   8 ماه پیش

   ممنون از نظر لطفتون?